Szukaj

Wady wrodzone częstsze u dzieci poczętych in vitro

Podziel się
Komentarze0

Według ostatnich badań, dzieci urodzone dzięki niektórym technologiom leczenia niepłodności mają o jedną trzecią większe prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonch niż dzieci poczęte naturalnie.Naukowcom, których rezultaty zostały opublikowane w magazynie Fertility and Sterility nie udało się jednak ustalić dlaczego leczenie niepłodności jest związane z większym ryzykiem wad wrodzonych, ani tego czy odpowiedzialna za to jest technologia jaką zastosowano.

Zapłodnienie in vitro (IVF), w którym komórka jajowa jest zapładniana poza organizmem jest dostępna dla kobiet od ponad 3 dekad i wiele razy była badana pod kątem potencjalnych zagrożeń związanych z tą techniką.

Zhibin Hu z Uniwersytetu Medycznego Nanjing zebrał wyniki 46 badań porównujących liczbę wad wrodzonych u dzieci poczętych za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego z liczbą wad u dzieci poczętych normalnie.

Dla ponad 124 000 dzieci poczętych przy pomocy metody in vitro lub ICSI (gdzie pojedynczy plemnik jest wstrzykiwany bezpośrednio do komórki jajowej), ryzyko wystąpienia wad wrodzonych było o 37% wyższe niż w przypadku innych dzieci.


Dzieci poczęte przy pomocy IVF lub ICSI są dużo bardziej narażone na wystąpienie wad wrodzonych niezależnie od zastosowanej metody in vitro - napisał Zhibin Hu

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, główne wady wrodzone takie jak wady rozwojowe kończyn bądź narządów występują u około 3 na 100 dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych.

Wzrost do 37% może podbić tę stawke do 4 na 100 urodzonych dzieci.

Zwiększenie ryzyka wad wrodzonych było widoczne w szerokim zakresie funkcji i układów organizmu wliczając w to narządy płciowe, szkielet, układ pokarmowy i układ nerwowy.

Pytanie, dlaczego częstość występowania powyższych wad jest bardziej powszechna u dzieci poczętych in vitro wciąż pozostaje nieznana.

Istnieje możliwość, że dzieje się tak z tych samych powodów, z którch rodzice mają problemy z poczęciem i stosowanie metod leczenia niepłodności może wpłynąć na zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną.

Inną przyczyną może być sam sposób przechowywania zarodków albo leki stosowane w trakcie leczenia.

Zgodnie z trzecią teorią pogląd, że wady wrodzone są bardziej powszechne u dzieci poczętych dzięki metodom leczenia niepłodności jest fałszywy i wynika z tego że stan dzieci nie poczętych naturalnie jest dużo dokładniej monitorowany.

Obecnie ciężko jest zmniejszyć ryzyko związane z metodą in vitro, ponieważ  przyczyny, które je powodują nie są jeszcze dokładnie znane – uważa Zhibin Hu

Komentarze do: Wady wrodzone częstsze u dzieci poczętych in vitro

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz