Szukaj

Kobieta i jej antykoncepcja w świetle najnowszych badań

Podziel się
Komentarze1

Podjęcie decyzji o antykoncepcji to bardzo ważny moment w życiu każdej kobiety. Wymaga zastanowienia się, która metoda antykoncepcji jest dla niej najodpowiedniejsza. Dużą popularnością cieszy się antykoncepcja hormonalna - obok sterylizacji uważana za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji.


Czym jest antykoncepcja hormonalna?


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) antykoncepcja to działanie mające na celu zapobieżenie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego nie wymagające od partnerów zaniechania współżycia, choćby na kilka dni. Według badania Goodbrand and Company Polska 2010, obecnie najbardziej znaną formą antykoncepcji są metody hormonalne, do znajomości których przyznało się aż 98% badanych kobiet.

Antykoncepcja hormonalna polega na zablokowaniu zdolności rozrodczej kobiety poprzez dostarczenie jej syntetycznych hormonów (estrogenów i gestagenów) utrudniających zapłodnienie komórki jajowej. W ramach tej metody wyróżnić należy: pigułkę, plaster, krążek oraz zastrzyk.

Antykoncepcja hormonalna kojarzy się przede wszystkim ze swobodą i komfortem życia intymnego oraz z nowoczesnością. Pozwala cieszyć się życiem intymnym bez stresów dla 54% respondentek. Ta forma zabezpieczenia jest preferowana przede wszystkim przez kobiety w wieku 31-40 lat, które same chcą decydować o sobie, a jednocześnie mają mniejsze zaufanie do skuteczności pozostałych metod. Kobiety w tej kategorii wiekowej w zdecydowanie mniejszym stopniu odtrącają złe opinie o antykoncepcji hormonalnej.


Co wpływa na brak skuteczności antykoncepcji hormonalnej?

Brakiem skuteczności antykoncepcji jest każda ciąża, w którą zachodzi kobieta wbrew stosowaniu danej metody kontroli płodności. Przyczynami niepowodzenia antykoncepcji są powody zależne od lekarza, pacjentki, jak również od dobrania samej metody.

65% nieplanowanych ciąż jest  efektem niepowodzenia antykoncepcji , a 46,3% wynika z błędu użytkowniczki . Zespół Ekspertów PTG bazując na udokumentowanych badaniach uznał, że od 20% do 23% kobiet, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną zapomina o przyjęciu co najmniej dwóch lub więcej tabletek przypadających na cykl. Do pominięcia tylko jednej tabletki na cykl przyznaje się prawie co druga użytkowniczka przyjmująca doustną formę antykoncepcji hormonalnej .


Niepowodzenia antykoncepcji z winy użytkowniczki mogą być wynikiem codziennej konieczności zapamiętania godziny przyjęcia pigułki lub z powodu nieprawidłowej wiedzy przekazanej przez lekarza na temat pory przyjęcia kolejnej tabletki. Stwierdzono, że 69% użytkowniczek doustnej antykoncepcji hormonalnej na skutek nieprzyjęcia tabletki czuje się zaniepokojona, a 23% kobiet odczuwa przerażenie . Jednym ze sposobów uniknięcia wyników błędów w zastosowaniu antykoncepcji jest przejście na metody o przedłużonym działaniu . Opinia ekspercka w pełnym brzmieniu poruszająca ten temat zostanie opublikowana w majowym numerze Ginekologii Polskiej.         

Czym jest niecodzienna forma antykoncepcji hormonalnej i jakie są jej zalety?

Wśród niecodziennych form antykoncepcji hormonalnej znajduje się transdermalna i dopochwowa metoda zapobiegania ciąży. Polecana jest przede wszystkim kobietom młodym rozpoczynającym życie seksualne, u których występuje największe ryzyko ciąży i które nie pamiętają o systematycznym przyjmowaniu pigułki antykoncepcyjnej. Poprzez zaaplikowany na skórę raz na siedem dni plaster uwalniane są pochodne dwóch rodzajów hormonów.

W ramach antykoncepcji dopochwowej aplikowany jest pierścień, który musi pozostać w pochwie przez dwadzieścia jeden dni. Przerwy pomiędzy kolejnymi aplikacjami krążka trwają tak jak w przypadku plastra – siedem dni. Korzystanie z niecodziennej antykoncepcji hormonalnej preferuje 32% użytkowniczek w kategorii wiekowej 18-24 lata, 33% w wieku 25-30 lat oraz 35% w przedziale 31-40 lat .

Komentarze do: Kobieta i jej antykoncepcja w świetle najnowszych badań (1)

Zyta89
Zyta89 24-06-2019 12:59

antykoncepcja

1

Ja po ciąży nie wróciłam do tabletek hormonalnych, dziś stosuje naturalna antykoncepcję w postaci komputera cyklu myway i w dni płodne zabezpieczam się diafragmą caya łącznie z żelem plemnikobójczym, a kupiłam ją na stro... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze