Szukaj

Tabletki po stosunku dostępne przez online receptę

Podziel się
Komentarze0

W momencie gdy w trakcie stosunku zawiodło nas zabezpieczenie np. pękła prezerwatywa lub kobieta zapomniała zażyć tabletkę antykoncepcyjną, popularnym sposobem na uniknięcie ciąży jest zażycie tzw. tabletki po. Dotychczas w Niemczech kobiety musiały najpierw zgłosić się do ginekologa, aby ten przepisał im receptę, a dopiero potem udać się do apteki.


Jednak dzięki internetowemu portalowi dr.Ed.com możliwe stało się zamówienie tych tabletek przez Internet. Aby otrzymać taką internetową receptę, kobieta na początek musi wypełnić w internecie ankietę dotyczącą jej stanu zdrowia, składającą się w 20 pytań.  Zawiera ona między innymi pytania o dotychczasowe współżycie seksualne bez zabezpieczenia oraz o ewentualne alergie, które mogą wywołać różnorakie skutki uboczne tabletek. Jens Apermann z dr.Ed.com jasno mówi, że w ankiecie zawarte są dokładnie takie same pytania jak te, które powinien zadać ginekolog w trakcie standardowej wizyty.

Taka wypełniona ankieta zostaje przesłana do lekarzy współpracujących z internetową przychodnią, którzy po przeanalizowaniu odpowiedzi udzielonych przez kobietę przepisują jej odpowiednie tabletki po. Następnie to zamówienie jest przesyłane przesyłką ekspresową do Niemiec, gdzie już następnego dnia przed południem kobieta może odebrać swoje tabletki w najbliższej aptece.

Siedziba dr.Ed.com znajduje się w Londynie, a w gronie lekarzy tam zatrudnionych znajdują się również Niemcy.  Z prawnego punktu widzenia możliwość wypisywania w Anglii recept dla kobiet zamieszkałych  w innym państwie europejskim, jest legalna ze względu na prawo mówiące o swobodzie wyboru lekarza na terenie Unii Europejskiej.


Minusem takiej formy zdobycia  tabletek jest na pewno ich cena. Wraz z kosztami przesyłki, konsultacją lekarską  i samą ceną tabletek, kobieta musi się liczyć z jednorazowym wydatkiem około 35 euro, gdzie zazwyczaj jest to koszt na poziomie 17 euro. 


Ta internetowa przychodnia działa tylko w dni robocze, w weekendy portal nie działa, dlatego jeśli kobieta odbyła stosunek w piątek czy sobotę, to tabletki z dr.Ed.com, działające jak wszystkie te środki do 72 godzin od współżycia, będą już nieprzydatne. Jedynym wyjściem pozostaje wizyta na izbie przyjęć.

Apermann podkreśla, że pomysł z wirtualnymi receptami jest bardzo dobry i znacznie ułatwia uzyskanie tabletek po, chociażby z tego względu, że ginekolog nie zawsze ma czas i nie zawsze jest dostępny. Jednak Niemiecki Związek Ginekologów zdecydowanie odrzuca to rozwiązanie, tłumacząc, że przeciętnie rozmowa lekarza  z pacjentem trwa ok.15- 20 minut, w trakcie której poza pytaniami o zdrowie pacjentki, proponuje się jej również stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz informuje się o pozaciążowych konsekwencjach stosunku bez zabezpieczenia, czyli o chorobach przenoszonych drogą płciową. 

Poza tym niemieccy lekarze poddają w wątpliwość to, czy lekarze z dr.Ed.com faktycznie szczegółową analizują każdą z nadesłanych ankiet. Ze względu na to, że kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego zaledwie przez kilka dni są płodne, wirtualne recepty niosą za sobą ryzyko wielu niepotrzebnie przepisanych recept.

Ryzyko niepotrzebnego zażycia tabletki związane jest również z tym, że kobiety muszą być świadome, że działanie tych środków ogranicza się do zaledwie 72 godzin po stosunku w trakcie którego zawiodło zabezpieczenie.  Jednak pewność skutecznego działania tabletek spada z każdą godziną, dlatego najbezpieczniej jest zastosować je do 24 godzin.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Tabletki po stosunku dostępne przez online receptę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz