Szukaj

Squash - sport dla aktywnych

Squash to modna i popularna dyscyplina sportu. Szczególnie w dużych miastach zainteresowanie tą formą aktywności jest duże. Na rozpoczęcie treningów squasha decydują się głównie osoby, które mają stresującą pracę, ponieważ squash bez wątpienia pomaga rozładować negatywne emocje. Równie często tę formę aktywność wybierają ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, by dzięki treningom nabrać werwy po całym dniu spędzonym przed komputerem.

Squash - sport dla aktywnych

Squash to bardzo dynamiczny i wysiłkowy sport. Aby go uprawiać i odnosić sukcesy w tej dziedzinie, należy wykazywać się szybkością i nie lada sprytem. Trzeba mieć również dobrą kondycję, o którą warto zadbać jeszcze przed rozpoczęciem dynamicznych i wyczerpujących treningów squasha. Niestety, ze względu na specyfikę tego sportu, nie każdy może go uprawiać.

Dla kogo jest squash?

Komu gra w squasha przyniesie najwięcej korzyści?

Uprawianie squasha to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią „wycisk”. Jest to bardzo dynamiczny i męczący sport. Pomaga utrzymać dobrą kondycję. Dzięki regularnym treningom poprawia się wydolność krążeniowo-oddechowa, znacznie wzrasta również poziom wytrzymałości. Uprawianie squasha pomaga utrzymać wysportowaną i szczupłą sylwetkę. Dynamika sportu sprzyja spalaniu kalorii i pozbywaniu się nadprogramowych kilogramach. Natomiast ruchy, które zawodnik wykonuje podczas odbijania piłeczki pomagają wyrzeźbić mięśnie rąk, nóg i pośladków.

Trenowanie squasha mogą rozważyć również osoby, które pracują w napięciu i stresie. Aktywny trening pomoże rozładować negatywne emocje. W trakcie rozgrywki zawodnik musi być maksymalnie skupiony, dzięki czemu łatwiej zapomnieć mu o wszystkich nieprzyjemnych zdarzeniach, które spotkały go w ciągu dnia i zatrzymać tzw. gonitwę myśli. Ponadto po treningu znacznie obniża się poziom stresu, a wzmożony wysiłek fizyczny sprawia, że mózg zaczyna produkować endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Treningi squasha mogą być także dobrą formą aktywności fizycznej dla osób, które lubią sport i ruch, ale zmuszone są prowadzić siedzący tryb życia. Rozgrywka na korcie poprawi im humor, pozwoli im się rozruszać i nabrać energii.

Kto nie powinien grać w squasha?

Przeciwwskazaniem do uprawiania squasha są wszelkie schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia krążenia, wysoki poziom cholesterolu LDL, cukrzyca, a także nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.

Ze względu na dynamiczny charakter tego sportu nie jest on zalecany przy chorobach lub zwyrodnieniach stawów i kręgosłupa. Dodatkowo szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które były wcześniej kontuzjowane, miały urazy lub przechodziły operacje.

Należy pamiętać, aby nie rozpoczynać treningów w squasha bez wcześniejszego przygotowania kondycyjnego. Jest to sport, który wymaga wiele wysiłku. Osoby, które chcą zacząć grać w squasha powinny wcześniej zadbać o formę, np. biegając lub jeżdżąc na rowerze.

Squash - podstawowe zasady gry

Rozgrywki squasha odbywają się na zamkniętym korcie. Przypomina on połowę boiska tenisowego. Podstawą różnicą jest to, że w miejscu siatki znajduje się ściana. Rywalizujący ze sobą zawodnicy odbijają od niej piłkę w taki sposób, aby utrudnić przeciwnikowi przyjęcie zagrywki.

Na jeden mecz squasha składa się 5 setów. Każdy z nich kończy się po zdobyciu przez jednego z graczy 9 punktów. W przypadku remisu w którymkolwiek z setów, zawodnicy grają do 2 punktów przewagi. Mecz wygrywa ta osoba, która ma na swoim koncie większą liczbę wygranych setów.

Każdy, kto chociaż raz zetknął się z tą grą wie, że szczegółowe zasady squasha są dosyć skomplikowane. Aby stać się naprawdę dobrym zawodnikiem i poznać wszystkie zasady squasha, trzeba spędzić wiele godzin na korcie. W tej dyscyplinie liczy się bowiem nie tylko szybkość i siła mięśni, ale również dobra koordynacja ruchowa, spryt oraz umiejętność strategicznego myślenia i działania.

Zalety gry w squasha

Squash bardzo dobrze wpływa na zdrowie i kondycję. Osoby uprawiające ten sport poddawane są intensywnemu wysiłkowi interwałowemu - okresy dynamicznego i szybkiego ruchu przeplatają się z momentami wolniejszymi, podczas których gracz ma czas na to by odetchnąć. Serce zawodnika podczas treningu pracuje na najwyższych obrotach. Dlatego też regularne uprawianie squasha zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca oraz układu krążenia.

Squash doskonale wpływa także na psychikę osób, które go uprawiają. Pomaga przezwyciężać indywidualne słabości i ograniczenia. Sportowa rywalizacja i współzawodnictwo motywuje do działania i dla wielu jest źródłem satysfakcji.

Warto dodać, że squash to sport, który można uprawiać bez względu na porę roku. Rozgrywki odbywają się w pomieszczeniu, dlatego deszcz, wiatr, mróz, śnieg i skwar nie przeszkodzą zawodnikowi w grze. Co więcej, trenować można niemal o każdej porze dnia, nawet po pracy. Szczególnie miastach, gdzie ten sport jest szczególnie popularny prosperuje wiele klubów, które są czynne nawet późnym wieczorem.

Gra w squasha to również doskonała okazja do spotkań towarzyskich. Na korcie można aktywnie spędzić czas z partnerem lub przyjaciółmi. Niemniej jednak squash będzie odpowiednią dyscypliną sportu także dla samotników. Osoby, które mają ochotę ćwiczyć w pojedynkę, mogą udać się na trening polegający na samodzielnym odbijaniu piłki o ścianę.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Squash - sport dla aktywnych (3)

janerk
janerk 30-05-2016 11:06

Zasady gry w squasha

3

Hej, ostatnio kumple namawiają mnie, żebyśmy poszli zagrać w squasha. Tylko, że ja kompletnie nie znam zasad gry w squasha. Może ktoś by mi je z grubsza przybliżył? Byłbym wdzięczny. Czuję, że gra w squasha to świetny sp... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze