Szukaj

Dieta Tombaka – komu jest zalecana, wybrane rodzaje, sposoby na oczyszczenie jelit, przykładowa dieta cytrynowa

Diety Tombaka to zyskujące coraz większą popularność kuracje wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu licznych chorób. Stosowane są między innymi przez osoby zmagające się z osteoporozą, reumatyzmem, chorobami układu pokarmowego oraz otyłością. Jednak z uwagi na restrykcje i nakazy, z jakimi się wiążą, budzą spore kontrowersje.

Dieta Tombaka – komu jest zalecana, wybrane rodzaje, sposoby na oczyszczenie jelit, przykładowa dieta cytrynowa

Najsłynniejszą kuracją opracowaną przez doktora Michała Tombaka jest dieta cytrynowa. To kuracja mająca na celu oczyszczenie organizmu z gromadzących się w nim toksyn, a także dostarczenie odpowiednich ilości witamin i minerałów. Cytrynowa dieta Tombaka opiera się na spożywaniu dużych ilości cytryn (do 200 w ciągu 8 dni) - ma na celu nie tylko poprawić ogólną kondycję organizmu, ale także zapobiec rozwijaniu się niektórych nowotworów i chorób neurologicznych.

Dieta Tombaka lekarstwem na różne choroby

Diety opracowane przez prof. Tombaka dostarczają organizmowi dużej porcji witamin i minerałów, regulują pracę jelit, pomagają zrównoważyć proporcje i łączenie przyjmowanych produktów, dlatego polecane są przy leczeniu i profilaktyce wielu chorób.

Diety Tombaka rekomendowane są między innymi w przypadku leczenia chronicznego reumatyzmu i osteoporozy. W poszczególnych jadłospisach znajdują się bowiem duże pokłady wapnia wspierającego odbudowę kości. Ponadto, osłabiają objawy towarzyszące tworzeniu się kamieni nerkowych i żółciowych, leczą podagrę, choroby wątroby, katar żołądka oraz anemie.

Kontrowersje związane z dietą Tombaka

Diety Tombaka, a zwłaszcza dieta cytrynowa, uważane są za kontrowersyjne metody profilaktyki i leczenia różnych schorzeń. Kuracja cytrynowa składa się w dużej mierze z cytrusów, które są wyjątkowo kwaśnymi owocami. Niektórzy dietetycy i specjaliści od chorób metabolicznych zwracają uwagę na zakwaszenie organizmu, do którego może prowadzić nadmierne spożywanie cytryn. Wskazują także na podrażnienie błon śluzowych i możliwość wywołania bądź nasilenia objawów związanych z wrzodami żołądka.

Wybrane rodzaje diety Tombaka

Dieta cytrynowa według prof. Tombaka

Dieta cytrynowa Tombaka szczególnie polecana jest osobom żyjącym w dużym stresie, cierpiącym na chroniczne zmęczenie i bóle głowy. Pomaga również w przypadku problemów z żołądkiem - łagodzi wzdęcia i zgagę, likwiduje zaparcia, wspiera kurację dwunastnicy i wrzodów żołądka oraz leczenie hemoroidów. Dieta Tombaka polecana jest również osobom otyłym, chorującym na nadciśnienie, a także wszystkim tym, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, dążąc do uzyskania zgrabnej sylwetki.

Z uwagi na właściwości cytryny dieta rekomendowana jest przy:

 • Oczyszczaniu jelit - cytryna wspomaga i przyspiesza perystaltykę jelit, reguluje częstotliwość i poprawia efektywność wydalania z organizmu produktów przemiany materii.
 • Przeciwdziałaniu i leczeniu nowotworów - dzięki temu, że w cytrynie zawarte są aż 22 związki przeciwrakowe i limonen, dieta cytrynowa spowalnia powstawanie szkodliwych, niszczących zdrowe tkanki komórek. Flawonoidy z kolei mają właściwości antyoksydacyjne i powstrzymują uszkadzanie komórek.
 • Leczeniu grypy i przeziębienia - cytryna bogata jest w witaminę C mającą fundamentalne znaczenie w budowie odporności organizmu oraz walce z wirusami i bakteriami. Obecne w cytrynie kwasy i flawonoidy neutralizują szkodliwe produkty metaboliczne, usuwając toksyny z organizmu.
 • Leczeniu alergii - dzięki hesperydynie zawartej w cytrynie dieta nabiera właściwości, dzięki którym może być stosowana przez alergików. Hesperydyna przyswajana w ramach diety cytrynowej znacząco ogranicza reakcję organizmu na alergeny, sprawiając, że alergia staje się mniej uciążliwa lub na pewien okres całkowicie zanika.
 • Detoksykacji wątroby - dieta cytrynowa oczyszcza wątrobę. Wystarczy jedna szklanka wody z cytryną wypijana o poranku, by wątroba zaczęła się regenerować.
 • Łagodzeniu chorób neurologicznych - taneretyna zawarta w skórkach pomarańczy łagodzi objawy zaburzeń mózgowych, w tym między innymi choroby Parkinsona. Duża ilość cytryn spożywana w ramach diety znacząco ogranicza przewagę neuronów glutaminergicznych i rozwój toksyn niszczących komórki mózgowe.
 • Wzmacnianiu naczyń krwionośnych i leczeniu chorób oczu - znajdująca się w cytrynie rutyna uszczelnia naczynia krwionośne, wspomaga ich regenerację, m.in. wzmacnia siatkówkę oka.

Profesor Tombak opracował dwa rodzaje diety cytrynowej: dietę profilaktyczną i kurację leczniczą. Profilaktyczna polecana jest przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, przy wzmożonym ryzyku zachorowań na grypę i infekcje wirusowe. Leczniczą powinno stosować się zwłaszcza w momencie oczyszczania organizmu z toksyn oraz w czasie walki z chronicznymi dolegliwościami (między innymi stresem czy depresją).

Kuracja profilaktyczna opiera się na spożyciu 30 cytryn w ciągu 6 dni, podczas gdy lecznicza wiąże się z wykorzystaniem 200 cytryn na przełomie 8 dni. Owoce należy wycisnąć i pić ze szklanki jako czysty sok lub dolać odrobinę wody i dodać małą łyżeczkę miodu dla osłabienia kwaśnego smaku.

Dieta rozdzielna Tombaka

Dieta rozdzielna opracowana przez profesora Tombaka różni się nieco od popularnej diety rozdzielnej Haya. Tombak również podzielił żywność na trzy kategorie, nazwał je jednak w inny sposób, dodatkowo wskazując na najkorzystniejsze, niekorzystne i neutralne połączenia wybranych produktów.

Według diety Tombaka istnieją trzy grupy żywieniowe. Pierwsza z nich to tłuszcze i produkty żywe, do których zaliczają się między innymi soki, suszone owoce, zielone warzywa, wina wytrawne, masła i oleje. Druga to produkty białkowe, czyli ryby, mięsa, jaja, mleko, fasole i grzyby itd. Trzecią stanowią węglowodany: zboża, kasze, pieczywo, miód, substancje słodzące i ziemniaki.

Niektóre połączenia produktów wyróżnione w diecie Tombaka:

 • Mięso - najlepiej łączyć z zielonymi warzywami, należy unikać podawania go w towarzystwie skrobi, olejów, mleka, śmietan, kwaśnych owoców, słodyczy i masła.
 • Rośliny strączkowe - najlepszym połączeniem są dla nich zielone warzywa, niekorzystnym śmietany, masła, białka, owoce i słodycze.
 • Skrobia (między innymi w ziemniakach i chlebie) - najkorzystniej wypada połączenie z tłuszczami roślinnymi i zwierzęcymi oraz zielonymi warzywami. Skrobi nie powinno się podawać z białkami, cukrami i owocami.
 • Orzechy - najwartościowsze połączenie osiągają z kwaśnymi owocami i zielonymi warzywami. Niekorzystne dla żołądka są, jeśli podaje się je z olejami roślinnymi, masłem, mlekiem, skrobią, białkami i słodyczami.

Oprócz zasad łączenia w diecie Tombaka istotne jest także przestrzeganie określonych reguł. Należy:

 • jeść regularnie, niewielkie ilości;
 • jeść spokojnie, nigdzie się nie spiesząc, każdy kęs przeżuwać możliwie jak najwięcej razy;
 • dbać o świeżość i jakość jedzenia (nie należy jeść podgrzewanych resztek posiłków z poprzedniego dnia, każdy posiłek powinien być na nowo przygotowywany);
 • pić dużo wody (przynajmniej 2 litry dziennie);
 • wystrzegać się niektórych szczególnie szkodliwych połączeń, między innymi mięsa i ziemniaków, dżemów i chleba oraz chleba i pomidorów;
 • po zjedzeniu deseru nie jeść nic przez następne trzy godziny (deser powinien stanowić osobny posiłek, nie może być dodatkiem do dania głównego).

Sumienne stosowanie się do zasad diety Tombaka ma poprawić i skrócić czas trawienia, pozytywnie wpłynąć na układ krążenia, ustrzec przed poczuciem senności po posiłku oraz zapewnić utrzymanie prawidłowego poziomu zasad i kwasów w organizmie.

Dieta oparta na kaszy jaglanej według zaleceń prof. Tombaka

Kasza jaglana to bogate źródło skrobi, witamin i soli mineralnych, z tej przyczyny polecana jest osobom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia oraz wszystkim dbającym o zdrowy wygląd cery i włosów.

Znajdująca się w kaszy jaglanej krzemionka wzmacnia i usprawnia pracę stawów, przy okazji zbawiennie wpływając na kondycje włosów, paznokci i skóry. Ponadto, podobnie jak cytryna zawiera sporo związków przeciwrakowych, dzięki czemu hamuje rozwój komórek nowotworowych. Pozytywnie wpływa także na pracę wątroby, usprawnia trawienie, usuwa gromadzące się w organizmie toksyny, wspomaga działanie nerek. Z uwagi na obecność dużych ilości żelaza i lecytyny polecana jest również osobom cierpiącym na anemię oraz odbywającym rekonwalescencję po zabiegu chirurgicznym.

Doktor Tombak zaleca stosowanie 10 dniowej diety opierającej się o kaszę jaglaną. W czasie jej trwania dozwolone jest jedzenie tylko i wyłącznie kaszy (dowolną ilość razy w ciągu dnia) oraz zielonej sałaty. Podstawą musi być kasza jaglana, choć można spożywać też inne rodzaje kaszy (wyłączyć należy jedynie kaszę mannę).

Sposoby na oczyszczenie jelit stosowane przy diecie Tombaka

Lewatywy a dieta Tombaka

Lewatywy stanowią bardzo istotny element wszystkich diet Tombaka. Profesor Tombak uważa, że zanim organizm zacznie się przyzwyczajać do nowych nawyków żywieniowych, należy oczyścić go z toksyn. W tym celu zaleca przeprowadzenie lewatywy.

Według prof. Tombaka lewatywę może przeprowadzić każdy. Lewatywa ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn, substancji rakotwórczych i przywrócić naturalną równowagę jelitom.

W czasie stosowania diety Tombaka (nie ma znaczenia, czy jest to dieta cytrynowa, rozdzielna czy kuracja oparta na kaszy jaglanej) w pierwszym tygodniu należy przeprowadzać lewatywę codziennie. W drugim co drugi dzień, w trzecim co dwa dni, natomiast w czwartym jedynie dwa razy w tygodniu.

Oczyszczanie jelit suszonymi owocami

Mniej inwazyjną i radykalną metodą na przeprowadzenie detoksu jest kuracja złożona z suszonych owoców. Należy zmielić (najlepiej w maszynce do mięsa) 400 gram suszonych śliwek, 200 gram suszonych: moreli, fig i daktyli. Do mieszanki dodać 200 gram miodu. Całość przechowywać w lodówce. Codziennie przed snem zjadać łyżkę suszu.

Detoks powtarzać regularnie co dwa miesiące.

Oczyszczanie organizmu kefirem

Innym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji jest zastosowanie detoksu opartego na kefirze. Kuracja powinna trwać przez trzy dni. W pierwszym dniu należy wypić 2,5 litra kefiru (podzielone na 6 porcji). Dopuszczalne jest jedzenie sucharków. W drugi dzień kefir zastąpić od 1,5 do 2 litrów świeżego soku jabłkowego. Możliwość neutralizowania głodu przy pomocy sucharków pozostaje bez zmian. Trzeci dzień to wprowadzenie małych ilości sałatek złożonych z gotowanej marchwi, buraków i ziemniaków.

Detoks należy powtarzać dwa razy w miesiącu.

Dieta cytrynowa Tombaka - przykładowe menu na 6 dni

Dzień 1-3 - mieszanina wody i soli morskiej oraz soków z owoców cytrusowych

Tuż po obudzeniu należy wypić szklankę ciepłej wody wymieszanej z 1 łyżką soli stołowej. Następnym krokiem jest założenie ciepłego ubrania (według profesora Tombaka przyspieszy to pocenie i wydalanie zbędnej wody z organizmu) i przygotowanie mieszanki soków. Przy pomocy wyciskarki do owoców należy wycisnąć 900 ml (około 3,5 szklanki) soku z grejpfruta i tyle samo soku z pomarańczy oraz 200 ml (niepełna szklanka) soku z cytryny. Do mieszanki soków dolać 2 litry wody. Co 30 minut pić 100 ml napoju, dopóki się nie skończy. Jeśli pojawia się uczucie głodu, dozwolone jest jedzenie grejpfrutów lub pomarańczy. Przed snem należy wypić herbatę oczyszczającą.

Dzień 4-5 - wprowadzenie warzyw i nowych owoców

Nie ulegają zmianie zasady stosowane przez pierwsze dni, zostają jedynie trochę złagodzone. Mieszankę soków można zastąpić sokiem z jabłek i marchii, a pomarańcze i grejpfruty innymi owocami lub warzywami.

Dzień 6 diety cytrynowej

Obowiązują zalecenia stosowane w 4 i 5 dniu diety. Powoli, w niewielkich ilościach można urozmaicać jadłospis jajkami, rybami i kaszą.

By dieta Tombaka przyniosła rezultaty, należy stosować ją przez około dwa miesiące. Na ten czas z menu należy całkowicie wyeliminować mleko, słodycze, cukier, substancje słodzące, mąkę, konfitury i przetwory. Podstawą diety muszą być świeże soki, owoce, warzywa, kasze i sałatki. Znacznie ograniczone powinno zostać spożywanie mięsa, ryb, jaj, masła i sera (dopuszczalny jest jedynie biały tłusty ser, nie więcej niż 50 gram dziennie).

Czy można schudnąć, stosując dietę Tombaka?

Diety profesora Tombaka stosowane są nie tylko w przypadku leczenia i profilaktyki różnych schorzeń - korzystają z nich także osoby odchudzające się i walczące z otyłością. Największą popularnością cieszy się dieta cytrynowa, która pozwala na utratę nawet 4 kg w przeciągu zaledwie jednego tygodnia. Szybki spadek wagi wynika ze zmniejszenia się kaloryczności jadanych posiłków, stopniowego kurczenia się żołądka, nieprzejadania się oraz rezygnacji z przetworzonej żywności. Dzięki detoksykacyjnym właściwościom cytryny z jelit usuwane są zbędne produkty przemiany materii, a organizm pozbywa się wszelkich toksyn i wirusów.

Tempo zrzucanych kilogramów zależne jest w dużej mierze od indywidualnej determinacji, wytrwałości oraz predyspozycji organizmu. By rezultaty diety utrzymały się i nie nastąpił „efekt jojo”, po zakończonej diecie należy stopniowo wracać do zbilansowanego odżywania oraz starać się utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe.

Autor: Natalia Walczak

Komentarze do: Dieta Tombaka – komu jest zalecana, wybrane rodzaje, sposoby na oczyszczenie jelit, przykładowa dieta cytrynowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz