Szukaj

Paczka orzechów dziennie pomaga utrzymać płodność

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy UCLA pokazują, że spożywanie 2,5 uncji orzechów dziennie poprawia jakość spermy. Artykuł opublikowany w Biology of Reproduction's Papers-in-Press ujawnia, że jedzenie 75 gramów orzechów dziennie poprawia witalność i ruchliwość plemników u zdrowych mężczyzn w wieku od 21 do 35 lat.Około 70 milionów par na całym świecie doświadcza problemu niepłodności, a 30 do 50 procent tych przypadków jest z winy partnera. Niektóre badania sugerują, że jakość nasienia spada w krajach uprzemysłowionych, prawdopodobnie z powodu zanieczyszczenia, stylu życia oraz diety.

Dr Wendie Robbins i jej koledzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles postanowili zbadać, czy zwiększenie ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), które są niezbędne dla dojrzewania plemników, spowoduje wzrost jakości spermy u mężczyzn spożywajcych posiłki w stylu diety zachodniej.

Najlepszym źródłem PUFA w zachodniej diecie są ryby, olej z ryb, siemię lniane oraz orzechy włoskie, z czego te ostatnie są bogatym źródłem kwasu tłuszczowego ALA i omega-3.

Zobacz również:

Dzięki wsparciu California Walnut Commission, zespół dr Robbinsa wybrał 117 zdrowych mężczyzn w wieku od 21 do 35, którzy jedli w stylu zachodnim i podzieli się na dwie grupy: jedna (58 mężczyzn) unikająca jedzenia orzechów i druga (59 mężczyzn) spożywająca 75 gramów orzechów dziennie.

Poprzednie badania wykazały, że 75 gramów orzechów włoskich jest dawką, przy której stężenie lipidów we krwi ędzie się zmieniać, ale przy której młodzi zdrowi mężczyźni nie przybiorą na wadze.

Jakość męskiego nasienia była analizowana przed rozpoczęciem eksperymentu oraz 12 tygodni później. Analiza obejmowała parametry płodności męskiej, w tym stężenie plemników, witalność, ruchliwość, morfologię oraz nieprawidłowości chromosomów.

Po 12 tygodniach zespół nie znalazł żadnych istotnych zmian w indeksie masy ciała i poziomie aktywności w obu grupach.

Mężczyznom spożywajcym orzechy znacznie wzrósł poziom kwasów tłuszczowych omega-6, omega-3 (ALA) i doświadczyli oni poprawy żywotności plemników, ich ruchliwości oraz morfologii. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano zmian.

Mimo że badania wskazują, iż spożywanie 75 gramów orzechów dziennie może pozytywnie wpłynąć na jakość nasienia młodego człowieka, to nadal nie wiadomo, czy te korzyści będą dotyczyć mężczyzn z zaburzeniami płodności i czy rzeczywiście przełoży się to na zwiększenie płodności.Komentarze do: Paczka orzechów dziennie pomaga utrzymać płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz