Szukaj

Alergia skórna

Podziel się
Komentarze0

Nie dość, że na ciele pojawiają się czerwone plamy, nie dość, że przez wysypkę jesteśmy w kropki, to jeszcze to uporczywe swędzenie. No tak, to nie jest komfortowe uczucie, ale spokojnie, są na to sposoby. Przede wszystkim, jeśli wiesz, że mowa o twojej skórze, zrób jak najszybciej test alergiczny.

Objawy alergii skórnej

Do najbardziej popularnych objawów alergii skórnej należą wypryski. Te czerwone grudki po pierwsze nie wyglądają dobrze, a po drugie po pewnym czasie zaczynają się sączyć, a co za tym idzie swędzieć albo piec. Nasza skóra może być szorstka, twarda, łuszczyć się i boleć.

Bezpośredni kontakt z alergenem

Pojawiają się też wysypki, które  należą do grupy wręcz podstawowych objawów choroby alergicznej skóry. Jest to reakcja organizmu na alergeny skórne, które działają drogą bezpośredniego kontaktu. U osób z alergią kontaktową pod wpływem alergenu powstają tzw. uczulone limfocyty. Rozwija się wtedy stan zapalny skóry, a jemu towarzyszy charakterystyczny wyprysk.

Dzieje się tak, gdy substancje drażniące zmieniają naturalne pH skóry, uszkadzając przy tym jej barierę ochronną.  Im więcej zapaleń, tym łatwiej alergeny wnikają do naszego organizmu, w efekcie jesteśmy nadwrażliwi na daną substancję, a to może pozostać nam na lata.

Tajemnicza pokrzywka

Wysypki alergiczne mogą być też wywoływane przez pokarmy i lekarstwa. Najbardziej znaną i zarazem najbardziej tajemniczą wysypką jest  pokrzywka (łac. urticaria). Dlaczego tajemniczą? Bo bardzo trudno ustalić, co tak naprawdę ją wywołuje. Mamy za to pewne wskazówki do rozwikłania zagadki, po pierwsze jeśli pojawiła się miejscowo, to możemy przypuszczać, że wywołał ją alergen przy bezpośrednim kontakcie ze skórą. Po drugie, jeśli całe ciało „pokryte” jest pokrzywką, to znaczy, że czynnik wyzwalający lub alergen przedostał się w jakiś sposób do naszego krwiobiegu.

Najczęstsze przyczyny i dolegliwości

Wysypkom mogą towarzyszyć dolegliwości charakterystyczne dla alergii wziewnej - katar, kaszel, zapalenie spojówek lub alergii pokarmowej, czyli wymioty i  biegunka. Zmiany mogą wystąpić w każdym miejscu i wywołać je może tak naprawdę wszystko, nie tylko płyny, proszki do prania ale różne części garderoby, biżuteria, perfumy.

A wszystkiemu winne: zanieczyszczone środowisko, przetworzona żywność, substancje chemiczne i oczywiście stres! Właśnie przez to  nasz układ odpornościowy nie radzi sobie z alergenami, których pełno w koło i nasz organizm jest na nie mniej odporny. Można powiedzieć, że takie mamy czasy, ale to nie zawsze jest dobre usprawiedliwienie.

Nie wiesz na co jesteś uczulony? Zrób test skórny

Jeśli już wiemy, że coś złego dzieje się z naszą skórą, zróbmy test. Będziemy wtedy wiedzieć, na co dokładnie jesteśmy uczuleni i na co w takim razie powinniśmy uważać, bo najlepszym lekiem jest unikanie substancji uczulającej lub drażniącej.

Niezbędna jest też wizyta u specjalisty i podjęcie leczenia. Jakimi preparatami? Wszystko zależy od tego na co jesteśmy uczuleni i czym alergia się u nas objawia. Jak wszyscy wiemy, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zaleca się stosowanie hipoalergicznych środków do prania i kosmetyków. Tylko czy przed wszystkim jesteśmy w stanie się uchronić?

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Alergia skórna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz