Szukaj

Geny i dziedziczenie w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Plemnik i komórka jajowa posiadają po 23 pary chromosomów. Każdy z tych chromosomów zawiera informację genetyczną, która po połączeniu warunkuje jaki kolor włosów, oczu będzie miało nasze dziecko i między innymi czy będzie miało zdolności manualne. Dziecko jest połączeniem genów mamy i taty jakie otrzymuje w chwili poczęcia. Dlatego może okazać się, że odziedziczy kształt nosa po Tobie, a kolor oczu po twoim partnerze. Oczywiście wpływ na jego charakter i osobowość będzie mialo także środowisko w jakim zostanie wychowane, jednak jego kod genetyczny zostanie określony już w czasie poczęcia.

Jak już zostało wspomniane geny ulegają zmieszaniu i dlatego dziecko ma cechy od obojga rodziców. Jednak zdarza się, że niektóre z nich dominują. Wynika to z faktu rozróżnienia genów na dominujące i recesywne. Kiedy gen recesywny spotyka się z dominującym, najprawdopodobniej zostanie wyparty na rzecz tego drugiego, gdyż ten jest silniejszy. Ale oczywiście to nie jest regułą.

Geny dominujące są odpowiedzialne za ciemny kolor włosów, długie rzęsy, ciemne oczy, kręcone włosy, grube wargi, tendencje do łysienia. Natomiast geny recesywne odpowiadają za jasną karnacje, jasne włosy i jasny kolor oczu, proste włosy, krótkie rzęsy. Najczęściej zdarza się, że wygląd dziecka jest kompilacją tych cech.


Jasne jest, że dziedziczenie to łańcuszek jaki ciągnie się za nami z pokolenia na pokolenie. Ty jak również Twój partner odziedziczyliście geny po swoich rodzicach, oni z kolei po swoich itd. Dlatego mimo, iż większość cech otrzymywana jest w taki samym wyglądzie to czasem pomimo iż np. Ty masz jasne włosy a twój partner ciemne, dziecko może mieć rude. Stało się tak, gdyż w waszej rodzinie musiał być ktoś o tym kolorze włosów i choć ten gen był recesywny, Ty i twój partner przekazaliście dziecku gen odpowiedzialny za ten kolor włosów. Wynika to z spotkania dwóch takich genów, które determinują rudy kolor.

Niestety tak jak geny odpowiadają za kolor oczu, wygląd czy też inteligencje tak zapisują one w kodzie genetycznym dziecka choroby dziedziczne. Gen recesywny przekazuje takie choroby, jak mukowiscydoza czy niedokrwistość sierpowatą. Ale w wyniku przewagi genów dominujących dziecko nie będzie chorować na żadną z tych chorób, gdyż geny dominujące mają przewagę nad recesywnymi. Wiele osób posiada w swoim zapisie genetycznym różne choroby ale ze względu na dominacje genów zdrowych nie zapada na żadne z tych schorzeń.

Płeć dziecka

O tym czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka decydują chromosomy X i Y. Komórka jajowa ma chromosom X, natomiast plemnik chromosom Y. Jeżeli dojdzie do połączenia chromosomów X i Y urodzi się chłopiec, natomiast przy połączeniu chromosomów X i Y na świecie pojawi się dziewczynka.

Komentarze do: Geny i dziedziczenie w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz