Szukaj

Czym jest karłowatość u dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Karłowatość przysadkowa związana jest z niedoborem hormonu wzrostu. Przyczyną choroby są zaburzenia w wydzielaniu hormonu somatropiny jak również zbyt niska ilość gonadotropin. Schorzenie może mieć charakter wrodzony lub też być efektem różnych stanów zapalnych lub urazów. W wielu przypadkach znalezienie przyczyn wystąpienia karłowatości okazuje się niemożliwe.Jakie są objawy karłowatości u dziecka?


Przede wszystkim u dziecka można zaobserwować zahamowanie wzrostu. Z pierwszymi objawami możemy się spotkać już w pierwszym lub drugim roku życia, jednak zwykle widoczne zmiany są możliwe do wykrycia w ok. 3 roku życia malca. Dochodzi przede wszystkim do zaburzeń w dynamice wzrostu. Dziecko przechodzące późniejsze etapy rozwoju normalnie wzrastać powinno o 5-6 cm rocznie, podczas gdy wzrost malca cierpiącego na karłowatość będzie się zwiększał o 2-3 cm rocznie. Z czasem dysproporcje stają się coraz bardziej widoczne. W okresie dojrzewania różnica między dzieckiem chorym a zdrowym wynosi ok. 20-30 cm. W tym czasie dochodzi również do pojawiania się kolejnych efektów zaburzenia hormonu wzrostu. Dłonie dziecka są małe i krótkie, policzki okrągłe, twarz lalkowata, nosek krótki, a organy płciowe niedojrzałe. Chłopcy mają małe prącie i jądra, a dziewczyny nie doświadczają miesiączki, a ich gruczoły sutkowe nie rozwijają się w sposób prawidłowy. Opóźnienia w rozwoju zauważyć można również w przypadku wieku kostnego i zębowego. Charakterystycznym objawem jest również otyłość tułowia.


Jak wygląda diagnostyka w przypadku karłowatości przysadkowej?


Koniecznym badaniem, które może potwierdzić występowanie karłowatości przysadkowej u dziecka są testy stymulacyjne. Pomagają one sprawdzić ilość wydzielanego hormonu wzrostu. Można również wykryć chorobę przy pomocy rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej siodła tureckiego, tzn. kostnej struktury czaszki, w której występuje przysadka mózgowa. Istnieje także możliwość przeprowadzenia testu hipoglikemii poinsulinowej, co pomaga zbadać poziom sematropiny w organizmie.

W jaki sposób leczyć dziecko?

W przypadku dzieci, które jeszcze nie doświadczyły zarośnięcia stref wzrostu kości możliwe jest podanie syntetycznego hormonu wzrostu. Leczenie takie przynosi dość dużą poprawę, która widoczna jest zwłaszcza w pierwszym roku od rozpoczęcia leczenia. W przypadku dziewcząt oraz chłopców, u których w wieku późniejszym zaobserwować można zaburzenia w rozwoju płciowym konieczne okazuje się stosowanie praparatów estrogenowo-progesteronowych (dziewczyny) i testosteronu (chłopcy).

Komentarze do: Czym jest karłowatość u dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz