Szukaj

Niepłodność u kobiet - naukowcy wyjaśniają przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Prolaktyna, hormon odpowiedzialny za produkowanie mleka u kobiet oraz za wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży, hamuje owulację. To zaburzenie w pierwszych miesiącach po porodzie jest normą. Lecz niektóre kobiety, z przyczyn patologicznych, po porodzie stają się całkowicie niepłodne. Wszystkiemu winna jest hiperprolaktynemia. Naukowcy wyjaśniają w końcu mechanizmy tej choroby.Wiadomo, że karmienie piersią wiąże się ze wzrostem wydzielania hormonu prolaktyny, a to z kolei hamuje owulację. Często jest to również powód, dla którego kobiety nie mogą zajść ponownie w ciążę.

Istnieje wiele sytuacji patologicznych, w których obserwuje się wzrost poziomu prolaktyny. Najczęstszym powodem są guzy, które przyczyniają się do wzmożonej produkcji tego hormonu. To zaburzenie jest nazywane niepłodnością chroniczną.

Prace naukowców z Inserm ujawniają ukryty mechanizm hiperprolatynemii, który obecny jest również u myszy.

Hiperprolatynemia ma duży wpływ na hamowanie owulacji, co jest czynnikiem odpowiedzialnym za bezpłodność. Jednak mechanizmy tej patologii nie były wcześniej do końca znane.

Zobacz również:Wiadomo było tylko, że podwyższony poziom prolaktyny powoduje zakłócenie najważniejszych hormonów u kobiet, mających wpływ na reprodukcję i płodność: GnRH (gonadoliberyna) – hormon produkowany przez podwzgórze i regulujący poziom innych hormonów - oraz LH i FSH, które mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego.

W dalszych badaniach hamujące działanie prolaktyny na neurony reagujące na GnRH nie zostało uwzględnione, ponieważ neurony te w większości nie wyrażają receptorów prolaktynowych.

Grupa, którą kierowali Jacques Young i Nadine Binard, działająca w szpitalu w Bicetre udowodniła pośredni wpływ poziomu prolaktyny na GnRH.

Przeprowadzając badania na myszach naukowcy spostrzegli, iż hiperprolaktynemia hamuje bezpośrednio wydzielanie kisspeptyny i z tego względu stanowi czynnik hamujący wydzielanie GnRH oraz ogranicza cykliczność jajników.

Kisspeptyna uwalnia GnRH oraz wpływa na funkcjonowanie cykliczne jajników i owulacji. Hormon ten pomaga przywrócić płodność kobietom z niskim poziomem hormonów płciowych.

Dalsze badania mają na celu sprawdzanie różnych metod antykoncepcji, które miałyby być lekiem na dolegliwość, na którą cierpi coraz więcej kobiet.

Komentarze do: Niepłodność u kobiet - naukowcy wyjaśniają przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz