Szukaj

Hormonalna antykoncepcja zwiększa zagrożenie związane z wirusem HIV u kobiet

Podziel się
Komentarze1

Hormonalna antykoncepcja może ułatwić przenoszenie się wirusa HIV między heteroseksualnymi partnerami, według nowego badania, które zostało przeprowadzone w Afryce. Kobiety używające hormonalnej antykoncepcji, biorące udział w badaniu, były dwa razy bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV albo na przeniesienie go na swojego partnera płci męskiej, niż kobiety, które nie używały hormonalnej antykoncepcji.Antykoncepcja hormonalna to zarówno środki doustne, jak i zastrzyki. Ale, jak badanie podaje, rezultaty były bardziej wyraźne dla kobiet stosujących antykoncepcję w zastrzykach, takich jak Depo-Provera. Ryzyko dla kobiet stosujących antykoncepcję doustną było mniejsze, ale, jak przypuszczają naukowcy, może to być kwestia szczęścia.

Jak stwierdza naukowiec, który wziął udział w tym badaniu, Jared Baeten z uniwersytetu University of Washington, z pewnością odkrycia te będą miały wielki znaczenie dla programów planowania rodziny oraz prewencji HIV-1. HIV-1 przeważającym podtypem wirusa HIV.

Aktualnie więc bardzo pilnie potrzebujemy zaleceń dotyczących stosowania środków antykoncepcyjnych, które podkreślałyby znaczenie podwójnej protekcji: prezerwatywy i niehormonalne środki, albo środki z niską zawartością hormonów dla koboet, jak dodaje pani Renee Heffron, która również wzięła udział w tym badaniu, również z uniwersytetu University of Washington.

HIV i antykoncepcja

Ponad 140 milionów kobiet na całym świecie używa hormonalnej antykoncepcji, takiej jak pigułki zażywane codziennie albo długo działające zastrzyki, podkreśla badanie. Wielka ilość kobiet, 16 milionów, żyjąca z HIV w Afryce subsaharyjskiej również używa tego rodzaju antykoncepcji.


Badanie, o którym tutaj mowa, wzięło pod obserwację 3 790 heteroseksualnych par, w których jedna osoba była seropozytywna. Pary te pochodziły z siedmiu afrykańskich krajów: Botswana, Kenia, Ruanda, Republika Południowej Afryki, Tanzania, Uganda i Zimbabwe.

Dodatkowo, kobiety, które były seropozytywne na początku badania i używały antykoncepcji w zastrzykach, dwa razy częściej przenosiły wirusa na swojego partnera płci męskiej, niż kobiety, które nie używały antykoncepcji. Rezultaty te utrzymały się nawet wtedy, kiedy badacze wzięli pod uwagę czynniki, które mogą wpłynąć na poziom transmisji HIV, takie jak ciąża i stosowanie prezerwatyw.


Możliwe jest, że hormonalna antykoncepcja powoduje zmiany biologiczne, takie jak zmiany w komórkach pochwy albo szyjki macicy, co wpływa na podatność na zarażenie wirusem HIV.

Co należy zrobić?

Aktywna promocja antykoncepcji w zastrzykach, w strefach, gdzie zarażeń HIV jest dużo, może przyczyniać się do epidemii AIDS w Afryce subsaharyjskiej. Rezultaty mogą być tragiczne, powiedział Charles Morrison z Clinical Sciences w Durham, w Północnej Karolinie (Stany Zjednoczone).

Ograniczenie jednej z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji w Afryce subsaharyjskiej z kolei może przyczynić się do wzrostu śmiertelności i zachorowalności wśród matek (a także przyczynić się do mniejszej masy urodzeniowej noworodków oraz większej liczby sierot w konsekwencji).

Charles Morrison również odnotowuje, że badanie to nie miało początkowo na celu określenie skutków hormonalnej antykoncepcji w związku z zarażeniem HIV, a liczba kobiet była mała. Dodatkowo, dla kobiet biorących udział w badaniu, było normalne stałe zmienianie metod antykoncepcji, ze środków hormonalnych na niehormonalne, takie jak spirale wewnątrzmaciczne.

Przyszedł czas, żeby znaleźć definitywną odpowiedź, czy hormonalna antykoncepcja zwiększa ryzyko zarażenia HIV, podsumowuje Morrison. A można tego dokonać dzięki próbie przeprowadzonej na zupełnie przypadkowych uczestniczkach, które stosują bądź nie hormonalną antykoncepcję.

Komentarze do: Hormonalna antykoncepcja zwiększa zagrożenie związane z wirusem HIV u kobiet (1)

Zyta89
Zyta89 24-06-2019 12:33

antykoncepcja

1

Oprócz tego na pewno zwiększa szanse na to że po jej odstawieniu będą problemy z płodnością, ja tak miałam a stosowałam tabletki przez 5 lat. Po ich odstawieniu musiałam się postarać by zajść w ciążę, wówczas monitorował... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze