Szukaj

Narażenie płodu na alkohol wpływa na strukturę mózgu

Podziel się
Komentarze0

Płód narażony na działanie alkoholu wykazuje zmiany w strukturze mózgu, a także w metabolizmie, które to zmiany są widoczne przy użyciu różnych technik obrazowania - wynika z nowego badania przedstawionego podczas dorocznego spotkania Radiological Society of North America (RSNA).Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do problemów z rozwojem psychicznym, a także fizycznym płodu - zjawisko to znane jest jako alkoholowy syndrom płodowy.

Z badań Centers for Disease Control and Prevention wynika, że dotyka to od 0,2 do 1,5 urodzonych dzieci, zaś koszt opieki zdrowotnej wynosi w tym wypadku około 4 miliardów dolarów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych.

Postępy w metodach badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) pozwalają na bezprecedensowe spojrzenie na mózgi dzieci, których matki piły, jak były z nimi w ciąży. Niedawno naukowcy z Polski użyli 3 różnych metod rezonansu, aby lepiej zrozumieć efekty działania alkoholu.


Badaniem objęto 200 dzieci, które były narażone na działanie alkoholu w okresie płodowym i 30 dzieci, których matki nie piły, gdy były w ciąży. Naukowcy wykorzystali MRI, aby ocenić wielkość i kształt ciała modzelowatego - włókien nerwowych łączących prawą i lewą półkulę mózgu.

Prenatalna ekspozycja na alkohol jest główną przyczyną upośledzenia rozwoju lub braku kompletnego ciała modzelowatego.

Wyniki rezonansu wykazały węższe ciało modzelowate u dzieci narażonych na alkohol, zaś "zmiany te są silnie związane z problemami psychologicznymi u dzieci" - twierdzi dr Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowcy wykorzystali także obrazowanie dyfuzyjne, aby zbadać 6 obszarów centralnego układu nerwowego u dzieci. Dzięki temu mogli obserwować proces dyfuzji wody, która to metoda jest bardziej precyzyjna niż tradycyjny rezonans. 

W tym wypadku, dzieci z alkoholowym syndromem płodowym miały, statystycznie rzecz ujmując, zwiększoną dyfuzję, co wskazuje na "zaburzenia neurologiczne i uszkodzenie tkanki mózgowej."

Komentarze do: Narażenie płodu na alkohol wpływa na strukturę mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz