Szukaj

Prekoncepcja - jak zadbać o zdrowie dziecka przed poczęciem?

Podziel się
Komentarze0

Prekoncepcja? Co to takiego zapyta wielu rodziców? To pojęcie nie jest zbyt popularne, a szkoda! W dzisiejszych czasach, kiedy coraz bardziej powszechnym problemem stają się nie tylko choroby wrodzone, wady genetyczne, ale także samo zajście w ciążę, prekoncepcja powinna być priorytetem. Prekoncepcja to wszelkie działania, które mają miejsce przed zajściem w ciążę i zostają podjęte w celu poczęcia zdrowej i silnej nowej istoty.

Prekoncepcja - jak zadbać o zdrowie dziecka przed poczęciem?

Jak począć zdrowe dziecko?

Prekoncepcja powinna być istotną częścią planowania potomstwa. Nawet już rok przed poczęciem można zadbać o zdrowie naszego dziecka! W jaki sposób? W bardzo prosty - należy zadbać o zdrowie swoje i swojego partnera! Poniższe wskazówki pozwolą lepiej spojrzeć na problem przygotowania się rodziców do ciąży.

Dieta przed ciążą

Warto zacząć się odpowiednio odżywiać: odrzucić fast foody, ograniczyć słodycze, na rzecz owoców i warzyw. Nie wolno zapomnieć o przyjmowaniu kwasu foliowego przynajmniej na trzy miesiące przed planowanym poczęciem, który aż o 2/3 zimniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u noworodków. Ważne są również takie pierwiastki jak magnez, wapń, żelazo i jod, który często jest niedoceniany, a ma istotną rolę w rozwoju mózgu.

Używki a prekoncepcja

Należałoby również odstawić wszelkie używki takie jak kawę, papierosy, czy alkohol. Nikotyna zmniejsza ilość plemników, a także źle wpływa na płodność kobiety. Alkohol pity przez przyszłego tatę nie tylko powoduje osłabienie funkcji jąder i zmniejszenia wydzielania testosteronu, ale także może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka!


Aktywność fizyczna i badania przed ciążą

Codzienna dawka aktywności  powinna być przyjemnym obowiązkiem! Warto również pomyśleć o podstawowych badaniach lekarskich, które może zlecić lekarz rodzinny. Kontroli ogólnego stanu zdrowia powinien zostać poddany również przyszły tata! Badania pozwolą zadbać o to, by organizmy rodziców w momencie poczęcia były w jak najlepszej formie.

Unikaj stresu przed ciążą!

Warto wrzucić na luz i - jeśli tylko się da - unikać stresu, gdyż ma on bardzo negatywny wpływ na płodność. U kobiet zmniejsza libido i sprawność seksualną, natomiast u panów obniża produkcję nasienia i stężenie testosteronu. Na pewno nie będzie to łatwe, jednak drobnymi rzeczami można umilać sobie dzień. Z pewnością pozwolą one odprężyć się i  z dystenem podejść do wielu stresujących spraw. Wieczorne wyjście do kina, czy weekendowy wypad za miasto pozwolą nam się zrelaksować.

Poradnictwo prekoncepcyjne

Wiele gabinetów ginekologicznych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kobiet, które w dzisiejszych czasach chcą mieć wszystko perfekcyjnie zaplanowane i oferuje usługę: poradnictwo prekoncepcyjne. Jest to pakiet badań i konsultacji, które pozwalają na prawidłowe przygotowanie się do ciąży. Lekarze uważają, że poradnictwo prekoncepcyjne jest niezwykle istotne z tego względu, że kobieta (szczególnie jeśli będzie w ciąży pierwszy raz) może nieświadomie zaszkodzić swojemu dziecku. Jednak trzeba się zastanowić, czy takie pakiety są rzeczywiście bardzo pomocne, czy po prostu napędzają ciążowy biznes...

Dlaczego prekoncepcja jest ważna?

Prekoncecpja jest bardzo istotna z tego względu, że chodzi o zdrowie, a czasem nawet życie naszego przyszłego dziecka. Kobiety często nieświadomie mogą mieć negatywny wpływ na poczcie, a później na rozwój potomka. Dlatego tak ważne jest, aby przyszła mama była świadoma nie tylko zagrożeń, jakie może stworzyć, ale także rzeczy, które wpłyną pozytywnie na dziecko.

Agnieszka Witek

Komentarze do: Prekoncepcja - jak zadbać o zdrowie dziecka przed poczęciem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz