Szukaj

Środki antykoncepcyjne podnoszą ryzyko zakrzepicy żylnej?

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z badania duńskich naukowców niezależnie od tego, czy chodzi o plaster czy o pierścień antykoncepcyjny, środki antykoncepcyjne podnoszą ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej. Inaczej jednakże jest w przypadku implantów progesteronowych oraz urządzeń IUD impregnowanych, które mają prawie neutralne działanie.Na pewno nie jest to wielka nowość, że hormonalne środki antykoncepcyjne na bazie estrogenów stanowią ryzyko pojawienia się tzw. trombozy u kobiet stosujących ten rodzaj zabezpieczenia. Dla plastra przezskórnego ryzyko to wynosi 7,9% z kolei dla pierścienia antykoncepcyjnego – 6,5%, w porównaniu do kobiet, które nie używają żadnych środków antykoncepcyjnych.

Co więcej, ryzyko to jest dwa razy większe w porównaniu do kobiet, które stosują pigułki antykoncepcyjne drugiej generacji.

Nieco lepsze nowiny są takie, że implant progesteronowy oraz spirala wewnątrzmaciczna mają prawie neutralne działanie.

Duńscy badacze swoje prace prowadzili przez ponad 10 lat. W projekcie tym udział wzięło blisko 1 500 000 kobiet. W tym badaniu, jak się okazało, urządzenia IUD na bazie lewonorgestrelu obniżały ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej, wykazując się tym samym lekkim efektem ochronnym.


- A to sugeruje, że wpływ środków antykoncepcyjnych opartych jedynie na progesteronie może zależeć od dawki hormonu - piszą autorzy raportu.

Ryzyko nie słabnie z upływem czasu

Badacze duńscy stwierdzili, że względne ryzyko zakrzepicy żylnej u kobiet, które posługują się doustną antykoncepcją, spada w miarę upływu czasu. Jednakże nie dzieje się tak w przypadku użytkowniczek plastra przezskórnego czy też pierścienia antykoncepcyjnego.

Jest to zadziwiające zjawisko. Badacze duńscy jednak snują pewne przypuszczenie, dlaczego tak się dzieje. Ich hipoteza zakłada, że środki antykoncepcyjne doustne nie mają po prostu takiego samego wpływu na koagulację krwi, co środki antykoncepcyjne stosowane w inny sposób.

Tak więc badacze na podstawie opracowanych wyników doradzają kobietom, aby wybierały raczej doustną pigułkę estrogenowo-progesteronową (z lewonorgestrelem albo z norgestymatem), zamiast plastra przezskórnego albo pierścienia.

Komentarze do: Środki antykoncepcyjne podnoszą ryzyko zakrzepicy żylnej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz