Szukaj

Listerioza

Podziel się
Komentarze0

Wywołuje ją bakteria Listeria Monocytogenes wystepująca na całym świecie u zwierząt, gnijących roślin, w wodzie, i 5% ludzkiego kału. Zakażenie u ludzi występuje bardzo rzadko - najczęściej u kobiet w ciąży i chorych o upośledzonej odporności (np: przez mleko zarażonych krów). Zarażony płód ginie i dochodzi do poronienia (rzadko dziecko rodzi się a nawet kiedy ma to miejsce ma one głębokie wady rozwojowe). Są dwie odmiany kliniczne listeriozy: nabyta wewnątrzmacicznie i nabyta w okresie noworodkowym w przebiegu procesu zapalnego dróg rodnych matki.

W drugim przypadku objawy choroby u dziecka występują w okresie 7-14 dni po urodzeniu. Jest ona bardzo ciężka dla dziecka. Ma miejsce ostra niewydolność sercowo-naczyniowa (dusznica, niepokój psychoruchowy, sinica), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.


Około 50% przypadków zakażenie dotyczy osób dorosłych, zwłaszcza zakażonych HIV, z nowotworami układu limfatycznego, alkoholików, chorych na cukrzycę i gruźlicę. Wtedy choroba rozwija się zazwyczaj jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Występuje wysoka gorączka, wymioty, ataksja, drgawki, utrata świadomości.

Komentarze do: Listerioza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz