Szukaj

Męska antykoncepcja: nowe leki w trakcie badań

Podziel się
Komentarze0

Amerykańskie laboratoria aktualnie pochylają się nad kwestią opracowania antykoncepcyjnych środków hormonalnych przeznaczonych dla mężczyzm. Różne próby właśnie trwają, przeprowadzane na ochotnikach płci męskiej. Być może chodzi tutaj o nowy punkt zwrotny w historii antykoncepcji.Nowe badania kontrolowania poczęć są aktualnie opracowywane w Stanach Zjednoczonych, i nie dotyczą już kobiet, ale mężczyzn, jak najbardziej. Cel: opracowanie hormonalnego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn, zarazem pewnego i odwracalnego.

Środki te jeszcze w stadium badań, powinny stanowić skuteczną i mniej radykalną alternatywę dla tych, którzy pragną kontrolować swoją reprodukcję, nie uciekając się do wazektomii.

A wazektomia to definitywna sterylizacja uzyskiwana przez ligację każdego nasieniowodu, wyjaśnia francuski Le Figaro.

Pomysł, na dzień dzisiejszy w fazie projektu, wydaje się więc dziś odpowiadać na prawdziwe zapotrzebowanie populacji męskiej. Aby odpowiedzieć na te oczekiwania, ostatnio odblokowano fundusze na tego typu badania, i przeznaczono odpowiednie środki na opracowanie produktów antykoncepcyjnych dla mężczyzn.


Niektóre z nich powinny być zaprezentowane już w październiku, podczas konferencji sponsorowanej przez Fundację Billa i Melindy Gates.

Badanie w fazie testu

Liczne badania właśnie są na etapie testów, przeprowadzanych na pacjentach-ochotnikach. Tak jest przede wszystkim w przypadku Steve’a Owens, 39-letniego mężczyzny, który zgodził się poddać metodzie mającej na celu redukcję liczby plemników obecnych w spermie.

Zapytywany przez New York Times, 39-latek wyjaśnia, iż "nie był już w stanie spłodzić dziecka" w okresie zażywania leku. Natomiast, pod koniec, jego gamety odzykały swoje normalne stężenie, pozwalające mu, gdyby tego naprawdę chciał, spłodzić potomka.

Mechanizm działania antykoncepcyjnych środków hormonalnych dla mężczyzn polega na następującej zasadzie: mieszanka testosteronu i progestagenu wysyła sygnały blokujące produkcję plemników.

Aktualne leki, w fazie badań, powinny w przyszłości skłonić się ku licznym, innym metodom administracji, takim jak implant, żel, albo jeszcze pigułka. Na dzień dzisiejszy, rezultaty bardzo zachęcające, spotkały się jednakże z dużą rezerwą ze strony naukowców.

Fakt jeszcze niewyjaśniony: antykoncepcja męska działa jedynie na 95% populacji, i wydaje się, że w niektórych przypadkach może mieć działanie niepożądane.

Komentarze do: Męska antykoncepcja: nowe leki w trakcie badań

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz