Szukaj

Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości

Podziel się
Komentarze0

Coraz więcej ludzi w ponowoczesnej epoce, cierpi na przypadłość, która niejednokrotnie wynika z niewłaściwego trybu życia, jaki prowadzą konkretne osoby. Żyjemy w pośpiechu, w cywilizacyjnym stresie, nie przywiązujemy często szczególnej wagi do spożywanych posiłków, a co za tym idzie w naszym menu niejednokrotnie dominują różnego rodzaju tłuste fast foody oraz pełne cukrów batoniki, czekolady i inne niezdrowe specyfiki.

Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości

Przy dłuższym prowadzeniu takiego trybu życia, spożywane przez nas pokarmy przekształcają się w tkankę tłuszczową, której pozbycie się wymaga zarówno wysiłku fizycznego, jak i psychicznego, by uporać się ze wstydliwym problemem.

Tytułowa nadwaga nie jest jako taką chorobą, ale stanowi ona w głównej mierze czynnik oraz objaw wielu współczesnych schorzeń. Wynika to przede wszystkim z nagromadzenia w naszym organizmie takich ilości tkanki tłuszczowej, które przekraczają ustalone normy zdrowotne. Na dzień dzisiejszy problem ten występuje głównie w populacjach, w których styl życia charakteryzuje się brakiem aktywności fizycznej oraz brakiem deficytu żywnościowego, a do tego typu społeczeństwa zalicza się m.in. Polska, gdzie ilość ludzi z nadwagą wynosi już około 60%!

Następstwa chorobowe mogą być fatalne w skutkach, dlatego pamiętaj: jesteś tym, co jesz!

Ilość chorób, jaka najczęściej jest wynikiem nadwagi czy otyłości, jest dosyć spora i mówi się o nich wszędzie, dlatego na początek warto je pogrupować w odpowiedni sposób, by tym samym mieć lepsze rozeznanie w temacie.

  • Choroby metaboliczne – do chorób tego typu, będących następstwem nadwagi, zaliczana jest przede wszystkim cukrzyca typu II, której pojawienie się zależne jest w głównej mierze od sposobu odżywiania się. Z badań wynika bowiem, że aż 80-90% ludzi otyłych cierpi właśnie na tego typu cukrzycę. Inną chorobą z grupy metabolicznych jest hiperlipidemia, będąca zespołem metabolicznych zaburzeń oraz podwyższeniem poziomu cholesterolu we krwi.
  • Choroby układu oddechowego – niejednokrotnie u osób z nadwagą dostrzegalny jest bezdech śród-senny, który najczęściej występuje podczas snu i najprawdopodobniej jest właśnie wynikiem nagromadzenia zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy gardła oraz krtani. W grupie ludzi, odznaczających się niniejszą przypadłością niejednokrotnie zmniejszona jest pojemność płuc, w rezultacie czego organizm szybciej się męczy, a otyła osoba dostaje tzw. zadyszki.
  • Choroby układu krwionośnego – nadwaga człowieka ma niebagatelny wpływ na jego serce, będące elementem układu krwionośnego. Wraz ze wzrostem wagi rośnie bowiem ciśnienie krwi, a rytm serca zostaje zaburzony. Nadwaga człowieka jest także przyczyną innej i równie popularnej choroby, polegającej na odkładaniu się tłuszczu na ściankach tętnic; jest to miażdżyca, której ryzyko pojawienia się wzrasta wraz z przybywaniem kilogramów na ludzkim ciele. Czynniki te bez wątpienia odpowiadają za większość zawałów oraz chorób żył, jakie występują w społeczeństwie.
  • Choroby dróg żółciowych – badania dowiodły, że osoby z nadwagą czy otyłością są 6 razy bardziej narażone na schorzenia pęcherzyka żółciowego. Przypadłość ta ma bezpośredni związek ze zwiększoną ilością wydzielania cholesterolu, a niższym stężeniem kwasów żółciowych, co z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się kamieni. Dodatkowo zwiększona ilość tłuszczu w organizmie powoduje stłuszczenie wątroby i zaburzenia w pracy układu pokarmowego.
  • Dysfunkcjonalność ruchowa – do tej grupy schorzeń, związanych z nadwagą zaliczane są głównie problemy układu kostnego i szkieletowego. Zwiększona masa ciała powoduje obciążenie stawów i ich przyspieszone zużycie; w skrajnych przypadkach zaś konieczne jest wstawienie protez.
Kobiece przypadłości, jako skutki nadwagi


Dość popularnym defektem, związanym z nieprawidłowym odżywianiem kobiet jest cellulit na ciele, czyli grudki tłuszczu na udach, biodrach i pośladkach, przypominające wyglądem pomarańczową skórkę. Niejednokrotnie Panie o dużej masie ciała dostrzegają u siebie zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz przedłużone krwawienia. W okresie ciąży zaś Panie z otyłością lub nadwagą zazwyczaj źle znoszą ten etap w ich życiu; rzadko bowiem rodzą siłami natury oraz częściej występują u nich powikłania. Nadmienić także należy o hormonalnych zaburzeniach, które mogą mieć z kolei związek z owłosieniem na twarzy, czy bezpłodnością.

Grupa chorób, które bezpośrednio powiązane są z występującą u ludzi nadwagą, jest dosyć obszerna. Przedstawione zostały powyżej te najczęściej występujące u ludzi otyłych i u osób z nadwagą. Powszechnie wiadomo, iż lepiej zapobiegać, jak leczyć, dlatego też zastanówmy się odpowiednio wcześnie, zanim weźmiemy do ust kęs hamburgera, czy kawałek pizzy. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe bowiem i brak ruchu fizycznego są najczęstszymi czynnikami, powodującymi nadwagę we współczesnym świecie. Stajemy się coraz bardziej leniwi, coraz mniej inwestujemy w swoje zdrowie i coraz mniej uwagi przywiązujemy od odpowiedniego trybu życia.

Pamiętajmy, iż zdrowie oraz życie mamy tylko jedne, więc to od nas samych zależy, jak je przeżyjemy: czy zdrowi, czy chorzy; czy szczupli, czy otyli; czy szczęśliwi, czy pełni kompleksów. Wybór należy do Ciebie!

Autor:

Monika Zielińska

Komentarze do: Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz