Szukaj

Dieta przy zapaleniu płuc. Co jeść przy zapaleniu płuc?

Zapalenie płuc jest bardzo ciężką i poważną chorobą. Niedoleczone może prowadzić do poważnych powikłań w późniejszym czasie. Zwykle choroba jest leczona antybiotykami, ale można ją też wspomóc odpowiednią die tą.

Dieta przy zapaleniu płuc. Co jeść przy zapaleniu płuc?

Zarówno przebieg, objawy, rodzaje (szpitalne i pozaszpitalne), jak i przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, jednak niezmienny pozostaje spośób odżywiania w czasie choroby, który może ułatwić wyleczenie, jak i rekonwalescencję po zapaleniu płuc, gdyż nieleczone zapalenie płuc może prowdzić do powikłań. Czym więc powinna charakteryzować się dieta przy zapaleniu płuc?

Lekkostrawna dieta przy zapaleniu płuc

Dieta chorego na zapalenie płuc powinna być lekkostrawna. Pacjent powinien unikać smażonych, tłustych ( mięsa, pokarmów typu fast food) oprócz tego powinno się ograniczyć potrawy wzdymające (kapusta, warzywa strączkowe, cebula, czosnek). Unikać należy ostrych przypraw, suszonych owoców i słodyczy.

Pełnowartościowa dieta przy zapaleniu płuc

Chory zwykle jest osłabiony po przebyciu choroby. Organizm spala dużo kalorii, próbując samodzielnie zwalczyć zapalenie. Właśnie dlatego dieta chorego powinna być nie tylko lekkostrawna, ale również pełnowartościowa.  Dieta pełnowartościowa, to taka, która polega na odpowiednim doborze składników diety i przyjmowaniu ich w sposób, dzięki któremu do organizmu zostaną dostarczone wszystkie niezbędne substancje.

Dieta pełnowartościowa powinna składać się z:

  • białek, węglowodanów i tłuszczów, dzięki którym organizm dostanie zastrzyk energetyczny, potrzebny przy rekonwalescencji
  • witamin i soli mineralnych,
  • białek i kwasów tłuszczowych, które umożliwiają odbudowę i tworzenie nowych tkanek.

Nawadnianie w czasie zapalenia płuc

Podczas choroby pacjent traci zwykle dużo płynów. Przez gorączkę, temperatura ciała chorego jest podniesiona, za czym idzie pocenie się. Dlatego tak ważne jest, aby podawać choremu przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie, aby zapobiec odwodnieniu. Dodatkowo, picie dużej ilości płynów rozrzedza wydzielinę zalegająca w płucach i pomaga ją odkrztusić.

Wśród płynów zalecanych pacjentom z zapaleniem płuc znajdują się:

  • woda (nie zimna, raczej w temperaturze pokojowej),
  • soki warzywne i owocowe,
  • herbata,
  • napary ziołowe z rumianku, mięty, lipy.

Dieta przy zapaleniu płuc u dzieci

U dzieci z zapelniem płuc stosuje się podobną dietę co u dorosłych. Zaleca się dostarczanie dużej ilości płynów, dietę lekkostrawną i pełnowartościową. Podczas choroby dzieci mogą stracić apetyt na dłuższy czas, poleca się wtedy stosowanie diety płynno-papkowej. Dziecku podaje się kleiki, zmiksowane potrawy, a kiedy apetyt zaczyna rosnąć do diety powoli wprowadza się z powrotem jedzenie w formie stałej.

Autor: Paulina Wójcik

Komentarze do: Dieta przy zapaleniu płuc. Co jeść przy zapaleniu płuc?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz