Szukaj

Korzyści płynące z jogi

Może się wydawać, że joga jest zwyczajnym układaniem figur z ciała albo modą. Jest ona jednak stylem i filozofią życia, gdyż pozwala na mierzenie się ze światem przy jednoczesnym pogłębianiu swojej duchowości. Po co jednak uprawiać jogę i jakie korzyści płyną z niej dla każdego z nas?

Korzyści płynące z jogi

Równowaga i harmonia

Równowaga i harmonia stanowią esencję jogi. Dzięki tej technice możliwe jest ich osiągnięcie zarówno w sferze cielesnej, jak i umysłowej oraz duchowej. Harmonia i równowaga stanowią ostateczny cel, który osiągamy, ćwicząc różnorodne pozycje i techniki oddechowe.

Zdrowe ciało

Różne techniki i asany jogi prowadzą do rozciągnięcia, elastyczności i rozluźnienia ciała. Praktykowanie rozmaitych postaw wzmacnia i ćwiczy mięśnie. Joga ma również korzystny wpływ na zdrowie: wzmacniają się płuca, poprawia się krążenie krwi i praca wszystkich narządów. Pomaga usprawnić funkcjonowanie tych części ciała, które uległy kontuzji lub zostały zaniedbane.

Co więcej, według badaczy wpływu technik jogi na zdrowie, może ona prowadzić do zniwelowania m.in. takich dolegliwości jak: ból głowy, stres, bezsenność, depresja, przeziębienie, astma, niestrawność, zatwardzenie, biegunka, bóle kręgosłupa. Należy jednak pamiętać przy tym, by jogę, jako wspomaganie leczenia różnorodnych dolegliwości, traktować z rozsądkiem i nie ignorować zaleceń lekarzy.

Oddech

Techniki oddechowe mają zapewnić nam dobre samopoczucie psychofizyczne, pozwalając na odnalezienie wewnętrznej równowagi i harmonii. Tego typu techniki dają możliwość świadomego i kontrolowanego oddychania, co pozytywnie wpływa na umysł.

Regularne ćwiczenia oddechu uspokajają myśli, podnoszą poziom wewnętrznej siły i energii oraz wzmacniają płuca. Początkujący zwolennicy jogi, oddech powinni ćwiczyć pod okiem trenera.

Relaks dla umysłu

Joga pozwala uwolnić się od napięcia i stresu, uspakaja codzienną gonitwę myśli, a umysł eliminuje niepokoje i troski. Ponadto wykonywanie asanów zwiększa koncentrację, stabilizuje umysł i daje poczucie spokoju oraz zadowolenia.

Uspokojenie ducha

Codzienne ćwiczenie jogi pozwala na zaakceptowanie wielu aspektów życia oraz samego siebie. Dzięki niej zyskujemy większą kontrolę i samodyscyplinę w różnych dziedzinach życia. Joga prowadzi także do samopoznania, dzięki czemu możemy na nowo spojrzeć na siebie i świat oraz dążyć do przekraczania granic własnych możliwości.

Starożytni myśliciele rozgraniczali sferę cielesną (gorszą) oraz duchową (lepszą). Często dążyli do wyeliminowania cielesności, by pozostało to, co w człowieku jest idealne. W jodze jest zupełnie inaczej – dobra kondycja ciała jest równie ważna jak sfera duchowa u człowieka. Dlatego też w trakcie ćwiczeń poszukujemy środka symetrii, dzięki któremu możemy osiągnąć równowagę psychofizyczną.

Nie ma przy tym żadnych ograniczeń dla osób, które mogą uprawiać jogę - zalecana jest ona zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych, z problemami fizycznymi i psychicznymi. Poszczególne asany i techniki oddechowe powinny być wykonywane tak często, jak pozwalają na to okoliczności – godzinę tygodniowo lub kilka godzin dziennie.

Katarzyna Łukawska

Bibliografia:

  1. J. Smith, D. Hall, B. Gibbs, Joga dla każdego, Warszawa 2006.

Komentarze do: Korzyści płynące z jogi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz