Szukaj

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Podziel się
Komentarze1

Niedoczynność tarczycy to zespół kliniczny spowodowany niedoborem dwóch hormonów produkowanych przez gruczoł tarczycowy. Są nimi tyroksyna i trijodotyronina. Choroba ta może być zarówno wrodzona, jak i nabyta, a jej skutkiem mogą być poważne powikłania fizyczne i psychiczne w rozwoju dziecka.

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy – co to jest?

Jest to sytuacja, w której tarczyca wytwarza zbyt małą ilość hormonów. Aby właściwie zapoznać się z chorobą, przydatny okazuje się być jej podział na wrodzoną i nabytą. Pierwszy rodzaj związany jest z brakiem lub wadą gruczołu zwanego wewnątrzwydzielniczym. Dysfunkcję te zaobserwować można jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie, a duży wpływ na to może mieć brak jodu w środowisku. Nie bez powodu przyszłe mamy spędzają dużo czasu nad polskim morzem, którego klimat zaopatrzony jest w duże ilości tego pierwiastka.

Z kolei powodem niedoczynności nabytej są bardzo często powikłania po przebytym zapaleniu jakiegoś narządu. Zarówno u małych dzieci, jak i u starszych, niedoczynność tarczycy powoduje znaczne spowolnienie tempa wzrostu i rozwoju oraz trwałe i ciężkie upośledzenie umysłowe.

Przyczyny choroby

Przyczyny zależą od czynników geograficznych i środowiskowych (bardzo ważne jest zaopatrzenie w jod), a także od genetycznej charakterystyki i rozkładu grup wiekowych w populacji. Często niedoczynność tarczycy spowodowana jest zaburzeniami genetycznymi, ale także brakiem jodu, bądź oddziaływaniem przyjmowanych dotychczas leków.

Jod jest bardzo ważny!

Według najnowszych badań, noworodki, niemowlęta i dzieci do 6 roku życia powinny w swoim organizmie posiadać 90 ug jodu na dobę, natomiast dzieci między 7 a 10 rokiem życia już 120. Z wiekiem dawka jak widać się zwiększa, dlatego młodzież, oraz osoby dorosłe powinny być zaopatrzone z kolei w 150 ug na dobę. Inaczej natomiast sytuacja wygląda u kobiet będących w trakcie ciąży, gdyż wówczas nie wystarcza im już 150 ug, tylko powinny dostawać one jeszcze dodatkowe 50 ug.

Nie wolno bagatelizować!

Niedobór hormonów tarczycy może wywołać tragiczne skutki w rozwoju. W przypadku nabytej choroby, warto odpowiednio wcześnie ją wykryć, gdyż wówczas są większe szanse na znormalizowanie rozwoju dziecka. Jest to choroba niezwykle groźna i może znacznie opóźnić rozwój dziecka i jego zdolności percepcyjne.

Jak wygląda leczenie?

W sytuacji postawienia wczesnej diagnozy, są szanse na wyleczenie. Niestety tylko i wyłącznie w bardzo wczesnym stadium. Do kuracji używana jest specjalna sól sodowa, natomiast profilaktyka głównie opiera się na regularnym uzupełnianiu niedoboru jodu.

Jak widać, niedoczynność tarczycy, szczególnie u dzieci jest niezwykle niebezpieczna i niesie za sobą dość nieprzyjemne skutki. Jednak, jeśli szybko zareagujemy i choroba zostanie szybko zdiagnozowana, istnieją duże szanse na zlikwidowanie choroby.

Komentarze do: Niedoczynność tarczycy u dzieci (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze