Szukaj

Dieta bogata w żelazo

Przy niedoborze żelaza należy dbać o odpowiednią dietę. Na tę przypadłość może zachorować każdy bez względu na wiek. Ponieważ ten ważny składnik dostarczany jest organizmowi w pożywieniu, należy zadbać o właściwe odżywianie się i pozbycie złych nawyków żywieniowych.

Dieta bogata w żelazo

Żelazo - ważny składnik w codziennej diecie

Żelazo to składnik mineralny, który wchodzi w skład hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu. Jest niezastąpiony w rozwoju i regeneracji tkanek, a także bardzo potrzebny do prawidłowego wzrostu. Dodatkowo, wspomaga odporność organizmu i zmniejsza uczucie zmęczenia. Ponadto, jest niezbędnym elementem dla kobiet spodziewających się dziecka.

Żelazo posiada wiele dobroczynnych właściwości, przede wszystkim chroni organizm przed infekcjami i ma właściwości przeciwutleniające. W celu uzupełnienia niedoborów, powinno się urozmaicić swoją dietę w produkty bogate w ten składnik.

Żelazo występuje w wielu produktach spożywczych - zarówno w mięsie, jak i warzywach. Należy jednak pamiętać, że ten pierwiastek o wiele łatwiej wchłania się do organizmu z produktów pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego.

Produkty bogate w żelazo to przede wszystkim mięso, ryby i jaja. Mięso mięśniowe nie zawiera aż tak dużo żelaza wbrew obiegowym opiniom, tylko podroby (wątroba i śledziona). Wątróbka jest bogatym jego źródłem, jednak należy pamiętać, że posiada też duże zawartości cholesterolu i nie jest odpowiednia dla osób z problemami otyłości i miażdżycy.

Bogate źródło żelaza znajdziemy też w pełnoziarnistych produktach zbożowych, między innymi  w ciemnym pieczywie. Nasiona dyni, słonecznika i sezamu są doskonałym uzupełnieniem diety, które również posiadają ten element. Inne produkty to orzechy i owoce, szczególnie te suszone, warzywa strączkowe i  zielone ( w szczególności kapusta, szpinak czy pietruszka).

Każdy człowiek powinien dostarczać do organizmu od 10 do 20 mg żelaza, by czuć się zdrowo, a jego organizm funkcjonował jak należy.

Komentarze do: Dieta bogata w żelazo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz