Szukaj

Dlaczego suplementacja azotanami może poprawić wyniki w sporcie?

Azotany od lat cieszą się popularnością wśród sportowców i miłośników fitnessu. Zażywa się je z nadzieją, że zwiększą wytrzymałość - sprawią, że mięśnie będą korzystać z tlenu bardziej efektywnie. Nowe badania opublikowane w The FASEB Journal wyjaśniają, jak część z tych suplementów może działać i dlaczego mogą poprawić wyniki w sporcie – zmniejszają lepkość krwi, wspomagając jej przepływ i jednocześnie czuwają nad tym, żeby potrzeba dotlenienia tkanek nie została zaniedbana.

- Nasze badania rzucają nowe światło na to, jak przebiega przekazywanie tlenu do tkanek ciała, co jest bardzo ważne u ssaków oraz na to jaką rolę pełnią w tym nerki i wątroba – mówi profesor Andrew Murray z Uniwersytetu Cambridge. – Odkrycie to oferuje nowe możliwości kuracji polegające na ingerencji żywieniowej w przypadku nadkrwistości i innych chorób, które uzasadniają redukcję liczby czerwonych krwinek, ale może mieć szersze konsekwencje związane ze sposobem, w jaki zostaje zaspokojone zapotrzebowanie na tlen.

Naukowcy przeanalizowali skutki suplementacji azotanami na hemoglobinie pobranej od czterech grup szczurów, u których poziom tlenu był w normie lub u których występowała hipoksja (niedobór tlenu) i podawano im azotan sodu (lub kontrolnie chlorek sodu - sól kuchenną). Uważnie monitorowano spożywanie azotanów z pokarmem i wodą. Wiadomo, że hipoksja zwiększa poziom hemoglobiny, ale suplementacja azotanami na poziomie umiarkowanym poważnie zahamowała ten proces. Azotany obniżyły też poziom hemoglobiny u zwierząt z unormowanym tlenem. Przy większych dawkach azotanów poziom hemoglobiny ponownie zaczął wzrastać. Naukowcy przeanalizowali mechanizmy odpowiedzialne za te efekty i odkryli, że wstrzymywanie hemoglobiny było spowodowane zwiększonym dotlenieniem wątroby i zahamowaniem wytwarzania przez nią hormonów – erytropoetyn. I odwrotnie – poziom hemoglobiny spadał, do nerek docierało mniej tlenu, a większe dawki azotanów spowodowały zwiększenie produkcji erytropoetyn.

- Nie znaczy to, że zażywanie azotanów przemieni cię w kolejnego Marshawna Lyncha – mówi Gerald Weissmann, redaktor naczelny The FASEB Journal.Oznacza to, że zaczynamy rozumieć naukę, która stoi za tym, że niektórzy ludzie po zażyciu tych suplementów czują się jak bogowie sportu.

Aleksandra Żyła

Komentarze do: Dlaczego suplementacja azotanami może poprawić wyniki w sporcie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz