Szukaj

Leki antykoncepcyjne Yaz i Yasmin po raz kolejny pokazywane palcem

Podziel się
Komentarze0

Kanadyjskie stowarzyszenie medyczne (Association médicale canadienne) stwierdza ze swej strony, że leki antykoncepcyjne zażywane doustnie, Yaz i Yasmin, prezentują zaostrzone ryzyko dla swoich użytkowniczek. Ryzyko to dotyczy pojawienia się skrzepów krwi w płucach i w nogach.Badania przestrzegające przed nową generacją leków

Jak do tej pory, wiele badań już wykazało, że tego typu doustne środki antykoncepcyjne rzeczywiście są niebezpieczne. Dlatego też, agencja zdrowia w Kanadzie, Santé Canada, ze swej strony, zdecydowała się przeprowadzić swoje badanie nad bezpieczeństwem tych leków.

Jak uważają eksperci, 3 lub 4 kobiety na 1000 mogą być zagrożone tworzeniem się skrzepów krwi. Ale, tego typu środki antykoncepcyjne są tak popularne, że ryzyko wydaje się nawet bardzo wyraźnie większe.


Leki antykoncepcyjne Yaz i Yasmin są jedynymi lekami zawierającymi drospirenon, które są sprzedawane w Kanadzie. Drospirenon jest to rodzaj żeńskiego hormonu płciowego.

Amerykańska agencja leków i żywności, FDA, oceniła w zeszłym tygodniu, że użytkowniczki tego typu leków są zagrożone tworzeniem skrzepów krwi aż o 1,5 razy bardziej, w porównaniu do tych kobiet, które zażywały dawniejsze rodzaje leków. 

Ryzyko to, według niektórych lekarzy, dotyczy bardziej kobiet, które mają powyżej 35 lat i które dodatkowo palą papierosy.

Amerykańska agencja FDA na swojej stronie podaje, iż na razie jeszcze nie doszła do żadnych definitywnych, rozstrzygających wniosków, na temat nieszkodliwości tego typu środków antykoncepcyjnych. Agencja przewiduje więc na początku grudnia zwołanie eskperckiej komisji konsultacyjnej, która z bliska przyjrzy się tej kwestii.

Komentarze do: Leki antykoncepcyjne Yaz i Yasmin po raz kolejny pokazywane palcem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz