Szukaj

Ćwiczenia fizyczne mogą wspomóc rozwój otyłości

Jak donoszą najnowsze badania, przeprowadzone przez Uniwersytet Cornell w stanie Nowy Jork, wprowadzenie ćwiczeń do dziennego trybu życia może nie poskutkować spadkiem wagi, ze względu na rekompensowanie dodatkowej aktywności bardziej pobłażliwym podejściem do prawidłowego odżywiania się.

Uprawianie sportu: przyjemność czy obowiązek?

Głównym celem badań było wykazanie zależności między rozpoczęciem aktywności fizycznej a spożyciem większej ilości pokarmów. Ponadto chciano sprawdzić, czy  przedstawienie ćwiczeń, jako czynności dostarczającej zabawę, może negatywnie wpłynąć na to zjawisko.
Wytypowano grupę 94 osób- wszyscy zostali zrekrutowani w centrum handlowym, pod pozorem badania uzależnienia od zakupów. Zostali oni podzieleni na trzy podgrupy, u każdej wywołano inny stan psychiczny. Grupa pierwsza miała za zadanie przeczytać scenariusz 30-minutowego biegu, opowiedzieć o rodzajach uprawianej przez siebie aktywności. Po wykonaniu tej czynności uczestnicy zostali poczęstowani jedną z dwóch przekąsek –M&M’s lub Check Mix z zastrzeżeniem, że mogą zjeść ich tyle, ile tylko zapragną. Druga grupa rozmawiała na temat ulubionej muzyki, czytając scenariusz 30-minutowego biegu z muzyką. Następnie została poczęstowana. Trzecia grupa otrzymała wyłącznie przekąski, bez dodatkowych pytań czy zadań do wykonania. Członkowie każdej z grup zostali poproszeni o ocenę spożytej ilości kalorii.

Zaskakująca zależność

Okazało się, że samo czytanie o uprawianiu sportu zachęciło uczestników badania do częstowania się większą ilością słodyczy. Niezależnie od tego, czy ćwiczenia zostały potraktowane jako obowiązek (grupa I), czy zabawa (grupa II), spożycie kalorii pozostało na wysokości 50% + w porównaniu z grupą III. Odkryto również, że osoby z grupy muzyczno-ćwiczeniowej bardziej świadomie szacują poziom spożytych kalorii.

Wyniki te maja istotne znaczenie dla pracowników służby zdrowia, szczególnie dietetyków, wskazując na istotną zależność. Zjawisko rekompensowania sobie wysiłku fizycznego słodkimi przekąskami, może przyczynić się do pogłębienia się frustracji pacjenta i pogorszenia się jego stanu zdrowotnego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spożycie przekąsek przez osoby rozpoczynające aktywność fizyczną wzrasta aż o 50%. Aby uzyskać wymarzone efekty, powinniśmy pamiętać zarówno o codziennym ruchu, jak i o racjonalnym odżywianiu.

Monika Klimczak

Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne mogą wspomóc rozwój otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz