Szukaj

Dieta OXY – nowa dieta białkowa

OXY dieta, stworzona przez dietetyka Patrycję Mazur, to nowość wśród sposobów na odchudzanie. Ma być alternatywną, ulepszoną wersją diety Dukana, której wiele osób zarzuca negatywny wpływ na zdrowie. Autorka OXY diety twierdzi, że jej metoda odchudzania nie wywołuje efektów ubocznych typowych dla diet białkowych, takich jak osłabienie, zaparcia czy bóle głowy.

Dieta OXY – nowa dieta białkowa

Dieta OXY, której głównym składnikiem odżywczym jest białko, podzielona została na kilka etapów: detoks organizmu, spalanie tkanki tłuszczowej, utrwalanie efektów, stabilizację i powrót do normalnego sposobu żywienia. Jadłospisy są tworzone indywidualnie, jednak każdy zawiera ten sam, najważniejszy posiłek - OXY Shake z żurawiną, na którym opiera się cała dieta.

Dieta OXY a dieta Dukana

Dieta OXY jest nową dietą białkową opracowaną na podstawie diety Dukana, jednak, jak twierdzą autorzy, wyeliminowane z niej większość skutków ubocznych, pojawiających się zazwyczaj w przypadku diet typowo proteinowych (dieta Dukana mogła powodować m.in. uszkodzenie nerek, wątroby, osłabienie kości, zakwaszenie organizmu, wiązała się też z efektem jo-jo). Mniejsza szkodliwość dla zdrowia OXY diety ma wynikać m.in. z tego, że można spożywać zarówno białko zwierzęce, jak i roślinne (dieta Dukana opierała się głównie na tym pierwszym składniku), a jadłospis OXY jest bardziej zbilansowany i opiera się w dużej części na normach i zaleceniach IŻŻ (Instytutu Żywności i Żywienia).

Dietetycy jednak spierają się co do tego, czy OXY dieta na pewno jest dietą białkową - proteiny przyjmowane są w większych ilościach tylko przez dwa pierwsze tygodnie, a w ostatnich fazach należy bilansować wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Poza tym, dieta OXY to tak naprawdę lżejsza wersja diety Dukana, opracowana na 3 tygodnie, a nie na stałe, więc prawdopodobieństwo, że nie wyniszczy organizmu powinno być mniejsze.

Co można jeść podczas OXY diety?

W czasie diety OXY należy pić minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie. Zalecane jest picie koktajli oczyszczających, zwłaszcza opracowanego przez autorów diety OXY Shake'a z żurwainą, a także włączenie do diety roślin strączkowych (soczewica, fasola, bób) jako źródła białka.

Z warzyw warto sięgać też po cukinię, paprykę, świeże ogórki, warzywa liściaste czy brokuły. Z owoców natomiast najlepiej wybierać jabłka, maliny, jagody, gruszki, kiwi i pomarańcze - każde z nich jest źródłem błonnika, który powoduje, że przy diecie białkowej zmniejsza się ryzyko nieprzyjemnych skutków ubocznych w postaci zaparć. Błonnik także zapobiega wchłanianiu szkodliwych substancji, więc wspiera detoksykację organizmu.

W jadłospisie nie powinno także zabraknąć produktów pełnoziarnistych, takich jak: płatki owsiane, musli, kasza gryczana, brązowy ryż czy chrupkie pieczywo. Są one bardziej wartościowe niż białe pieczywo, ponieważ zawierają potrzebny błonnik.

Nabiał jaki dopuszcza się podczas OXY diety to np. chude mleko 1,5%, twaróg, ser mozarella czy jogurty naturalne. W celu dostarczenia białka w diecie OXY należy także spożywać mięso, np. filety z kurczaka lub indyka, ryby (łosoś, dorsz, tuńczyk, sola) czy krewetki.

Dodatkowo można stosować przyprawy, takie jak cynamon (jest źródłem błonnika i zapobiega zakwaszaniu organizmu) czy zioła prowansalskie (pobudzają trawienie).

Etapy diety OXY

OXY dieta opiera się na 4 fazach: detoksie przed dietą, spalaniu tłuszczu, utrwalaniu efektów i okresie stabilizacji organizmu. Każdy z tych etapów trwa 7 dni.

Detoks (oczyszczanie organizmu przed dietą)

Toksyny powinny zostać usunięte z organizmu przed rozpoczęciem głównej części diety. W czasie detoksu pomocne są koktajle oczyszczające, jednak poza nimi nie ma w tej fazie zbyt restrykcyjnych zasad odżywiania. Podczas tego etapu poprawia się kondycja skóry, włosów i paznokci, jednak nie można spodziewać się jeszcze spadku wagi. Detoks to jedynie wstęp do całej diety OXY, który pozwala na nabranie odpowiednich nawyków, przygotowanie się do nowego sposobu żywienia i przy okazji zlikwidowanie toksyn zalegających w organizmie.

Fat burning (spalanie tkanki tłuszczowej)

Według autorów diety, podczas tej części nastąpić ma spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego też w menu przeważa białko zwierzęce. Według dietetyków, sceptycznie oceniających dietę OXY, spalany jest w tym czasie jedynie glikogen zawarty w mięśniach i wątrobie. Specjaliści uważają, że redukcja tkanki tłuszczowej może następować dopiero po minimum dwóch tygodniach stosowania diety białkowej.

Step (utrwalanie efektów)

Ten etap polega na utrwalaniu efektów uzyskanych we wcześniejszej fazie diety. Do jadłospisu należy dołączyć białko roślinne (stosunek protein pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w fazie stepu powinien stanowić 1:1). W tym momencie pojawia się także główny składnik diety - OXY Shake, który jest specjalnie opracowany na podstawie wzrostu, wagi, płci, zapotrzebowania energii i wieku. Stosowanie tego koktajlu ma na celu przyspieszenie procesu odchudzania.

Balance (stabilizacja organizmu po diecie)

Jest to ostatnia faza diety OXY. Następuje wtedy stabilizacja organizmu po diecie odchudzającej i powrót do zwykłego, zdrowego i zbilansowanego odżywiania. To etap przejściowy, który ma wyeliminować ryzyko efektu jo-jo (choć jednocześnie twórcy diety uważają, że wtedy waga powinna nadal spadać). W czasie trwania fazy balance należy spożywać wszystkie składniki odżywcze w takiej ilości, jaka jest zalecana dla przeciętnego zdrowego człowieka (zgodnie z wytycznymi IŻŻ). Dzienna porcja białka powinna wynosić 65-70 g i stanowić 15-20% składników odżywczych dostarczanych organizmowi.

Działanie diety OXY

Jak każda dieta odchudzająca, OXY dieta ma również swoje zalety i wady. Mimo zapewnień twórców i rekomendacji kilku sławnych osób, specjaliści od spraw żywienia podchodzą do niej dość sceptycznie, uważając, że może powodować skutki uboczne i mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Zalety OXY diety

 • Czas trwania - autorzy diety obiecują widoczne efekty w bardzo krótkim czasie. Ze względu na to, że czas kuracji odchudzającej wynosi jedynie około 3 tygodni (Dieta Dukana proponowała stały sposób odżywiania), łatwiej jest dotrwać do końca diety.
 • Stopniowe zaostrzanie diety - detoks poprzedzający dietę pozwala przyzwyczaić się do pewnych ograniczeń żywieniowych, zanim nastąpi główny etap odchudzania. Pierwsza faza nie wiąże się z wieloma obostrzeniami, większe restrykcje pojawiają się dopiero podczas drugiego etapu, kiedy do białek zwierzęcych dołączają roślinne. Dzięki płynności przy przechodzeniu na kolejne fazy, przeskok między dotychczasowym sposobem odżywiania a surowszym reżimem na diecie jest nieodczuwalny.
 • Skuteczność - u części osób stosujących OXY dietę można zauważyć efekty, jednak nie ma pewności, że na każdy organizm wpłynie ona tak samo. Dlatego przed przystąpieniem do odchudzania za pomocą diety OXY wskazana jest konsultacja z dietetykiem.
 • Brak pogorszenia samopoczucia - w przeciwieństwie do diety Dukana, w OXY diecie węglowodany odpowiadające m.in. za produkcję serotoniny w organizmie (ma działanie antydepresyjne, odpowiada za jakość odpoczynku i snu oraz ogólny nastrój) nie są zredukowane do minimum, więc nie powinny występować problemy z bezsennością, zmęczeniem czy agresją.
 • Nie powoduje podniesienia poziomu cholesterolu - białka zwierzęce są zrównoważone z białkami roślinnymi w proporcjach 1:1, więc nie następuje wzrot cholesterolu we krwi (proteiny zawarte w roślinach, w przeciwieństwie do białek zwierzęcych, obniżają cholesterol).
 • Likwidacja cellulitu - w jadłospisie przeważają produkty zawierające pełnowartościowe białko (np. drób, ryby, ser, mleko), które nie powoduje nierównomiernego rozkładania się tkanki tłuszczowej i pomaga w spalaniu tłuszczu podczas ćwiczeń.
 • Spowolnienie procesu starzenia się - podczas etapu oczyszczania organizm wyzbywa się zalegających w nim toksyn i wolnych rodników, które wpływają na szybkość starzenia się komórek. Następuje więc poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci. OXY Shake złożony z kefiru, otrębów bogatych w błonnik oraz żurawiny stymulującej przemianę materii, także ma działanie oczyszczające, a przy okazji przyspiesza proces odchudzania.

Wady OXY diety

 • Możliwe niedobory żywieniowe - na pierwszym etapie OXY diety (fat burning) wprowadzane są raczej mało zróżnicowane posiłki. Królują tam białka zwierzęce i warzywa nieskrobiowe, nie dostarczające organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów.
 • Ryzyko załamania metabolicznego - charakteryzuje się ono tym, że po zbyt restrykcyjnej diecie, ubogiej w kalorie, organizm zaczyna się bronić i późniejsza redukcja tkanki tłuszczowej jest utrudniona, a nawet niemożliwa, więc odchudzanie nie przynosi trwałych efektów.
 • Obciążenie nerek i wątroby - jak każda dieta wysokobiałkowa, OXY dieta też nie jest wyjątkiem, jeżeli chodzi o negatywny wpływ na funkcjonowanie tych dwóch narządów. Mimo tego, że odchudzanie trwa krótko, a białko jest intensywnie przyjmowane tylko przez tydzień, to każdy organizm może zareagować inaczej. W diecie Dukana skutki długotrwałego przyjmowania proteinowych posiłków będą z pewnością dużo poważniejsze, jednak to nie znaczy, że u niektórych osób nie wystąpią negatywne efekty nawet po jednym tygodniu diety białkowej.
 • Efekt jo-jo - mimo zapewnień autorów OXY diety, wystąpienie tego efektu po kuracji jest bardzo prawdopodobne ze względu na to, że celem diety jest duży spadek wagi następujący w bardzo krótkim czasie.

Efekty diety OXY - ile można schudnąć?

Pomysłodawcy diety twierdzą, że stosowanie opracowanych przez nich zasad powoduje utratę 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Zapewniają też, że przy zakupie jednego z zestawów dostępnych na stronie można stracić 5, 8 a nawet 10 kg. Nie dają jednak gwarancji, że u każdego dieta OXY zadziała tak, jak powinna.

Osoby, które chciałyby zrzucić dużą ilość kilogramów w krótkim czasie, powinny zachować ostrożność. Dietetycy przestrzegają, że tak szybka utrata wagi po pierwsze jest bardzo trudna w realizacji, a po drugie nagły spadek wagi zwykle skutkuje efektem jo-jo. Specjaliści zalecają więc osobom, które mają problem z nadwagą najpierw wizytę u lekarza, a potem dobranie indywidualnego jadłospisu odpowiedniego dla ich organizmu.

Przeciwwskazania do stosowania diety OXY

Dieta OXY nie może być stosowana przez każdego, ze względu na wiele przeciwwskazań. Nie powinny na nią przechodzić kobiety w ciąży lub podczas laktacji, osoby z niedoborami pokarmowymi i dolegliwościami dietozależnymi (cukrzyca, miażdżyca, otyłość, zaburzenia metaboliczne, nowotwory złośliwe, choroby oczu, choroby układu moczowego), osoby z osteoporozą oraz mające w przeszłości lub obecnie problemy z nerkami (kamienie nerkowe), wątrobą, wrzodami żołądka czy dwunastnicy. Dieta OXY nie jest również odpowiednia dla osób z niedokrwistością, a także dla młodzieży w okresie dojrzewania.

Osoby z nietolerancją lub alergią na białko, podwyższonymi wartościami prób wątrobowych (ALAT, AspAT) lub wysokim poziomem kreatyniny także są wykluczone z kręgu osób, do których jest kierowana dieta.

Dieta OXY nie sprawdzi się też u osób aktywnych fizycznie. W czasie uprawiania sportu potrzebna jest duża ilość węglowodanów (stanowiących źródło energi), a te składniki odżywcze w OXY diecie są mocno ograniczone.

Dieta OXY - przepisy i jadłospis

Głównym elementem diety OXY jest OXY Shake, który składa się z 2 łyżek suszonej żurawiny, 2 łyżek otrąb owsianych oraz 200 ml kefiru. Wszystkie składniki należy zmiksować, a całość schłodzić w lodówce.

Przykładowe śniadanie

Sałatka z rukoli:

 • 200 g rukoli,
 • 8 pomidorów koktajlowych,
 • 1 łyżka suszonej żurawiny,
 • 1 gruszka,
 • 1 łyżka oliwy z oliwek.

Pomidory koktajlowe przekroić na połówki, dodać rukolę, żurawinę i gruszkę. Z oliwą wymieszać przyprawy - czosnek, sól, pieprz i inne dowolne zioła.

Przykładowy obiad:

Roladki z kurczakiem i fetą, selerowa sałatka:

 • 150 g filetu z kurczaka,
 • 30 g sera fety,
 • 1 ogórek kiszony,
 • 200 g selera naciowego,
 • 1 łyżeczka oliwy z oliwek,
 • 200 g czerwonej papryki.

Filet rozbić na cienki plaster i przyprawić. Ułożyć pośrodku pokruszony ser feta i ogórka. Zwinąć, spiąć wykałaczkami, podsmażać bez tłuszczu 15-20 minut. Seler i paprykę skroić w kostkę, po czym dodać oliwę z oliwek i dowolnie przyprawić.

Podwieczorek

Jabłko i 300 ml soku z warzyw.

Kolacja

Sałatka z piersi kurczaka, szpinaku, fety, oliwek i awokado.

Autor: Sylwia Szlachcic

Komentarze do: Dieta OXY – nowa dieta białkowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz