Szukaj

Jak biegać w zimie?

Podziel się
Komentarze0

Ciemne, chłodne wieczory i mokre poranki powodują, że bieganie w zimie staje się prawdziwym wyzwaniem. Dzięki wzmożonej aktywności fizycznej w okresach mrozu, organizm utrzymuje się w dobrej kondycji fizycznej, poprawia się zdrowie i przede wszystkim spalana jest zbędna tkanka tłuszczowa. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, żeby nie złapać przeziębienia, dlatego dla zimowych biegaczy niezbędny jest ciepły, sportowy strój.

Jak biegać w zimie?

Jak biegać zimą?

Najważniejszym aspektem podczas zimowych przebieżek, na który trzeba zwracać uwagę jest oddychanie. Należy chronić drogi oddechowe przed mroźnym działaniem zimowego powietrza, dlatego najlepiej zorientować się jak dopasować tempo biegu do właściwych wdechów. Oddech musi być spokojniejszy, dlatego automatycznie trening biegowy również musi być bardziej zrównoważony, najlepiej co jakiś odstęp trasy odpoczywać poprzez marsz.

Od razu po ukończeniu treningu, należy udać się do domu, wypić coś ciepłego - najlepiej aromatyczną herbatę, która rozgrzewająco wpływa na układ oddechowy. W domu nie udawać się od razu na spoczynek tylko jeszcze postać lub pochodzić przez kilka minut, po czym wziąć jak najszybciej prysznic, który rozgrzeje całe ciało.

Zimową bolączką dla biegaczy mogą okazać się zamarznięte kałuże i oblodzone chodniki, które po poślizgnięciu się mogą wywołać poważne kontuzje.

W co się ubierać?

Podczas biegania zimą należy zadbać o właściwy, ciepły ubiór. Na początek najlepiej założyć bieliznę termiczną, dzięki której wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Następnie na bieliznę założyć dowolną koszulkę, a na to polar lub kurtkę.

Spodnie powinny posiadać stopery, które służą do wstrzymywania wiatru. Można pod spodnie zakładać również specjalne legginsy. Na stopy należy założyć długie, ciepłe skarpety, aby ochronić je przed przemoknięciem i mrozem. Na stawy należy nałożyć dodatkowe, wełniane opaski.

Ponadto istotnym elementem zimowego ubioru do joggingu jest czapka lub ocieplona opaska, chroniąca uszy i zatoki. Dodatkowo dłonie można zaopatrzyć w  grube, bawełniane rękawiczki, które chronią skórę przed odmrożeniem.

Jak uniknąć przeziębienia?

Przeziębienie podczas zimowych biegów jest główną przyczyną demotywującą ludzi do rozpoczęcia treningu. Jeśli odczuwasz ból gardła lub czujesz się osłabiony, bezzwłocznie przerwij trening i odpocznij. Czasami nie zdajemy sobie sprawy ze swojego przeziębienia, dlatego przy najmniejszych objawach najlepiej dać sobie spokój, ponieważ bieganie z przeziębieniem może okazać się bardzo niebezpieczne, powodując kolejne poważniejsze choroby.

Polecamy:

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Jak biegać w zimie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz