Szukaj

Dlaczego warto uprawiać sport indywidualny?

Sport jest najczęściej rekomendowanym przez specjalistów sposobem na spędzenie wolnego czasu. Uczy, bawi, korzystnie wpływa na zdrowie. Często ludzie nie wiedzą, którą dyscyplinę wybrać. Wszystko zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. Prezentujemy zatem, korzyści płynące z uprawiania sportu, w szczególności konkurencji indywidualnych.

Dlaczego warto uprawiać sport indywidualny?

Jest w czym wybierać

Sporty indywidualne można uprawiać zarówno w klubie, jak i amatorsko. Żeby regularnie biegać potrzeba jedynie samodyscypliny i sportowych butów. W zimie można przerzucić się na narty biegowe. Dyscypliny indywidualne możemy podzielić również ze względu na sposób współzawodnictwa. Np. w tenisie walczymy bezpośrednio z przeciwnikiem. Z trochę inną rywalizacją mamy do czynienia w biegach, bowiem w większości konkurencji ściga się z kilkoma zawodnikami. Zupełnie innymi prawami rządzą się np. skoki narciarskie czy zjazdy na snowboardzie, tam każdy zawodnik czeka na swoją kolej.

Znaleźć siebie w sobie

Niezaprzeczalną korzyścią jest możliwość kreowania własnej osobowości. Można powiedzieć, że sami jesteśmy swoimi Panami, oczywiście, jeśli trenujemy amatorsko, bez trenera. Sami ustalamy sobie grafik, wyznaczamy trasę. Gdy jesteśmy zależni od samych siebie, bazujemy na naszych indywidualnych zdolnościach i je rozwijamy, również te intelektualne. Tym samym odkrywamy własną niepowtarzalną osobowość, dostosowaną bezpośrednio do naszych potrzeb. Dajemy sobie okazję do zrealizowania celów, które sami przed sobą postawiliśmy.

Wyprzeć negatywną energię

Uprawianie sportów i tzw. zdrowa rywalizacja pomagają w pozbywaniu się negatywnych emocji. Ważne, by nie przenosić ich na przeciwnika. Ma on być jedynie pomocą – punktem odniesienia, a nie obiektem, na którym się „wyżyjemy”.  Często przeciwnik jest motywacją, dzięki której decydujemy się na aktywność fizyczną, a nie celem naszej agresji.

Wyzwolić radość i zadowolenie

Nic nie cieszy tak, jak osiągnięcie wyznaczonego celu, zwłaszcza, jeśli ma się świadomość tego, że sami mieliśmy na to największy wpływ. Nie ma nic przyjemniejszego niż przekroczenie mety czy pokonanie kolegi w tenisa. Ponadto przy uprawianiu sportów z organizmu wydzielają się endrofiny – hormony szczęścia.

Odpowiedzialność za wynik

W przypadku sportów zespołowych, odpowiedzialność za niezadowalający wynik można zrzucić na kolegów z zespołów. W indywidualnych dyscyplinach jest inaczej, każdy pracuje na swój sukces. Oczywiście trenerzy i cały sztab szkoleniowy mają znaczący wpływ na końcowy rezultat, jednak to sam zawodnik wykonywał zadania. Jeśli przegrał to przez siebie, zaś jeśli wygrał, to dzięki sobie. Wiąże się to z poprawą zdolności do motywacji samego siebie.

Umiejętność rozwiązywania problemów samemu

Decydując się na dyscyplinę indywidualną, poniekąd skazujemy się na samotność w kłopotliwych sytuacjach. Zawodnik sam stoi na korcie, gdy jego przeciwnik ma piłkę na przełamanie gema, sam podczas biegu czuje na plecach oddech przeciwnika, w końcu: sam musi zdecydować, co zrobić, które zagranie wykonać. W takich sytuacjach trener i koledzy z klubu są poza placem boju. Sporty indywidualne korzystnie wpływają również na szybkie podejmowanie decyzji. Podczas zawodów nie ma czasu na analizę wszystkich za i przeciw. Trzeba myśleć i wybierać szybko, można rzec, że w olimpijskim tempie.

Koszty

Nie trzeba wydawać fortuny, by wyjść do parku, biegać. Wystarczy założyć sportowe buty, dres i uśmiech na twarz. Bez specjalistycznego sprzętu też można powiedzieć, że uprawia się sport indywidualny. W przypadku, gdy chce się trenować w klubie, można znaleźć te finansowane przez państwo. W takim wypadku po części finansowane są również stroje i inne potrzebne sprzęty. Wtedy też ma się okazję na karierę profesjonalnego sportowca. Można również zdecydować się na treningi w prywatnych instytucjach, jednak z tym wiążą się koszta finansowe.

Sporty ekstremalne

Zajmują szczególne miejsce wśród dyscyplin indywidualnych. Przede wszystkim podwyższają poziom adrenaliny w organizmie. Ponadto wyzwalają stres, przez co, ludzie je uprawiający są bardziej odprężeni. Są dobrym wyjściem w sytuacji, gdy ktoś jest zestresowany jakąś sytuacją, bowiem odwracają od niej uwagę. Są przeznaczone przede wszystkim dla ludzi, którzy lubią ryzyko i są odpowiednio przygotowani fizycznie i psychicznie. Wymaga zarówno doskonałej kondycji, jak i pewności siebie.

Uprawianie sportów indywidualnych niesie za sobą szereg korzyści mentalnych i fizycznych. Dodatkowo, nie trzeba od razu wydawać masy pieniędzy na specjalistyczny sprzęt. Wystarczą sportowe buty lub wypożyczona rakieta do tenisa. Najważniejsze jest zaangażowanie, chęć samodoskonalenia i cel. Nie każdy może być wyczynowym sportowcem, nie każdy zdobędzie złoty medal olimpijski w uprawianej dyscyplinie, ale każdy może wygrać siebie – sporty indywidualne są do tego doskonałą drogą.

Autor: Natalia Kuchta

Komentarze do: Dlaczego warto uprawiać sport indywidualny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz