Szukaj

Pigułka antykoncepcyjna: 30 nowych skarg we Francji

Podziel się
Komentarze0

Pierwsza skarga została złożona 14 grudnia 2012 roku przez młodą dziewczynę, poszkodowaną w wyniku udaru mózgu, która oskarża o swój stan pigułkę antykoncepcyjną 3 generacji firmy Bayer. Jak ujawnia teraz Le Parisien, 30 nowych skarg zostanie złożonych w styczniu przez kobiety, które również uważają się za ofiary pigułki 3 bądź 4 generacji, takich producentów jak Bayer, Merck, Pfizer i Schering.Adwokat pierwszej kobiety, Philippe Courtois, mówi: Marion Larat została upośledzona w 65% w następstwie udaru. Otrzymała dziesiątki listów oraz telefonów. Na tę chwilę, mamy 30 kompletnych dokumentacji innych kobiet. Liczba ta powinna się jeszcze zwiększyć w kolejnych tygodniach.

30 nowych ofiar, w wieku od 17 do 48 lat, ucierpiało z powodu ciężkich problemów zdrowotnych, takich jak udar mózgu w 15 przypadkach, zator tętnicy płucnej w 3, a także zakrzepice żylne oraz zapalenia żył.


U niektórych kobiet ciężki skutki (porażenie czterokończynowe, porażenie jednostronne, epilepsja i afazja) się utrzymały, a jedna z nich zmarła.

Taki pozew to premiera we Francji, ale w USA firma Bayer została pozwana przez ponad 13 000 kobiet z powodu skutków ubocznych związanych z YAZ.

Marion Larat złożyła pozew o „nieumyślne uszkodzenie integralności osoby ludzkiej. Jednakże, francuskie władze zdrowotne wielokrotnie informowały o ryzyku powstania zatorów i zapaleń, związanym z pigułkami 3 generacji. Mimo tych alertów, 2 mln Francuzek zażywa tego typu środki.

Francuska Minister Zdrowia Marisol Touraine ogłosiła we wrześniu 2012 roku, że tabletki 3 i 4 generacji nie będą refundowane przez państwo po tym, jak władze zdrowotne HAS ujawniły ryzyko komplikacji zakrzepowo-żylnych dwa razy większe niż u kobiet zażywajacych pigułki 2 generacji. Decyzja ta wejdzie w życie 30 września 2013 roku.

Komentarze do: Pigułka antykoncepcyjna: 30 nowych skarg we Francji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz