Szukaj

Ciężarne Polki nie wykonują badań prenatalnych

Podziel się
Komentarze0

O postępie w diagnostyce i terapii w ginekologii oraz położnictwie rozmawia w Łodzi prawie 1,5 tys. lekarzy specjalistów z Polski i zagranicy. Sympozjum zorganizowane zostało przez katedrę ginekologii i położnictwa łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. Jacek Suzin, jednym z najskuteczniejszych sposobów wczesnego wykrywania wad płodu są badania prenatalne, jednak większość kobiet ich nie wykonuje.

Jego zdaniem, wiele kobiet jeszcze nie wie, że takie badania można wykonać, nie ma jeszcze wypracowanych systemów, które pozwalają kobiecie w sposób prosty dotrzeć do miejsca, gdzie te badania są przeprowadzane. Poza tym - jak twierdzi - są kobiety, dla których, przede wszystkim ze względów moralnych, te badania są nie do zaakceptowania.


"Konsekwencją tego jest to, że kobieta rodzi dziecko z ciężką wadą np. serca czy układu moczowego. Te dzieci są trudniej akceptowane jeżeli stanowi to zaskoczenie dla rodziców. Jednocześnie my tracimy możliwość pewnego przygotowania medycznego do wczesnego udzielenia pomocy takiemu dziecku" - tłumaczył Suzin.

W Polsce podstawowym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jest ultrasonografia, której główną zaletą jest całkowite bezpieczeństwo dla matki i płodu. Grupa kobiet ciężarnych o podwyższonym ryzyku wad genetycznych u płodu (powyżej 37. roku życia kobiety) liczy około 20 tys. Rocznie w Polsce odbywa się blisko 350 tys. porodów.

Jednym z gości łódzkiego sympozjum, które zakończy się w sobotę, jest światowej sławy ekspert diagnostyki prenatalnej prof. Kypros Nicolaides z Kongs College w Londynie.

Komentarze do: Ciężarne Polki nie wykonują badań prenatalnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz