Szukaj

USA: “pigułka dzień po” dostępna bez recepty

Podziel się
Komentarze0

W Stanach Zjednoczonych, wyrokiem sędziego federalnego, tzw. „pigułka dzień po” albo „Plan B”, powinna wkrótce stać się dostępna bez recepty dla wszystkich dziewcząt i kobiet w wieku reprodukcyjnym. Do wykonania wyroku zobowiązana jest amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności, czyli Food and Drug Administration.Do tej pory, jedynie kobiety w wieku 17 lat i więcej mogły otrzymać ratunkową tabletkę antykoncepcyjną bez recepty.

Ograniczenia wymagają jednak, aby wszystkie kobiety przedstawiały farmaceutom dowód tożsamości, zanim otrzymają lek.

Orzeczenie sędziego Edwarda Kormana z Nowego Jorku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom stowarzyszeń broniących praw reprodukcyjnych, które chcą zniesienia ograniczenia wiekowego i innych ciążących na antykoncepcji ratunkowej.


W wyroku, sędzia Korman powiedział, że odmowa FDA zniesienia ograniczenia wiekowego dotyczącego pigułki dzień po była „arbitralna, kapryśna i nieuzasadniona”.

Nancy Northup, przewodnicząca Center for Reproductive Rights, skomentowała: - Kobiety w całym kraju będą miały w końcu dostęp do antykoncepcji ratunkowej, bez konieczności mierzenia się z arbitralnymi opóźnieniami i barierami.

Komentarze do: USA: “pigułka dzień po” dostępna bez recepty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz