Szukaj

Plan B dla piętnastoletnich dziewcząt

Podziel się
Komentarze0

Agencja amerykańska FDA w ubiegłym tygodniu postanowiła zatwierdzić sprzedaż bez recepty środka antykoncepcyjnego Plan B One-Step dla dziewcząt w wieku 15 lat i powyżej. Decyzja ta częściowo odwraca postanowienie z grudnia 2011, kiedy to FDA nie zezwoliła na sprzedaż tzw. antykoncepcji ratunkowej dla wszystkich kobiet w wieku reprodukcyjnym.5 kwietnia 2013 sąd w Nowym Jorku wydał wyrok, który uznał tę decyzję FDA za arbitralną i kapryśną oraz zaprzeczającą zdrowemu rozsądkowi. Decyzją sądu Food and Drug Administration miała udostępnić Plan B także dla nastolatek.

FDA utrzymuje teraz, że aktualne postanowienie absolutnie nie jest związane z wyrokiem sądowym.

Pigułka znana jako Plan B od dawna jest przedmiotem sporów religijnych i politycznych. Początkowo, FDA zatwierdziła jej sprzedaż dla wszystkich kobiet w wieku reprodukcyjnym, ale decyzja sekretarz zdrowia Kathleen Sebelius z grudnia 2011 zakazała sprzedaży leku dziewczętom poniżej 17 roku życia.


Komisarz FDA Margaret Hamburg mówi teraz: - Badania pokazały, że dostęp do antykoncepcji ratunkowej może obniżać proporcje niechcianych ciąż. Przyjrzeliśmy się danym, które pokazują, że kobiety w wieku 15 lat są w stanie zrozumieć, w jaki sposób działa Plan B One-Step, w jaki sposób używać jej właściwie oraz że nie zapobiega ona chorobom wenerycznym.

Teraz, środek na etykietce będzie zawierał ostrzeżenie, że nie można go sprzedawać osobom poniżej 15 roku życia, a wiek klientki powinien być zweryfikowany.

Komentarze do: Plan B dla piętnastoletnich dziewcząt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz