Szukaj

Sposoby na zakwasy

Sposoby na zakwasy nie są trudne w realizacji. Charakterystyczny ból, który pojawia się dzień lub dwa dni po wysiłku fizycznym jest naturalną reakcją organizmu. Sposoby na zakwasy, to między innymi kilka prostych zasad, których przestrzeganie pozwoli na szybszą regenerację organizmu po intensywnym treningu. Jednym z najlepszych sposobów na zakwasy jest odpowiednie dobranie intensywności aktywności fizycznej do możliwości naszego ciała.

Sposoby na zakwasy

Sposoby na zakwasy to zazwyczaj proste i skuteczne zabiegi minimalizujące ból towarzyszący intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Walka z zakwasami nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zakwasy potrafią być dokuczliwe nawet do pięciu dni, więc bóle mięśni utrzymujące się kilka dni po treningu nie powinny budzić niepokoju.

Czym są zakwasy

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że zakwasy, to nic innego, jak efekt powstawania kwasu mlekowego w mięśniach. Jego produkcja pojawia się jako efekt uboczny procesów metabolicznych zachodzących w organizmie, gdy mięśnie zmuszane są do większej pracy niż zwykle.

Dzięki ostatnim badaniom naukowym dziś wiadomo, że kwas mlekowy jest szybko neutralizowany przez organizm, a za zespół opóźnionego bólu mięśniowego odpowiadają mikrourazy włókien mięśniowych. Mogą się one pojawić nawet przy niewielkim wysiłku, jeśli wracamy do treningów po dłuższej przerwie.

Kiedy stosować sposoby na zakwasy

Ze sposobów na zakwasy warto zatem korzystać w każdej sytuacji, gdy podejrzewamy, że dany wysiłek fizyczny był dla organizmu znacznym obciążeniem. Nawet, gdy wybieramy się w góry na pieszą wycieczkę czy planujemy przejechać kilkanaście kilometrów rowerem, a na co dzień prowadzimy mało aktywny tryb życia, warto przygotować się do walki z zakwasami.

Sposoby na zakwasy mogą być stosowane niemal przez każdego, bowiem tylko w nielicznych przypadkach pojawiają się przeciwwskazania.

Sposoby na zakwasy - kilka prostych zasad

O najważniejszej zasadzie, którą każdy powinien się kierować, wspomniano już wcześniej, czyli za każdym razem należy rozsądnie dawkować wysiłek fizyczny. Drugą w kolejności regułą jest zadbanie o odpowiednią regenerację organizmu po treningu.

Zakwasy a regeneracja i sen

Regeneracja to nie tylko odpoczynek czy szeroko rozumiany relaks. Na regenerację składa się kilka ważnych czynników. Przede wszystkim sen, który powinien trwać co najmniej osiem godzin, jeśli nasz wysiłek był intensywny. Warto pamiętać o tym, że pora snu warunkuje jego jakość. Wczesne pójście spać (około godziny 21:00-22:00) pozwoli na lepsze wykorzystanie hormonu wzrostu, który produkowany jest przez przysadkę mózgową.

Hormon ten u osób dorosłych odgrywa bardzo ważną rolę w regeneracji uszkodzonych tkanek ciała. Produkowany jest przez cały okres życia, a jego stężenie jest inne w zależności od wieku. Jego produkcję pobudza między innymi stres, wysiłek fizyczny i ból.

Odpowiednie odżywianie sposobem na zakwasy

Oprócz snu warto zadbać o odpowiednie odżywienie organizmu. Dlatego, jeśli zależy nam na utrzymaniu mięśni w dobrej kondycji, w ciągu 15 minut od zakończenia treningu należy organizmowi dostarczyć solidną dawkę pełnowartościowego białka, a w ciągu dwóch godzin zjeść obiad, który będzie bogaty w składniki odżywcze.

Zakwasy a witamina C

Niektórzy specjaliści zalecają jedzenie większej ilości warzyw z dużą zawartością witaminy C, ponieważ jest ona bardzo silnym antyoksydantem. Warto mieć na uwadze, że jej działanie polega na ograniczeniu stanów zapalnych wywołanych mikrourazami włókien mięśniowych, co powoduje słabszą nadbudowę uszkodzeń. Jeżeli więc nasz trening ma na celu zbudowanie masy mięśniowej, posiłek spożywany po zakończeniu aktywności fizycznej nie powinien zawierać produktów bogatych w przeciwutleniacze.

Sposoby na zakwasy nie dla każdego

Istnieje wiele sposobów na zakwasy, które mogą się nie sprawdzić u każdego. Niektórzy po intensywnym wysiłku zalecają saunę lub streching. Rozciąganie jak najbardziej jest wskazane, ale pod warunkiem, że będzie wykonywane z rozwagą, ponieważ mocne rozciągnięcie mięśni potęguje ich uszkodzenie, co w następstwie prowadzi do jeszcze większych zakwasów. Na pewno nie należy rozciągać mięśni do granic możliwości, aby nie doprowadzić do ich naderwania.

Sauna jest również pewnym rodzajem wysiłku, który obejmuje cały organizmu. Zaleca się raczej, żeby w saunie relaksować w dni, w których nie mieliśmy treningu. Nie powinny z niej też korzystać osoby cierpiące na niewydolność żylną lub mające żylaki, chyba że będzie to sauna typu infrared.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Sposoby na zakwasy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz