Szukaj

Francja: darmowa antykoncepcja dla najmłodszych?

Podziel się
Komentarze0

We Francji, kwestia darmowej antykoncepcji dla nieletnich stała się przedmiotem debaty rządowej. Raport opublikowany pod koniec zeszłego tygodnia proponuje to rozwiązanie, które miałoby na celu zapobieganie przedwczesnym i niechcianym ciążom. Raport ten jest wspierany przez francuską sekretarz stanu do spraw młodych, panią Jeanette Bougrab. Współautorem tej pracy jest ginekolog Israel Nisand.Raport został opublikowany kilka dni temu i generalnie proponuje od bezpieczeństwu socjalnemu (Sécurité sociale) oraz laboratoriom farmaceutycznym, aby pozwolić na darmowy dostęp do środków antykoncepcyjnych ludziom nieletnim.

W rzeczywistości, raport ten kładzie nacisk na fatalny dostęp do antykoncepcji, z którym muszą się konfrontować francuskie nastolatki. Dzisiaj, znajdujemy się w tej paradoksalnej sytuacji, kiedy antykoncepcja ratunkowa, czyli tak zwana pigułka dzień po, jest darmowa i anonimowa, ale nie antykoncepcja regularna, ubolewa nad stanem rzeczy pani Jeanette Bougrab, cytowana przez francuską agencję prasową, Agence France Presse.

Jedynie centra planowania (planningi rodzinne), gwarantują darmowość antykoncepcji oraz anonimowość. Ale centra te nie są powszechne w całej Francji, a godziny ich pracy niekoniecznie są przystosowane do zajęć licealistów.

W obliczu takiego stwierdzenia, raport proponuje udostępnienie antykoncepcji nieletnim, do którego to planu mogłyby dołączyć laboratoria farmaceutyczne. Środki te byłyby refudnowane bezpośrednio w aptekach, w cenie 7 euro miesięcznie. Wszystko odbywałoby się więc w całkowitej anonimowości.


Jak stwierdza francuska sekretarz stanu do spraw ludzi młodych, niektóre laboratoria już miały wyrazić swoje zainteresowanie. Jednakże, francuski minister zdrowia ocenia ze swej strony, niekoniecznie trzeba całą sprawę przeprowadzać przez procedury prawne, jak wyjaśniła dla Agence France Presse pani sekretarz stanu, Nora Berra.

Nora Berra już wydała instrukcje regionalnym agencjom zdrowia, aby wzmocniły rolę planingów rodzinnych, a do także centrów planowania, aby lepiej odpowiadały na ewentulane problemy młodych ludzi.

Coraz większa liczba aborcji we Francji

Strategia ta ma przede wszystkim na celu walkę z ciążami niechcianymi u nastolatków, oraz z aborcjami u młodych dziewczyn, których jest coraz więcej każdego roku.

Według przedstawionego raportu, w 2009 roku przeprowadzono blisko 12 000 aborcji na nastolatkach we Francji, w porównaniu do 8 700 w 1990 roku.

Jednakże, badaczka Nathalie Bajos, z instytutu INSERM podkreśla pewne niuansy: statystyki te same w sobie nie mają wielkiego sensu. To, na co trzeba patrzeć, to poziomy dobrowolnego przetywania ciąży, poniważ wszystko zależy od liczby kobiet, których to dotyczy.

We Francji, w 2009 roku liczono 10,4 aborcji na 1000 dziewczyn w wieku od 15 lat do 17 lat, przeciwko 11,2 na 1000 dziewczyn w tym samym wieku w 2006 roku, a także 9 na 1000 dziewczyn w tym samym przedziale wiekowym w 2001 roku.

Poza tym, badaczka Nathalie Bajos podnosi jeszcze jedną kwestię: czy te wzrost przekłada się na większą skłonność do ryzyka u młodych, czy też po prostu na znacznie częstsze uciekanie się do pomocy aborcji w przypadku niechcianej ciąży na łonie tej młodej populacji?

Komentarze do: Francja: darmowa antykoncepcja dla najmłodszych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz