Szukaj

Prezerwatywy źle dopasowane....

Podziel się
Komentarze0

W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór metod antykoncepcyjnych, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Najpopularniejsze jednak wciąż pozostają prezerwatywy, które jako jedyne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak używać ich z głową?

Prezerwatywy źle dopasowane....

Badania naukowców z Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Kentucky opublikowane w „Sexually Trasmitted Infections” wykazują, że około 45% mężczyzn używa niedopasowanych prezerwatyw, które w ten sposób mogą ulec uszkodzeniu.

Ryzykowne niedopasowanie

W badaniu wzięło udział 436 dorosłych mężczyzn, którzy regularnie używają kondomów do stosunku pochwowego. U tych, którzy używali nieumiejętnie dobranych kondomów, stwierdzono wyższą częstotliwość zsuwania się prezerwatywy lub ich uszkodzenia. 34 ankietowanych zdjęło prezerwatywę zdecydowanie za wcześnie, a 18 kondomów pękło podczas stosunku.

Naukowcy alarmują: zakładanie prezerwatywy, która nie jest właściwie dopasowana, może zwiększyć ryzyko jej uszkodzenia lub ześlizgnięcia się podczas stosunku. To z kolei zwiększa ryzyko zakażenia chorobą weneryczną oraz niechcianej ciąży.

Kłopoty z satysfakcją

Ponadto, w badaniu odkryto, że użycie niedopasowanej prezerwatywy może być nieprzyjemne nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet. Ludzie, którzy używają za dużych (lub w inny sposób niedopasowanych) prezerwatyw, byli bardziej skłonni do zgłaszania zmniejszonej satysfakcji seksualnej, w tym utrudnionego osiągnięcia orgazmu czy problemów z doprowadzeniem do orgazmu swojej partnerki. Tego typu sytuacje były rzadsze u mężczyzn, którzy mieli odpowiednio dobrane zabezpieczenie.

Większy wybór


Naukowcy obawiają się, że problem z doborem prezerwatyw i zmniejszoną przez to satysfakcją seksualną może zniechęcić ludzi do bezpiecznego seksu, co może skutkować większą ilością niechcianych ciąż oraz zakażeń chorobami wenerycznymi. Wyniki badań pokazują, że potrzebna jest zarówno większa edukacja na temat dobierania prezerwatyw w odpowiednim rozmiarze, jak i udostępnienie na szerszą skalę kondomów w większym zakresie rozmiarów.

Według Natiki Halil z brytyjskiego Towarzystwa Planowania Rodziny (FPA) mężczyźni powinni nauczyć się zakładać i odpowiednio dobierać dla siebie prezerwatywy, a oferta na rynku jest na tyle szeroka, że każdy może cos dla siebie wybrać..


Jak dopasować prezerwatywę?

Warto przy doborze właściwej prezerwatywy zwracać uwagę na firmę, ponieważ na rynku funkcjonuje ich co najmniej kilka, a każda ma własny standard prezerwatyw. Rozmiary i modele prezerwatyw różnia się więc w zależności od producenta.

Warto także pamietać, że niekoniecznie najlepiej dopasowana prezerwatywa to cienka prezerwatywa. Przy doborze rozmiaru należy zwrócić uwagę zarówno na długość, jak i na szerokość. Za luźna prezerwatywa może się zsuwać, a zbyt ciasna może wywoływać nieprzyjemny ucisk, zwłaszcza przy podstawie członka. Istnieją prezerwatywy, które są szersze tylko u podstawy. Pierścień prezerwatywy powinien się znajdować u podstawy członka. Prezerwatywa nie może być jednak za długa, ponieważ może zwijać się u podstawy penisa i powodować ucisk.

Można przetestować różne rodzaje prezerwatyw, na przykład z wypustkami czy prążkami. Takie szczegóły mogą mieć znaczenie dla lepszego dopasowania i większej satysfakcji seksualnej.

Prezerwatywę należy zakładać w pozycji lekko pochylonej do przodu. Wtedy dopływ krwi do członka będzie większy. Z tego powodu też nie powinno się zakładać kondoma w pozycji leżącej.

Należy też zwrócić uwagę na materiał, z którego został zrobiony kondom. Jeżeli pojawiają się podrażnienia, mogą one świadczyć o alergii na lateks czy też użyty środek nawilżający. Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na lateks, użyj prezerwatywy zrobionej z innego materiału. Jeżeli uważasz, że reakcja była spowodowana lubrykantem, spróbuj prezerwatywy innej firmy lub bez środka nawilżającego i użyj oddzielnego lubrykantu (z wyjątkiem oliwek i wazeliny, które niszczą lateks).

Prezerwatywy należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od ostrych narzędzi, najlepiej w oryginalnym opakowaniu, pamiętając o tym, że kondomy też mają datę ważności.

Dobrze dobrane i przechowywane zabezpieczenie nie powinno ulec uszkodzeniu czy pęknięciu, co pozwoli uchronić się przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także ułatwi czerpanie satysfakcji z seksu przez obie strony.

Komentarze do: Prezerwatywy źle dopasowane....

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz