Szukaj

Pigułki antykoncepcyjne powodują co roku 20 zgonów

Podziel się
Komentarze0

Francuska agencja ANSM (Agence nationale de sécurité du médicament) postanowiła przyjrzeć się bliżej doustnej antykoncepcji kombinowanej, w związku z 80 skargami złożonymi ostatnio przez pacjentki przeciwko pigułkom 3 i 4 generacji oraz przeciwko pięciu laboratoriom farmaceutycznym. Szacuje się, że we Francji pigułki tego typu stosuje 4,27 mln kobiet.Agencja ANSM opublikowała właśnie swoje wnioski na temat ryzyka, które wiąże się z pigułkami antykoncepcyjnymi.

Okazuje się, że powodują one co roku 20 zgonów oraz ponad 2 500 przypadków trombozy żylnej.

Agencja wyszczególnia: na 2 529 przypadków zakrzepicy żył (tromboza żylna), 778 zostało powiązanych z pigułkami 1 i 2 generacji, a 1 751 – 3 i 4 generacji.

Zgony wynikają przede wszystkim z zatorowości płucnej, która jest najpoważniejszą konsekwencją trombozy żylnej (utworzenie skrzepu krwi w żyle).


Zdaniem ANSM, gdyby pigułki 3 i 4 generacji nie były przepisywane we Francji, każdego roku byłoby mniej o 9 zgonów i o 1 167 przypadków trombozy żylnej.

Dyrektor ANSM, Dominique Maraninchi przypomina, że władze zdecydowały o bardziej restrykcyjnych zasadach przepisywania pigułek 3 i 4 generacji.

Już teraz okazuje się zresztą, że z powodu ostatnich nagłaśnianych w mediach skarg, sprzedaż tych pigułek spadła we Francji o 34%, natomiast pigułek 1 i 2 generacji – wzrosła o 27%.

Francuska Minister Zdrowia Mariesol Touraine zdecydowała, iż państwo francuskie od 1 marca 2013 przestanie refundować pigułki 3 i 4 generacji.

Komentarze do: Pigułki antykoncepcyjne powodują co roku 20 zgonów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz