Szukaj

Czy środki czystości mogą wpłynąć na płodność?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie Reproductive Technology, dwa powszechnie występujące w detergentach składniki, spowodowały spadek reprodukcji u myszy. Pojawiły się obawy, że mogą być one również szkodliwe dla ludzi.

Nie pierwszy raz zdarzyło się, że stosowane powszechnie środki chemiczne zakłócały cykl reprodukcyjny. Wyniki badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez naukowców w Bostonie wykazały, że bisfenol A (BPA), związek chemiczny używany do produkcji tworzyw sztucznych, może powodować u kobiet bezpłodność.

W obecnym badaniu prowadzonym przez dr Terry Hrubec, badacze odkryli, iż dwa związki chemiczne ADBAC oraz DDAC wywołały podobny skutek u myszy.  Te dwa składniki obecne są w produktach, z którymi stykamy się każdego dnia. Obecne są w środkach czystości, środkach do dezynfekcji, zmiękczaczach tkanin, a nawet  w kosmetykach, jako środki konserwujące. Na razie nie wiadomo, czy mają one również negatywny wpływ na ludzi.

Według dr Hrubec, ani ADBAC ani DDAC nie były nigdy badane pod kątem toksyczności oraz bezpieczeństwa. Doświadczenie wykazało, że samice myszy narażone na ich działanie miały dużo większe problemy z zajściem w ciążę i rodziły mniejszą liczbę potomstwa, aż 40% z nich zmarła też w czasie ciąży lub porodu.

Naukowcy pragną orzec, czy obserwowany w ostatnich dziesięcioleciach znaczny spadek płodności jest w jakiś sposób związany z tymi dwoma związkami. Dalsze badania epidemiologiczne mają na celu sprawdzenie, czy kobiety narażone na działanie ADBAC i DDAC (np. pracownice służby zdrowia) mają większe trudności z zajściem w ciążę.

Komentarze do: Czy środki czystości mogą wpłynąć na płodność?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz