Szukaj

Wegetarianizm a fitness

Wegetarianizm jest świadomym wyborem i rezygnacją ze spożywania mięsa oraz z produktów pochodzenia zwierzęcego. Powodem przejścia na wegetarianizm mogą być pobudki moralne, ekonomiczne lub ekologiczne.

Wegetarianizm a fitness

Stereotypy

W społeczeństwie panuje utarta opinia o tym, że wegetarianin trenujący na siłowni lub uprawiający fitness nie ma szans na przyrost mięśni lub wyrzeźbienie własnej sylwetki. Najczęstszym argumentem ludzi głoszących tę błędną tezę jest brak spożywania mięsa i co za tym idzie brak dostarczania białka do organizmu wegetarianina, a jak wiadomo bez białka nie jest możliwy przyrost masy mięśniowej.

Jest to dość powszechny stereotyp, który uwypukla niewiedzę na temat diety wegetarianina. Dobrze skomponowana dieta wegetariańska nie powinna znacznie różnić się pod względem makroskładników w tym ilości białka od prawidłowej diety przeciętnej osoby na siłowni. Wegetarianie dbający o własną sylwetkę dostarczają białko do organizmu za pomocą spożywanego jaj, nabiału ( sery, twarogi, jogurty, kefiry) oraz spożywają białka roślinne ( pestki dyni, słonecznika, soja, orzechy, groch).

Bomba witaminowa, minerałowa i węglowodanowa

Każda osoba aktywnie fizyczna potrzebuje energii. Jak powszechnie wiadomo, węglowodany to energia, a dieta przeciętnego wegetarianina obfituje właśnie w  węglowodany. Oosby niejedzące mięsa spożywają duże ilości makaronów, pieczywa, owoców, warzyw oraz kaszy. Są to produkty, które dają paliwo organizmowi, co zwłaszcza ważne jest podczas wysiłku na siłowni lub podczas uprawiania jakiegokolwiek sportu.

Niezmiernie ważnym elementem dla naszego organizmu są witaminy oraz minerały. Wyżej wymienione produkty obfitują nie tylko w węglowodany, ale również w witaminy i minerały. W owocach, warzywach, nasionach, produktach pełnoziarnistych znajdziemy całą paletę najważniejszych witamin i minerałów. Witamina C, E, D, pełna gama witamin B, oraz wapń, są to główne pierwiastki zawarte w diecie wegetarianina.

Wegetarianie musza jednak uważać, aby dostarczać odpowiednią ilość żelaza, ponieważ przez wykluczenie z diety mięsa, które jest bogate w żelazo, narażają się oni na niedobór tego niezmiernie ważnego pierwiastka. Warto zwracać uwagę na większe spożycie produktów bogatych w żelazo, można również zastosować suplementy diety bogate w ten pierwiastek.

Dieta wegetariańska charakteryzuje się różnorodnością, dzięki czemu jest ona pełnowartościowa. Posiada wiele zalet, jednak w pewien sposób ogranicza nasz organizm, zwłaszcza na siłowni. Dzięki diecie wegetariańskiej możemy skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, sprawić, by nasze ciało stało się bardziej sprężyste, elastyczne i przede wszystkim zdrowsze.

Połączenie diety wegetariańskiej z uprawianiem fitnessu lub sportu przynosi wyśmienite rezultaty, jednak inaczej ma się sytuacja w przypadku siłowni i budowaniu dużej masy mięśniowej. Mitem jest stwierdzenie, które zaakcentowałem na początku tekstu, ponieważ każdy wegetarianin z dobrze skomponowaną dietą może zbudować lepszą sylwetkę, jednak budowanie tej sylwetki bez spożywania mięsa ma pewną granicę. Jeżeli w przyszłości pragniecie zostać kulturystą lub chcecie zbudować potężną masę mięśniową, to same produkty mleczne, jaja oraz białka roślin nie wystarczą. Warto o tym pamiętać przechodząc na wegetarianizm.

Damian Nejman

Komentarze do: Wegetarianizm a fitness

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz