Szukaj

Niższy poziom żelaza u noworodków otyłych kobiet

Nadprodukcja hormonu hepcydyny wydaje się osłabiać transfer żelaza z organizmu kobiety do organizmu płodu. Nowe badania z Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging, na Tufts University oraz Mother Infant Research Institute w Tufts Medical Center sugerują, że zgodnie z przeprowadzoną analizą, podwyższony poziomu hepcydyny u kobiety - hormonu, który odpowiedzialny jest za regulację homeostazy żelaza w organizmie - obniża poziom żelaza, co z kolei prowadzi do problemów zdrowotnych w dalszym życiu noworodków.W badaniu wzięło udział 15 otyłych ciężarnych kobiet z BMI wyższym niż 30 oraz 15 kobiet w ciąży o prawidłowej masie ciała, z BMI ok. 20 i 25 kobiet, jako grupa kontrolna.

Próbki krwi matki pobrano podczas drugiego trymestru ciąży, a poziom żelaza u noworodka był mierzony we krwi pępowinowej.

Naukowcy odkryli, że dziecko otyłej matki z podwyższonym poziomem hepcydyny, miało niższy poziom żelaza w chwili urodzenia.

Otyłe osoby produkują więcej hepcydyny w porównaniu do dorosłych z prawidłową wagą, dlatego naukowcy sugerują, że nadprodukcja tego hormonu zaburza transfer żelaza z organizmu kobiety do organizmu płodu.

Wyniki zostały ostatnio opublikowane online przez Journal of Perinatology.


W trakcie ciąży, hepcydyna utrzymywana jest na niskim poziomie, w celu optymalizacji transferu żelaza do płodu.

„Nadmiar hepcydyny w komórce hamuje funkcję ferroportyny, czyli białka, które transportuje żelazo przez błonę komórkową do krwiobiegu", wyjaśnia główny autor dr Simin Nikbin Meydani, również dr n. wet., dyrektor Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging w Tufts University (USDA HNRCA).

Ponieważ żelazo odgrywa kluczową rolę w tworzeniu ośrodkowego układu nerwowego, dzieci urodzone z niedoborem żelaza są narażone na większe ryzyko opóźnień w rozwoju ruchowym i poznawczym.

Autorzy podkreślają, że niezbędne są dalsze badania, zanim zostaną wprowadzone zmiany lub zalecenia dietetyczne dla otyłych kobiet w ciąży. Większość prenatalnych suplementów witaminowych zawiera 27 miligramów żelaza, dzienną dawkę obecnie zalecaną przez American Congress of Obstetricians and Gynecologists.

Jak twierdzi główny autor, dr med. Sarbattama Sen, neonatolog z Tufts Medical Center oraz docent pediatrii w Tufts University School of Medicine (TUSM), podczas ciąży kobieta powinna mieć zdrową i zróżnicowaną dietę oraz brać standardowe prenatalne suplementy witaminowe, rekomendowane przez lekarzy.

Waga kobiety powinna natomiast być regulowana w oparciu o BMI jeszcze przed planowaną ciążą. W 2009 roku  Institute of Medicine wydał nowe zalecenia odnośnie parametrów wagowych ciężarnych kobiet.Komentarze do: Niższy poziom żelaza u noworodków otyłych kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz