Szukaj:

Liszajec zakaźny

25-02-2010 15:17
Zobacz również:
To powierzchniowe mieszane zakażenie skóry, wywoływane przez gronkowce i paciorkowce, dotyczące szczególnie u dzieci. Najczęściej pojawia się na twarzy w okolicy ust lub na rękach i nogach przy urazach. Pierwsze objawy to wykwity w postaci nietrwałych pęcherzy, łatwe do przeoczenia przez rodziców. Po pęknięciu pęcherzy powstają nadżerki, które ciekną i pokrywają się następnie żółtymi strupami. Są to niezwykle zakaźne zmiany, łatwe do przeniesienia na inne miejsca na skórze. Także ludzie uprawiający sporty kontaktowe (rugby, futbol amerykański, zapasy) są także narażone na zakażenie liszajcem.
Leczenie: odkażające. Maści antybiotykowe, rivanol.

Wtórne zliszajcowacenie to odmian liszajca. Polega na nałożeniu się mieszanego zakażenia gronkowcowo-paciorkowcowego na świądową chorobę skóry (lub na inną chorobę). Jeśli wtórne zliszajcowacenie pojawia się na skórze głowy owłosionej, to jest to zazwyczaj objaw wszawicy gło­wowej. W przypadkach zaniedbania, strupy powstające we wtórnym zakażeniu zlepiają włosy w twardą masę, tworząc tzw. kołtun. Włosy nie dają się rozczesać i muszą być ścięte.

Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: liszaje u dziecka liszaje leczenie liszajec zakaźny u niemowlaka objawy liszajca jak wygląda liszajec wykwity na skórze wykwity na twarzy
Brak komentarzy
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości