Szukaj

Dieta alkaliczna

Dieta alkaliczna, zwana inaczej dietą zasadową, wymyślona została przez dr Roberta Younga i nie jest stosowana w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Owszem, może się przyczynić do utrzymania prawidłowej wagi, jej głównym celem jest jednak poprawa samopoczucia, zdrowia i przedłużenie życia.

Dieta alkaliczna

Jak to działa?

Poprawnym poziomem pH krwi jest coś koło 7,35-7,45. Krew jest więc lekko zasadowa, zaś odchylenia od normy prowadzą do zasadowicy lub kwasicy. Dieta zasadowa ma utrzymać poziom pH w normie, a co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka, choroby serca lub otyłości. Według zaleceń, produkty zasadowe powinny stanowić 70-80% codziennej diety.

Dla kogo?

Dieta zasadowa polecana jest dla osób, które często zapadają na zakażenia bakteryjne i wirusowe, mają mało energii i często czują się zmęczone, cierpiące na osteoporozę, mające problemy z pęcherzem żółciowym (np. kamienie), mających przesuszoną skórę, suche i wypadające włosy, mających trudności z koncentracją i pamięcią, wahania nastroju, cerę skłonną do wyprysków, egzemy i zaczerwienień, bóle mięśni, kości, kręgosłupa. Również dla osób z artretyzmem lub wahaniami nastroju typu depresyjnego.

Jak powinna wyglądać dieta alkaliczna?

Zakazane w diecie zasadowej są takie produkty jak napoje z kofeiną, tłuste mięsa, alkohol, śmieciowe jedzenie, ciasteczka, napoje gazowane, tłuste sery. Powinno się również unikać wszelkiego rodzaju przetworów. Zalecane natomiast jest spożywanie warzyw, najlepiej zielonych, surowych lub gotowanych, owoców (zwłaszcza melonów, cytrusów i kiwi), kiełków roślinnych, migdałów, orzechów laskowych, ziaren słonecznika i dyni oraz soi, w postaci kiełków, mleka lub tofu. Ważne jest też picie dużej ilości wody (zalecane jest 8 szklanek dziennie), do której można dodać trochę soku z cytryny lub limonki, oraz umiarkowana aktywność fizyczna (nadmierna aktywność może prowadzić do wytworzenia dużej ilości kwasu mlekowego).

Komentarze do: Dieta alkaliczna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz