Szukaj

Zmiany biologiczne u chłopców

Chłopcy podobnie jak dziewczęta zmagają się z okresem dojrzewania. Najczęściej występuje on pomiędzy 12 a 16 rokiem życia. Okres pokwitania u chłopców rozpoczyna się później niż u dziewcząt. Co istotne przebiega wolniej i trwa nieco dłużej.

Zmiany biologiczne u chłopców

Za rozwój narządów płciowych w przypadku chłopców odpowiedzialny jest testosteron. Jest to hormon wydzielany przez jądra. Powoduje wzrost narządów płciowych. Dochodzi do powiększenia moszny, jąder i prącia. Powiększenie jąder prowadzi do wydłużenia się worka mosznowego. U podstawy prącia możemy zaobserwować pojawienie się owłosienia łonowego, które wraz z upływem czasu rozrasta się i gęstnieje. Zdarza się, że włosy łonowe rosną aż do 20 roku życia.

Okres intensywnego wzrostu pojawia się u chłopców najczęściej w wieku 13, 14 lat. W tym czasie większość chłopców zaczyna bardzo szybko rosnąć. Zdarza się, że przybywa im nawet 13 cm w ciągu roku. Taki okres może trwać nawet kilka lat. To, jaki chłopiec ostatecznie osiągnie wzrost, jest uwarunkowane genetycznie. W tym okresie obserwujemy intensywne wydłużenie rąk i nóg u chłopców. Bardzo szybko rosną również kości stóp. Stopy osiągają swój ostateczny rozmiar nieco szybciej niż całe ciało.

Okres pokwitania charakteryzuje się tym, że następuje zachwianie proporcji ciała. Poszczególne części ciała rosną w bardzo zróżnicowanym tempie. Głowa rośnie wolniej niż pozostałe części ciała. Poza tym dochodzi do wydłużenia dolnych partii twarzy, przez co zmienia się jej kształt. Dodatkowo obserwujemy poszerzenie się ramion, przez co mamy wrażenie, że biodra są węższe, a ręce bardziej muskularne. W tym okresie życia chłopcy przybierają na wadze. Szybki przyrost mięśni może skutkować zaburzeniem koordynacji ruchów. Często mamy wrażenie, że nastolatek wygląda wręcz niezgrabnie. Jego ciała może przybierać różne kształty i rozmiary. W niewielkim stopniu można je kontrolować poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne.

Fazy dojrzewania u chłopców

Faza I

Następuje pomiędzy 9 a 13 rokiem życia. W tym czasie trudno zaobserwować jakieś widoczne oznaki wejścia w okres pokwitania.

Faza II

Występuje pomiędzy 9 a 15 rokiem życia, jednak najczęściej rozpoczyna się w wieku 12 lat. W tym czasie dostrzegamy powiększenie jąder i moszny. Dodatkowo pojawiają się pierwsze cienkie i proste włoski u podstawy prącia.

Faza III

Występuje pomiędzy 11 a 16 rokiem życia, najczęściej jednak dotyka chłopców w 13 roku życia. Na tym etapie rozwoju następuje dalszy wzrost jąder i moszny. Obserwujemy zwiększenie długości prącia. Owłosienie łonowe staje się bardziej widoczne. Włosy stają się ciemniejsze, dłuższe i bardziej skręcone. Dodatkowo może dojść do zmiany głosu. Przez rozrost strun głosowych, głos staje się niższy. Na tym etapie rozwoju dochodzi do widocznego przyrostu wysokości kości i masy ciała.

Faza IV

Następuje pomiędzy 12 a 17 rokiem życia, jednak najczęściej pojawia się w wieku 14 lat. W dalszym ciągu obserwujemy intensywny wzrost. Dochodzi do poszerzenia ramion, przez co sylwetka wydaje się być bardziej umięśniona. Dodatkowo zwiększa się długość i grubość prącia. Na tym etapie rozwoju owłosienie łonowe przybiera kształt trójkąta, a włosy stają się się bardziej szorstkie. Poza tym pojawia się pierwsze owłosienie pachowe, zarost nad górną wargą oraz na policzkach. W fazie IV jądra rozpoczynają wytwarzanie plemników oraz pojawiają się pierwsze wytryski nasienia.

Faza V

Występuje pomiędzy 14 a 18 rokiem życia. Najczęściej jednak pojawia się w wieku 15 lat. Sylwetka chłopca przybiera męskie kształty. W tym czasie narządy płciowe oraz owłosienie łonowe osiągają taki wygląd jak u dorosłych. Przyrosty wysokości ciała wraz upływem czasu ulegają spowolnieniu. Obserwujemy mocniejszy zarost na twarzy oraz wzmożone owłosienie na ciele, w szczególności na piersiach.

Warto pamiętać, że każdy chłopiec rozwija się według podanych powyżej wzorców, jednak czas i tempo rozwoju są uzależnione od indywidualnych czynników.

Komentarze do: Zmiany biologiczne u chłopców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz