Szukaj

Jaki wpływ na zdrowie ma picie wody mineralnej?

Podziel się
Komentarze0

W ostatnich latach ludzie wydają się być bardziej świadomi tego, że ich organizm wymaga odpowiedniego traktowania. Dbanie o zdrowie stało się wręcz modne. Powstają coraz to nowsze diety często prezentujące całkowicie sprzeczne teorie na temat tego, co jeść i pić, aby być szczupłym i zdrowym.

Jaki wpływ na zdrowie ma picie wody mineralnej?

Mimo ogromnej różnorodności pomysłów przedstawianych przez dietetyków można jednak zauważyć pewną prawidłowość.  Każdy z nich podkreśla istotną rolę wody mineralnej - nie tylko dla osób będących na diecie. Faktem jest, że zawarte w niej składniki wpływają pozytywnie na funkcjonowanie każdego elementu naszego organizmu. Mało kto orientuje się jednak z czego wynika jej dobroczynne działanie i na czym dokładnie polega. Podobne problemy stwarza kwestia wyboru wody najbardziej dla nas odpowiedniej.

Czym jest więc woda mineralna? Co wpływa na to, że jest zalecana w zasadzie przez wszystkich specjalistów żywienia?

Warto przyjrzeć się uważniej składowi takiej wody. W jednym litrze powinna zawierać minimum 1000 mg rozpuszczonych substancji mineralnych. Wśród nich wyróżnia się nawet do 70 różnych minerałów, jednak większość z nich występuje przeważnie jedynie w znikomych ilościach.   Oprócz jonów substancji mineralnych możemy znaleźć w niej także naturalnego pochodzenia gazy, takie jak siarkowodór i dwutlenek węgla.

Szczególnie korzystne dla naszego organizmu są zawarte w wodzie mineralnej jony magnezu i wapnia. Dzienne zapotrzebowanie na pierwszy z nich wynosi około 300 mg, przeciętnie przyjmujemy go jednak blisko o 30 procent za mało. Często próbujemy poradzić sobie z tym problemem stosując różnego rodzaju suplementy w formie tabletek. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że istnieje znacznie prostszy sposób na pozbycie się niedoboru magnezu. Wystarczy pamiętać o piciu 1 do 2 litrów wody mineralnej dziennie.

Co daje nam odpowiednia ilość magnezu w organizmie?

Zalet magnezu nie sposób przecenić. Wspomaga on prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni, aktywizuje ponad 300 enzymów wpływając tym samym na proces pozyskiwania energii. Uczestniczy również w budowie ścięgien i kości, pozytywnie wpływa na równowagę psychiczną i fizyczną, a także układ odpornościowy. Trzeba przy tym podkreślić, że są to jedynie podstawowe z licznych korzyści, jakie zapewnia dbanie o prawidłową ilość przyjmowanego magnezu.


Drugim istotnym pierwiastkiem jest wspomniany już wapń. Wpływa on przede wszystkim na wzmocnienie kości. Oprócz tego wspomaga prawidłową pracę serca i poprawia przemianę materii. Również w tym przypadku w naszej codziennej diecie przeważnie występują bliskie 30 procent niedobory.

Brakującą ilość magnezu i wapnia możemy uzupełnić poprzez regularne picie wody zawierającej minimalnie 50 mg magnezu i 150 mg wapnia. Warto pamiętać przy tym o odpowiedniej proporcji pomiędzy tymi składnikami - najkorzystniejszy wybór stanowi woda zawierająca dwa razy więcej wapnia, niż magnezu.

Ważnym składnikiem wody mineralnej są również wodorowęglany. Wspomagają one prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego poprzez utrzymanie równowagi kwasowo – zasadowej. Tym samym nie tylko przyspieszają sam proces trawienia, ale również pomagają w leczeniu nadkwasoty i obniżają poziom cukru we krwi.


Omawiając zalety tego rodzaju wód trzeba także zwrócić uwagę na rozróżnienie pomiędzy wysoko, średnio i niskozmineralizowanymi. Te pierwsze zawierają średnio 15 procent składników mineralnych.  Polecane są głównie osobom bardzo aktywnym fizycznie. Wysoka zawartość występującego w nich sodu zapobiega odwodnieniu i zwiększa wydolność organizmu, może okazać się jednak szkodliwa dla osób cierpiących na nadciśnienie lub problemy z nerkami. Wody średniozmineralizowane zawierają poniżej 10 procent składników mineralnych, natomiast niskozmineralizowane do 5 procent. Korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór wody średniozmineralizowanej. Jej skład stanowi optymalny zestaw pierwiastków, który możemy przyjmować bez ograniczeń i który z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Kupując wodę warto dokładnie przyjrzeć się etykiecie. Większość dostępnych w sprzedaży produktów to wody źródlane, a nie mineralne. Zawierają one zdecydowanie mniejsze ilości składników mineralnych, przez co ich prozdrowotne oddziaływanie jest wyraźnie słabsze.

Często zastanawiamy się także nad różnicą pomiędzy wodą gazowaną i niegazowaną. Wersja gazowana zawiera dwutlenek węgla, który w założeniu ma poprawiać walory smakowe wody. Jego obecność jest w zasadzie obojętna dla ogólnego stanu organizmu. Pewien dyskomfort powoduje jedynie u osób cierpiących na dolegliwości gastryczne (może wpływać na pojawienie się wzdęć).

Podsumowując działanie poszczególnych składników wody mineralnej, można stwierdzić, że wpływa ona korzystnie na niemal każdą część naszego organizmu. Dzięki niej zadbamy o zdrowe i silne kości (zawdzięczamy to obecności wapnia i potasu), szczuplejszą sylwetkę (wapń i wodorowęglany wyraźnie przyspieszają przemianę materii i wspomagają proces trawienia) i zdrowe serce (odpowiednia proporcja magnezu i wapnia obniża ciśnienie krwi i zmniejsza tym samym ryzyko zawału serca). Regularne picie wody wpływa również na poprawę nawilżenia i elastyczności skóry, a także na odpowiednie odżywienie innych tkanek i narządów. Dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się wypijanie dziennie przynajmniej 1 litra wody.

Autor:

Aleksandra Piechel

Komentarze do: Jaki wpływ na zdrowie ma picie wody mineralnej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz