Szukaj

Antykoncepcja doustna - skuteczność i jej zalety

Podziel się
Komentarze2

Wraz z początkiem roku ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej pod nazwą „Rok 2010 i Zdrowie Kobiety” skierowanej do lekarzy i opinii publicznej. Celem akcji jest zwiększenie wrażliwości i podniesienie świadomości w zakresie dbałości o zdrowie i profilaktyki zdrowotnej kobiet. Program autorstwa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, popierany przez Ministerstwo Zdrowia, w sobotę 20 marca realizowany był w Warszawie. Jednym z prelegentów na sympozjum był prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa CMKP.

Redakcja: Ile lat ma pigułka antykoncepcyjna?

Profesor: Historia najskuteczniejszej i jednocześnie najłatwiejszej w stosowaniu metody antykoncepcyjnej - antykoncepcji hormonalnej - sięga połowy XX wieku. Swój dynamiczny rozwój zawdzięcza Pincusowi, Rockowi i Garcii, którzy w latach '50 XX wieku przeprowadzili pierwsze badania kliniczne potwierdzające jej skuteczność. W roku 1960 pierwsza pigułka antykoncepcyjna, Enovid 10, została wprowadzona na rynek w Stanach Zjednoczonych, zaś rok później umożliwiono szeroki dostęp do niej w Europie.

Red: Czy jakkolwiek zmieniała się od tamtego momentu?

Prof.: Obecnie, podobnie jak wtedy, podstawowymi składnikami leków antykoncepcyjnych były estrogeny i gestageny. Dziesiątki lat badań przyniosły jednak znaczącą redukcję ich dawek oraz uzyskanie nowych, skuteczniejszych gestagenów. Współcześnie zalecane przez ginekologów doustnie preparaty antykoncepcyjne są tworzone w oparciu o naturalne procesy fizjologiczne kobiety - uwalniają estradiol, hormon identyczny z produkowanym przez kobiece jajniki od momentu pokwitania aż po menopauzę. Podczas tych wszystkich lat ewolucji, wraz ze składem leków antykoncepcyjnych, zmienił się także schemat ich przyjmowania. Dziś przestaje już obowiązywać klasyczny model przyjmowania leków 21/7, czyli uwzględniający tygodniowe okresy odstawienia, kiedy to występuje krwawienie będące dla pacjentki dowodem braku ciąży. Bardzo wysoka skuteczność leków antykoncepcyjnych i dostępność testów ciążowych powoduje, że kobietom nie potrzebne jest już takie potwierdzenie. Proponuje się im za to opakowania pigułek zawierające 28 tabletek na 28 dni cyklu. 24 tabletki z opakowania zawierają hormony, a 4 pozostałe są nieaktywne hormonalnie. Te puste tabletki wprowadzone są między innymi po to, by przyzwyczaić pacjentkę do codziennego przyjmowania leku.


Redakcja: Jak skuteczna jest Pana Profesora zdaniem antykoncepcja doustna?

Prof. Dębski: Składane doustnie preparaty antykoncepcyjne są bardziej skuteczne niż kalkulator dni płodnych, krążki maciczne, preparaty plemnikobójcze czy prezerwatywy męskie. Jest to główna przyczyna, dla której systematycznie rośnie odsetek kobiet decydujących się na stosowanie leków antykoncepcyjnych.

Red: Czy istnieją jakieś dodatkowe zalety, oprócz ochrony przed niechcianą ciążą, które może nieść ze sobą przyjmowanie pigułek?

Prof.: Współczesne leki hormonalne powodują ustąpienie dolegliwości związanych z normalnym cyklem miesiączkowym. Wiele kobiet ceni sobie to, że krwawienia stają się niebolesne i mniej obfite. Stabilne stężenie hormonu estradiolu przyczynia się do dobrego samopoczucia i niweluje poczucie dyskomfortu. Znika przedmiesiączkowe napięcie piersi i zmniejsza się nasilenie zmian trądzikowych. Tabletki antykoncepcyjne stosowane przez dłuższy czas zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajnika, raka trzonu macicy, rzadziej występują torbiele jajników i łagodne schorzenia sutków. Mówi się też, że panie, które postawiły na antykoncepcję hormonalną, wyżej oceniają zadowolenie ze stosunku seksualnego i częściej go uprawiają.

Red: Dziękujemy za rozmowę.


Komentarze do: Antykoncepcja doustna - skuteczność i jej zalety (2)

Zyta89
Zyta89 24-06-2019 13:03

antykoncepcja

1

Ja osobiście nie mogę stosować tabletek ze względu na zakrzepicę żylną, dlatego szukałam alterantywy, lekarz polecił mi diafragmę caya i żel plemnikobójczy, jest bezpieczna dla ciała, i organizmu, nie uczula, łatwo się j... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
szczurzyca
szczurzyca 11-04-2010 15:48

Pigułki

1

Jestem i pozostanę chyba wierna pigułkom. Stosowałam plastry, ale bałam się, że jak się coś odklei nie będzie miał już takiej skuteczności. No i prezerwatywy, niezbyt przyjemne i mało komfortowe. Więc zostaję przy tablet... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze