Szukaj

Wygraj z alergią

Podziel się
Komentarze0

Nie trzeba rezygnować z koktajli truskawkowych i z utęsknieniem czekać na powrót zimy. Wiosna, która dla wielu cierpiących na alergię bywa przekleństwem, może pokazać im nowe oblicze. Bez kataru, kaszlu i wypieków na twarzy.


Nie wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny. Dla tych, którzy zmagają się z alergią, pierwsze słoneczne dni mogą okazać się wyjątkowo męczące. Jednak ci bardziej zdeterminowani, by bez przeszkód móc korzystać z wiosennych uroków, nie czekają z założonymi rękoma, aż przestaną psikać, łzawić, kaszleć i drapać się. Udają się do laboratorium na specjalistyczne testy diagnostyczne. A to pierwszy krok ku temu, by zostać zwycięzcą w walce z alergią.

Alergia chorobą współczesności

Jednym  z najczęstszych współczesnych schorzeń cywilizacyjnych jest alergia. Z roku na rok liczba zmagających się z różnymi dolegliwościami alergicznymi wzrasta. W Polsce jest to obecnie około 25 – 30 proc. społeczeństwa. Przerażać mogą prognozy lekarzy, że ta liczba będzie się sukcesywnie powiększać. Alergia jest symbolem naszych czasów i odzwierciedleniem naszego stylu życia. 

Związana jest z postępem technologicznym, zanieczyszczeniem środowiska i wzrastającym powszechne użyciem środków chemicznych. Istnieje także hipoteza według której to nadmierna dbałość o higienę osobistą, paniczna ucieczka od jakichkolwiek bakterii i przenoszenia zarazków, jest przyczyną rozwoju alergii. Stąd można by wytłumaczyć wzrost alergii w krajach najbardziej rozwiniętych. - Alergenów, czyli substancji, które mogą wywołać reakcję alergiczną, może być bardzo wiele. Najczęstsze z nich to roztocza kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin, ale także produkty żywnościowe czy nawet lekarstwa - mówi dr Agnieszka Bujnowska Kierownik Przychodni Poznańskiego Szpitala Med Polonia.


Do alergenów należeć mogą także substancje i przedmioty, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, czyli kosmetyki, środki czystości, guziki od spodni, paski czy biżuteria – dodaje.  W większości wypadków, nie mając świadomości co nas uczula, nie wiemy jak się przed tym bronić i czego unikać. Dopiero ustalenie tego co jest dla organizmu nieprzyjazne pozwala wyeliminować ów czynnik w przyszłości.

APSIK!  na wiosnę

Stale towarzyszący nam katar, dokuczliwy kaszel, duszności, nieestetyczne i swędzące wysypki, łzawiące oczy utrudniające nam życie z początkiem wiosny. Wielu z nas tłumaczy to niegroźnym przeziębieniem związanym z nagłą zmianą pogody i ratuje się farmaceutykami czekając aż przejdzie. Objawy takie, zwłaszcza powtarzające się w kolejnym sezonie powinny nas zastanowić. Nie ma infekcji która utrzymuje się tak długo, jak kwitnienie konkretnego drzewa lub pojawia się regularnie w kontakcie z daną rośliną lub pożywieniem. – Najgorszy okres dla uczulonego na pyłki to okres od maja do lipca, kiedy alergik narażony jest na pylenie trawy, chwastów i zboża, a także wcześniejsze już pylenie drzew takich, jak wierzby, topole, brzozy czy dęby – mówi dr Agnieszka Bujnowska z Med Polonii


Inne objawy, które pojawiają  się w sezonie wiosennym, to nieprawidłowa  reakcja organizmu na młode owoce i warzywa. Jeśli po zjedzeniu truskawek, poziomek, cytrusów czy innych owoców lub warzyw „nowalijek” dokucza nam kaszel, pojawia się podejrzanie wyglądająca wysypka lub obrzęki czerwieni wargowej, dłoni, uszu czy powiek warto poddać weryfikacji naszą dotychczasową dietę – dodaje.  Aby więc niepotrzebnie nie unikać wiosennych spacerów po lesie, czy rezygnować z przysmaków udajmy się  na badania alergologiczne.

Specjaliści pomogą zdiagnozować co nam szkodzi, a także powiedzą jak radzić sobie w danym przypadku z objawami alergii. Należy jednak pamiętać o konieczności odstawienia stosowanych leków przeciwuczuleniowych minimum tydzień przed wykonaniem testów. Czasami jednak alergia nasilona jest tak bardzo, że samowolne odstawienie leków może spowodować groźne w skutkach zwiększenie reakcji alergicznej, dlatego decyzję o ich odstawieniu przed badaniem również należy skonsultować z lekarzem.

Trzeba pamiętać, że alergia to przewlekłe schorzenie, którego nie można całkowicie i raz na zawsze wyleczyć. Skłonność do nadmiernej reakcji uczuleniowej niestety pozostaje na ogół na całe życie. Można natomiast łagodzić lub likwidować objawy dzięki stosowaniu właściwych leków i unikaniu uczulających nas alergenów. Ale do tego niezbędna jest wizyta u lekarza alergologa i wykonanie testów diagnostycznych.

Komentarze do: Wygraj z alergią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz