Szukaj

Światowy Dzień Antykoncepcji: jak wygląda sytuacja kobiet?

Podziel się
Komentarze0

W dniu 26 września obchodziliśmy Światowy Dzień Antykoncepcji. Jak zawsze pozwoliło to na przyjrzenie się temu, jakich metod antykoncepcyjnych używają kobiety i jak powszechna jest aborcja na całym świecie.Raport WHO i Guttmacher Institute z 2012, przedstawiony w magazynie The Lancet, wykazywał, że każdego roku na całym świecie odnotowuje się 80 000 000 niechcianych ciąż.

Aż 25% aborcji jest przeprowadzane w tragicznych warunkach higienicznych, zagrażających życiu kobiety. Liczba ta podnosi się aż do 95% w krajach afrykańskich i latynoskich.

Trzeba jeszcze dodać, że 1 aborcja na 2 jest przeprowadzana „w podziemiu aborcyjnym”. Problem ten dotyczy przede wszystkim krajów południowych, choć informacje na temat antykoncepcji także na północy nie zawsze są wystarczające.

Według badania FeCon, przeprowadzonego we Francji przez instytuty Ined i Inserm, jedna ciąża na 3 jest niechciana, a ok. 40% Francuzek miało co najmniej jedną dobrowolną aborcję.


50% francuskich kobiet w wieku 15 – 49 lat używa pigułek antykoncepcyjnych. Podobna sytuacja jest w Niemczech i w Holandii.

Jeżeli chodzi o wkładkę wewnątrzmaciczną, jest ona najpowszechniej stosowana przez panie w wieku od 45 do 49.

Niestety, od lat 70 ubiegłego wieku niewiele się zmieniło pod tym względem – jest ona stosowana przede wszystkim przez starsze kobiety, które już mają dzieci i nie chcą więcej, choć francuska agencja zdrowia Haute autorité de santé od 2004 zaleca, aby lekarze przepisywali preferencyjnie wkładkę kobietom w każdym wieku, ze względu na jej największą skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży.

Dla porównania, w Chinach 46% kobiet używa wkładek, być może ze względu na politykę jedngo dziecka.

W krajach takich jak Hiszpania i Grecja rekordy popularności bije prezerwatywa.

Sterylizacja z kolei, która polega na podwiązaniu jajowodów, jest powszechna w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Kanadzie.

Światowy Dzień Antykoncepcji jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi. Według danych WHO, aż ¼ młodych osób w wieku od 15 do 24 lat swój pierwszy raz przeżywa bez antykoncepcji.

We Francji każdego roku ponad 28 000 aborcji przeprowadza się u dziewcząt poniżej 18 roku życia.

Komentarze do: Światowy Dzień Antykoncepcji: jak wygląda sytuacja kobiet?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz