Szukaj

Aqua fitness – opis i zalety treningu w wodzie

Aktywność fizyczna kojarzona jest niekiedy z morderczymi treningami i godzinami spędzonymi na siłowni. Wiele osób rezygnuje z jakiegokolwiek wysiłku, ponieważ po tradycyjnych zajęciach wybranych z oferty klubów fitness czuje, że nie odpowiada mu taka forma ćwiczeń. Warto wtedy rozważyć trening w wodzie.

Aqua fitness – opis i zalety treningu w wodzie

Aqua fitness to ćwiczenia wykonywane na basenie pod okiem instruktora. Są one bezpieczne i szczególnie polecane kobietom w ciąży, ponieważ nie obciążają stawów. Zajęcia te sprawiają dużo radości i nie są skomplikowane pod względem wykonania. Jedyne, co należy zrobić przed treningiem, to zaopatrzyć się w strój kąpielowy i wybrać klub, do którego będzie się uczęszczać.

Jak wyglądają zajęcia aqua fitness

Trener na każdych zajęciach tworzy proste choreografie lub powtarza sekwencje określonych ruchów. Najpierw następuje krótka rozgrzewka, potem przechodzi się do ćwiczeń. Instruktorzy często wykorzystują do nich specjalne przyrządy, takie jak piankowe hantle, rurki do pływania, czyli tzw. makarony, pasy wypornościowe. Uatrakcyjnia to zajęcia oraz podnosi komfort wśród uczestników, którzy nie czują się swobodnie w środowisku wodnym. Niektóre baseny oferują różne rodzaje treningu w wodzie. Są to np. :

  • aqua health - zajęcia modelujące sylwetkę, wzmacniające, ale skupiające się również na ogólnej poprawie zdrowia, niwelujące problemy z kręgosłupem;
  • aqua cardio - ćwiczenia przyspieszające tętno, polecane osobom na diecie, którym zależy na szybkiej utracie tkanki tłuszczowej;
  • aqua power - trening kondycyjny z wykorzystaniem różnych narzędzi, nie jest on polecany początkującym ze względu na wyższy stopień trudności;
  • aqua zumba - taniec w wodzie, dla wszystkich wielbicieli ruchu w rytm muzyki;
  • aqua jogging - efektywne przemieszczanie się, np. bieg, który przez to, że wymaga pokonywania oporu wody, będzie skutkował spaleniem większej liczby kalorii niż tradycyjny jogging.

Dla kogo aqua fitness

Zajęcia w wodzie zadowolą przede wszystkim osoby, które lubią pływać i mieć kontakt z wodą. Nie są natomiast wymagane żadne umiejętności, aby zacząć uczęszczać na treningi w basenie. Aqua fitness polecany jest osobom młodym, starszym, zmagającym się z otyłością i będącym po różnego rodzaju urazach (szczególnie kręgosłupa). Każdy może spróbować. W zależności od tego, jaki poziom zaawansowania wybierzemy, zajęcia odbywają się na większych i mniejszych głębokościach. Osoby początkujące nie muszą obawiać się, że nie dadzą sobie rady.

Zalety wodnego treningu

Zajęcia w wodzie to o mniejszy wysiłek przy jednoczesnym szybszym spalaniu kalorii. Taki trening jest dla nas bezpieczniejszy od tego wykonywanego na siłowni ze względu na to, że ryzyko przetrenowania czy kontuzji praktycznie nie istnieje. W wodzie nasze ciało jest odciążone i kręgosłup odpoczywa, dlatego aqua aerobic polecany jest osobom mającym problemy z postawą. Poprzez te ćwiczenia można zwiększyć wytrzymałość, ponieważ opór wody powoduje, że nasz organizm wkłada dużą pracę w wykonywanie kolejnych ruchów. Woda działa relaksująco, dlatego po ciężkim dniu wyprawa na basen będzie bardzo dobrym pomysłem. Podczas gdy zajęcia na siłowni nie są odpowiednie dla każdej grupy osób, na basenie jest bezpiecznie dla każdego. Kolejną zaletą jest znaczna poprawa sylwetki i zrzucenie zbędnych kilogramów, jeśli ktoś dokładnie będzie przykładać się do ćwiczeń i nie zapomni wykonywać ich regularnie. Lekarze zalecają aqua fitness również jako terapię przywracającą do zdrowia po przebytych urazach oraz przy walce z nadwagą lub otyłością.

Przeciwwskazania do wykonywania aqua fitness

Pomimo ogromu zalet ćwiczeń wodnych istnieje kilka przeciwwskazań do takiego treningu. Nie powinno wykonywać się go, gdy:

  • występują infekcje skóry,
  • na ciele znajdują się otwarte rany,
  • ktoś panicznie boi się wody,
  • występują choroby układu krążenia (wady serca), oddechowego (zapaleni płuc, oskrzeli), dokrewnego (np. nadczynność tarczycy).

Aqua fitness a kobiety w ciąży

Czy można ćwiczyć aqua fitness, będąc w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka nie mogą wykonywać ciężkich treningów nadwyrężających mięśnie, natomiast zdecydowanie wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, tak by zachować ciało w dobrej formie. Aqua fitness to trening całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.

Korzyści z aqua fitness dla kobiet w ciąży

Jeśli kobieta zadba o swoją sylwetkę przed porodem, później będzie jej łatwiej uporać się z rozstępami i cellulitem. Trening na basenie pomoże się zrelaksować oraz poprawi ogólne samopoczucie i jakość snu. Ćwiczenia w wodzie są dla ciężarnych doskonałym wyborem, ponieważ zlikwidują bóle kręgosłupa oraz odciążą zmęczone stawy. Dzięki regularnym wizytom na basenie kobieta będzie lepiej przygotowana do porodu poprzez zredukowane napięcie mięśni i wcześniejsze trenowanie ich.

Autor: Aleksandra Jurek

Komentarze do: Aqua fitness – opis i zalety treningu w wodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz