Szukaj

Prawidłowy rozwój dziecka w okresie ciąży - cykl rozwojowy

Podziel się
Komentarze58

Życie osobnicze człowieka (ontogeneza) rozpoczyna się w momencie zapłodnienia, czyli połączenia jądra plemnika z jądrem komórki jajowej.W życiu prenatalnym, czyli przed urodzeniem rozróżniamy 4 podstawowe okresy jego rozwoju. Okres przedimplantacyjny, okres tworzenia się listków zarodkowych, okres organogenezy oraz okres płodowy.



Okres przedimplantacyjny, który trwa około 1 tygodnia. W tym czasie zarodek wędruje przez jajowód do jamy macicy, gdzie następuje proces zagnieżdżenia, czyli przyjęcie dziecka przez śluzówkę macicy na 9 pierwszych miesięcy jego życia.

Okres tworzenia się trzech listków zarodkowych,z których powstaną później wszystkie narządy ciała, obejmuje on drugi i trzeci tydzień życia dziecka.

Okres organogenezy, tzn. formowania zawiązków wszystkich narządów dziecka. Trwa od czterech do ośmiu tygodni.

Okres płodowy rozpoczyna się od ósmego tygodnia życia dziecka i trwa aż do porodu. Jest to okres doskonalenia funkcji powstałych już narządów i stopniowego przygotowania się do życia poza organizmem matki. Od chwili wykształcenia narządów zaczynają się ich funkcje, początkowo bardzo proste, w miarę rozwoju staja się bardziej złożone.

Pierwszy miesiąc

Dziecko rozpoczyna życie jako pojedyncza komórka o średnicy około 0,1 mm. Po połączeniu materiału genetycznego ojca i matki zostają zdeterminowane m.in. płeć, kolor oczu, włosów, skóry, rysy twarzy, budowa ciała, tendencja do wysokiego lub niskiego wzrostu.

W trzecim tygodniu dziecko osiąga wzrost około 2,5 mm.

Serce zaczyna bić 21. dnia od poczęcia. Krew krąży w nieskomplikowanym zamkniętym układzie naczyń, oddzielnym od krążenia matki.

W czwartym tygodniu dziecko mierzy już ponad pół centymetra. Ma główkę, tułów i zawiązki górnych kończyn. Istnieją już pierwotne nerki, wątroba, przewód pokarmowy, naczynia krwionośne i serce.

Polecamy: Rozwój dziecka w czasie ciąży

Drugi miesiąc

Jest to okres bardzo intensywnego rozwoju dziecka, np. co minutę przybywa mu kilka tysięcy nowych komórek nerwowych. W 41. dniu pojawiają się pierwsze odruchy nerwowe oraz ruchy kształtujących się rączek i nóżek. Praca mózgu jest już tak intensywna, że w szóstym tygodniu od poczęcia potrafimy zarejestrować fale elektromagnetyczne wysyłane przez mózg tego maleńkiego człowieka. Wykształcają się usta, a okolica warg staje się wrażliwa na dotyk, a jej podrażnienie powoduje obrót ciała. Dziecko ma ukształtowane wszystkie podstawowe narządy, które spełniają swoje funkcje, np. serce bije rytmicznie 40-80 razy na minutę, żołądek wydziela soki trawienne, nerki usuwają kwas moczowy z krwi, kształtuje się układ kostny dziecka.

Pod koniec drugiego miesiąca życia dziecko osiąga wzrost około 2 cm i wagę około 2-3 gramów.

Trzeci miesiąc


Dziecko nadal rozwija się bardzo intensywnie. Wszystkie zasadnicze części mózgu są już ukształtowane. Co sekundę przybywa kilka tysięcy nowych komórek nerwowych. Stopniowo całe ciało nabiera wrażliwości na dotyk. Wielokrotnie wzrasta liczba połączeń nerwowo-mięśniowych.

Dziecko ćwiczy swoje ruchy, poruszając się w macicy. Występuje już odruch ziewania, przeciągania. Dziecko zaczyna ćwiczyć mięśnie potrzebne mu po urodzeniu do oddychania, pobierania pokarmu i wydawania głosu, nabierając i wypierając z płuc wody płodowe - czasem połyka je. Podciąga górną wargę, co jest wstępem ćwiczenia ssania. Jest ciągle w ruchu, "tańczy" w macicy, unosi się i opada, podskakuje, przeciąga się, kołysze biodrami, zgina kończyny, robi miny mięśniami twarzy, porusza gałkami ocznymi, zaciska pięści, marszczy brwi. Jego skóra pokrywa się meszkiem, pojawiają się zawiązki paznokci i zębów mlecznych, szpik kostny zaczyna produkować krwinki, woreczek żółciowy -żółć, trzustka - insulinę, przysadka - hormon wzrostu. Życie dziecka zależy jednak od łożyska, swoistego laboratorium, które spełnia rolę układu oddechowego, pokarmowego, hormonalnego. Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko wykazuje w swym zachowaniu cechy indywidualne i tak np. mięśnie twarzy przyjmują układ zgodny z odziedziczonymi cechami. Wzrost tego maleńkiego człowieka wynosi około 9 cm, a waga około 30 g.


Czwarty miesiąc


Jest to nadal okres gwałtownych zmian. Wzrost dziecka dochodzi do około 25 cm, a ciężar do 20 dkg. Doskonalą swoje funkcje narządy wewnętrzne, np. serce przepompowuje dziennie 30 litrów krwi w tempie dwukrotnie szybszym od rytmu serca matki, tj. 120-160 uderzeń na minutę, organizm syntetyzuje białka, wydziela hormony.

Jeśli dziecko jest dziewczynką, w jej jajnikach zostają utworzone wszystkie komórki jajowe, z których niektóre kiedyś dojrzeją, dając życie następnym pokoleniom.

W mózgu tworzą się bruzdy i zwoje, przez co powiększa się jego powierzchnia oraz wzrasta dynamicznie sieć połączeń między komórkami nerwowymi w całym ciele. Dziecko jest bardzo aktywne, wykonuje około 20 tysięcy różnych ruchów w ciągu dnia. Stają się one płynne i pełne wdzięku. Maluch reaguje już na smak i zapach wód płodowych, jest wrażliwy na dotyk i zmianę ciśnienia w przestrzeni, w której jest zanurzony, np. wskutek ucisku na brzuch matki "kopie" i skręca się. Wody płodowe, w których dziecko jest zanurzone, łagodzą wstrząsy i, zgodnie z prawem Archimedesa, "znoszą" ciężar jego ciała, co pozwala maleństwu swobodnie baraszkować.

W czwartym miesiącu zaczynają rosnąć włosy dziecka.

Piąty miesiąc

Dziecko osiąga w tym miesiącu 30 cm wzrostu i 40 dkg wagi. Rosną mu włosy, brwi i rzęsy oraz paznokcie. Tony bicia jego serca można wysłuchać już uchem, bez słuchawki lekarskiej. Matka odczuwa "pierwsze ruchy" dziecka - delikatne muśnięcia, jakby skrzydłem motyla, lub "puszczanie bąbelków". Dziecko czasem śpi głęboko, drzemie, czasem czuwa spokojne lub też jest bardzo ruchliwe, np. przeciąga się, obraca, kopie, ma czkawkę. Jego ruchliwość zależy od odziedziczonego temperamentu oraz trybu życia matki, np. zwykle rozpoczyna harce, gdy matka odpoczywa, a ogranicza ruchy, gdy matka jest aktywna.


Dziecko ćwiczy ruchy ssące warg, reaguje na smak wód płodowych, połykając ich więcej, gdy stają się słodsze, a zaprzestając picia, gdy są gorzkie, kwaśne lub słone. Wrażliwość dotykowa pozwala mu odczuć świat wewnątrzmaciczny "na własnej skórze". Dotyka siebie, pępowiny, łożyska, ścian macicy. Silne bodźce, zmieniające warunki w łonie wywołują dyskomfort, któremu dziecko stara się aktywnie przeciwstawić. W tym okresie można uspokajać dziecko przemawiając do niego czule, posyłając mu serdeczne myśli, słuchając muzyki lub śpiewając coś miłego, czytając to, co wprawia matkę w dobry nastrój.

Szósty miesiąc


Proporcje ciała dziecka stają się podobne do tych, jakie będą przy urodzeniu. Osiąga ono 25-30 cm wzrostu i waży już 50-70 dkg. Skóra jest obficie pokryta mazią płodową. Wytwarzają się wiązadła stawowe, kostnieje szkielet, płuca zaczynają wytwarzać surfaktant, który pomoże im po urodzeniu w rozprężaniu się i nabieraniu powietrza (stąd w następnym miesiącu wzrastają szansę na przeżycie dziecka, jeżeli urodziło się za wcześnie). Magazynuje już ono produkty potrzebne po urodzeniu, np. wapń, żelazo, białka, ciała odpornościowe. Zakończyło się powstawanie komórek nerwowych, natomiast intensywnie zwiększa się liczba połączeń między nimi, np. w mózgu na obszarze wielkości łebka od szpilki mieści się około 70 tysięcy komórek, a pomiędzy nimi w 24. tygodniu życia istnieje już 124 miliony połączeń. W czasie snu pojawia się u dziecka tzw. faza REM, tzn. szybkich ruchów gałek ocznych (marzeń sennych), w czasie której następuje dojrzewanie mózgu (porządkowanie wrażeń i odczuć, ich selekcjonowanie i zapamiętywanie). Dziecko ćwiczy ruchy ssące warg. Uczy się od matki rytmu naprzemiennej aktywności.

Dalszy rozwój dziecka polegać będzie na doskonaleniu pracy wszystkich działających już narządów i układów, nabieraniu wagi i powiększaniu wzrostu.

Siódmy miesiąc

Dziecko rośnie szybko. Przeciąga się, przemieszcza z boku na bok. Wkłada do buzi już nie tylko kciuk, ale i całą piąstkę. Otwiera i zamyka oczy, czasem połyka za dużo wód płodowych i dostaje czkawkę - matka odczuwa ja jako lekkie pukanie. Pod jego skórą zaczyna się gromadzić tkanka tłuszczowa. W 32 tygodniu dziecko ma około 41 cm długości i waży około 1800 g.

Ósmy miesiąc


Około 32 tygodnia u chłopców jądra zstępują do moszny. Oczy dziecka reagują na światło. Powieki zaczynają mrugać. Dziecko intensywnie ćwiczy oddychanie, ssanie i połykanie. Jest mu dość ciasno, często przybiera pozycje skuloną ze skrzyżowanymi nóżkami i rączkami. Dziecko powoli przygotowuje się do porodu. Ustawia się najczęściej główką w kierunku kanału rodnego. W 36 tygodniu dziecko ma około 46 cm długości i waży ok. 2200 g.

Dziewiąty miesiąc

Dziecko osiąga pełna dojrzałość do życia pozamacicznego. Płuca są w pełni przygotowane do oddychania. Maź płodowa zaczyna zanikać. Włosy na głowie staja się grube i dłuższe. Zaznaczaja się gruczoły piersiowe. W 40 tygodniu dziecko ma około 52 cm długości i waży około 3200 g.

Przeżyty przez dziecko okres życia wewnątrzłonowego był czasem niezwykle dynamicznego rozwoju, uczenia się, zapamiętywania, a także uzyskania szczególnej więzi z matką, w której ciele przeżyło 9 miesięcy i z której czułej opieki korzystać będzie przez następne lata.

Czytaj więcej: Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu


Opracowanie Redakcja biomedical.pl
Na podstawie materiałów PSOŻC w Krakowie
oraz książki dr med. M. Szczawińskiej,
Razem czy osobno. Poród rodzinny, Kraków 2000.

Komentarze do: Prawidłowy rozwój dziecka w okresie ciąży - cykl rozwojowy (58)

sylwia klinkosz
sylwia klinkosz 29-01-2010 11:23

strach

1

witaj jestem w 32 tygodniu ciazy i po usg lekarz powiedzial ze brzuszek dziecka jest wiekszy niz norma bardzo sie tym denerwuje czy jest to cos powaznego ,lekarz nie chcial mi powiedziec abym sie nie denerwowala ale tera... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
martusiaaa55555
martusiaaa55555 14-01-2010 16:59

Zazdroszczę

1

Witajcie;) Czytam Wasze wypowiedzi i bardzo Wam zazdroszczę:)Ja staram się o dzidziusia razem z chłopakiem ;) i wponiedziałek idę do ginekologa zobaczć jak tam nasze starania;) Trzymajcie kciuki;)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
kamila18
~kamila18 13-06-2006 17:52

młoda przyszła mama

21

mam 18-lat i właśnie się dowiedziałam że jestem w 8-tygodniu ciąży.lekarz nic konkretnego mi nie powiedział tylko podał mi tą strone w internecie z której miałam się wszystkiego dowiedzieć o przebiegu ciąży.było to dla m... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (21)
Pokaż cały wątek (21)
Olcia20
Olcia20 14-09-2007 15:11

29 tydzień ciąży

2

witam! jestem w 29tyg ciazy,martwie sie bo brzuszek mi prawie nierosnie,boje sie ze jest cos nie tak.moze byc tak ze lekarz zle obliczyl mi date porodu,bo podalam mu nieprawidlowa date ostatniej miesiaczki i moze dzidz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
basia*
basia* 04-03-2008 15:47

cudowny okres

1

Cudowny okres w życiu kobiety. Ja mam już 2-letniego synka i dobrze pamiętam okres ciąży.Najbardziej poród, gdy poznałam tego małego człowieczka. To było cudowne przytulić go i zobaczyć kogo nosiłam przez 9 miesięcy.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
caryc
caryc 27-02-2008 17:30

Zmartwiona

1

witam wszystkie przyszłe mamy i nie tylko...:) jestem w 19 tygodniu ciąży i podczas ostatniego badania USG lekarz wykrył u mojego maleństwa, że ma powiększony żołądek:( zmartwiło mnie to zwłaszcza że nie powiedział nic k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
paulina
~paulina 22-03-2007 09:49

Wpadłam, prawdopodobnie 8 tydzień

6

mam 17 lat i zaszlam w ciąze prawdopodobnie jestem juz w 8 tygodniu co mam robic pomocy....... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
aga18
aga18 12-11-2007 16:15

Drogie mamy

1

mam 18 lat i jestem w 2 miesiacu ciazy..ciesze sie bardzo bo od małego lubiłam małe dzieci.a teraz bede miała swoje..mam jeden problem nie wiem jak to powiedziec rodzica...pozdrawiam... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Olcia20
Olcia20 29-08-2007 12:08

Olcia20

2

witam!jestem w 27tyg ciąży,i sie niepokoje,bo od 2dni strasznie boli mnie prawy bok brzuszka gdy sie poruszam,przewracam w lozku.to dziwny ból,a dziecko siedzi mi ciagle w prawej strony.Czy to moze byc cos powaznego?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
kate359
kate359 03-11-2007 21:54

Mam obawy

1

Mam pytanie. Ostatnio kochałam sie z moim chłopakiem bez zabezpieczenia 3 dni pod rząd tydzień po miesiączce,a niedawno zaczęliśmy współżycie lecz nie doszło do wytrysku ani we wnątrz ani na zewnątrz.A od tego czasu stra... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze