Szukaj

Implant antykoncepcyjny nie jest skuteczny!

Podziel się
Komentarze0

Setki Brytyjek stwierdziły, iż zaszły w ciążę, mimo stosowania metody antykoncepcji uznawanej za bardzo pewną przez Światową Organizację Zdrowia: implanty antykoncepcyjne. Należy więc poddać ich skuteczność w wątpliwość? Caroline Moreau, badaczka we francuskim instytucie INSERM oraz specjalistka od antykoncepcji, odpowiada szczegółowo na to pytanie.Antykoncepcja to bardzo ważny etap w Historii wyzwolenia kobiety. Prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne, spirale, itp. Wybór jest szeroki i każda z nas może wybrać to, co najbardziej jej odpowiada. Tysiące kobiet zaufało właśnie implantom antykoncepcyjnym (Implanon), na nieszczęście dla niektórych, ponieważ nie mniej niż 584 brytyjskich kobiet zaszło w ciążę, mimo ich stosowania, według agencji brytyjskiej odpowiedzialnej za regulacje dotyczące leków Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, MHRA.

Implanty antykoncepcyjne są w sprzedaży już od dziesięciu lat i wydawały się jednym z najlepszych środków odwracalnej antykoncepcji, idealnym dla młodych kobiet. Implat antykoncepcyjny ma postać pręcika o kilkucentymetrowej długości i o jedynie dwumilimetrowej średnicy. Jest on wszczepiany pod skórę, 8-10 centymetrów powyżej łokcia, najczęściej na poziomie ramienia niedominującego, przez lekarza, w przebiegu interwencji realizowanej pod znieczuleniem miejscowym.

Stała dyfuzja etonogestrelu

Ten mały przedmiot, o którym szybko się zapomina, pozwala właśnie tym najbardziej roztargnionym kobietom skorzystać z działania podobnego do działania pigułki antykoncepcyjnej, bez konieczności myślenia o jej zażywaniu każdego dnia.

Implant Implanon powoli rozsyła progestagen (etonogestrel) na poziomie 60 mikrogramów na dzień, poziom, który się stopniowo zmniejsza, aż do 25 do 30 mikrogramów dziennie, przez okres 3 lat, kiedy to implant musi zostać usunięty.

Ta dyfuzja etonogestrelu ma potrójne działanie, które sprzyja zarazem zniesieniu owulacji u większości kobiet, atrofii endrometrium, co sprawia, że jest ono niezdolne do przyjęcia zarodka, oraz zagęszczeniu śluzu szyjkowego, co nie pozwala plemnikom na przeniknięcie do narządów rodnych kobiety, wyjaśnia pani Caroline Moreau.


To potrójne działanie progastegenu sprawia, że Implanon oraz implanty antykoncepcyjne generalnie, są rozwiązaniem antykoncepcyjnym skutecznym w 99%. W rzeczywistości, rezultaty badań klinicznych pokazują, że poziom niepowodzenia jest wyższy niż 1% w przeciągu pierwszego roku stosowania tej metody antykoncepcji.

Jeśli więc implant miał być taki skuteczny, do dlaczego tyle kobiet zaszło w ciążę?

Liczbę pięciuset osiemdziesięciu czterech przypadków zajścia w ciążę, mimo wszczepionego implantu Implanon w Wielkiej Brytanii, powinno się odnieść do liczby ponad 1 300 000 kobiet, które stosują tę metodę od 1999 roku. Liczba ta więc nie jest zbyt wysoka i można ją wyjaśnić nie wadliwym działaniem Implanonu, ale przez jego nieobecność! Wydaje się, że ciąże z implantem Implanon zdarzyły się głównie kobietom, które nie miały po prostu implantu.


Implant jest bowiem pręcikiem antykoncepcyjnym, który jest wprowadzany pod skórę (generalnie na poziomie ramienia), przy pomocy strzykawki. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, iż pręcik ten zsunie się ze strzykawki, a więc nie zostanie wszczepiony pod skórę, a lekarz dokonujący zabiegu nawet o tym nie wie. Kobiety wychodzą z gabinetu sądząc, że mają implant, podczas gdy ten nie został wszczepiony, a więc nie są one zabezpieczone.

Jest również możliwe, że niektóre kobiety były w ciąży, zanim wszczepiono im implant. Tak samo, jak w przypadku serii 134 ciąż, o których doniesiono w Australii, rzekomo w następstwie wszczepienia implantów antykoncepcyjnych. Jak się okazało, 46 kobiet było w ciąży jeszcze przed tym zabiegiem.

Jedna z najpewniejszych metod antykoncepcji

Zdaniem pani Caroline Moreau, nie ma się czym niepokoić, ponieważ skuteczność implantu w dalszym ciągu jest większa niż skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jak mówi specjalistka, teoretyczna skuteczność pigułki, kiedy jest ona zażywana regularnie (czyli, bez zapominania), wynosi 99%, ale jej skuteczność praktyczna mieści się w okolicach 92% (8% niepowodzenia w ciągu pierwszego roku stosowania jest spowodowana złym stosowaniem właśnie, mówi specjalistka).

Tak więc, zdaniem pani Caroline Moreau, nie poddaje to w wątpliwość skuteczności samego produktu, ale raczej stawia pytanie na temat szkolenia i umiejętności lekarzy, którzy dokonują wszczepienia implantu, a także podkreśla konieczność sprawdzenia, czy wszczepienie implantu rzeczywiście zakończyło się sukcesem.

Aby uniknąć kolejnego problemu, nowe urządzenie, Nexplanon, które jest już dostępne we Francji od stycznia tego roku, jest wykrywalne w badaniu radiograficznym. Nie ma więc sensu zmienianie środka antykoncepcji z powodu rozgłoszenia w mediach tej afery. Istnieją dwie formy odwracalnej antykoncepcji, które oferują najlepszą skuteczność i nie są niebezpieczne dla ogromnej większości kobiet: spirala oraz implant antykoncepcyjny, przypomina pani Caroline Moreau.

Mężczyźni i kobiety, którzy nie chcą mieć już więcej dzieci, mogą także uciec się do pomocy antykoncepcji definitywnej: podwiązanie jajowodów albo wazektomia (u mężczyzn), które są metodami szeroko stosowanymi w Europie północnej oraz w krajach anglo-saksońskich, ale dość marginalnymi, na przykład, we Francji.

Komentarze do: Implant antykoncepcyjny nie jest skuteczny!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz