Szukaj

Jak zapobiegać nowotworowi gruczołu krokowego

Na wstępie pojawia się pytanie: Czy jest możliwe aktywne zapobieganie nowotworowi gruczołu krokowego? Oczywiście! Na przykład przez ograniczone spożywanie tłuszczów, który ma wpływ na serce i naczynia krwionośne, co pośrednio oddziałuje pozytywnie również na gruczoł krokowy.

Jak zapobiegać nowotworowi gruczołu krokowego

Podobnie włączenie niektórych produktów do jadłospisu: soja, pomidory, witamina E. Co prawda nie udowodniono jednoznacznie ich wpływu na spowalnianie lub zapobieganie rozwojowi raka stercza ale ich spożywanie na pewno nie zaszkodzi naszemu organizmowi.

Profilaktyka

Poza tym bardzo ważne jest, aby każdy mężczyzna po pięćdziesiątym roku życia poddawał się badaniom kontrolnym pod kątem wczesnego rozpoznania raka stercza. Jeżeli istnieją szczególne czynniki ryzyka, zwłaszcza choroba ojca lub brata, badania kontrolne należy rozpocząć już po ukończeniu 45 roku życia. Panowie powinni sobie zdać sprawę, że profilaktyka to klucz do wyleczenia złośliwego guza gruczołu krokowego. Badanie stercza trwa zaledwie pół godziny i przez większość czasu badanej osobie nie dzieję się nic nie przyjemnego.

Badania kontrolne

W trakcie badania kontrolnego lekarz urolog zapyta o ogólne samopoczucie, przebyte choroby, przyjmowane leki oraz objawy mogące wskazywać na dolegliwości urologiczne. Najczęściej badanie obejmuje okolicę nerek, pachwiny, prącia, worek mosznowy i stercze. Gruczoł krokowy bada się przez jelito za pomocą palca wskazującego. Nie należy mieć obaw, gdyż narząd dzięki swojemu położeniu anatomicznemu jest łatwo dostępny do badania za pomocą prostych środków. Badanie palcem wykonane przez doświadczonego urologa może wykryć już początkowe zmiany.

Dodatkowo lekarz urolog może zlecić wykonanie oznaczenia antygenu swoistego dla prostaty (PSA). Badanie PSA stosuje się od 20 lat do wczesnego wykrywania złośliwego gruczołu krokowego. Tę wiedzę wykorzystuje się do wykrywania nowotworów gruczołu.

Niestety nawet połowa mężczyzn w wieku powyżej 50 lat wystawia się na niebezpieczeństwo z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby. Zatem drodzy panowie! Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka! Badanie nie trwa długo, a pomoże wam uniknąć stresu związanego z chorobą, a nawet śmierci.

Komentarze do: Jak zapobiegać nowotworowi gruczołu krokowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz