Szukaj

Jak pielęgnować skórę wrażliwą i skłonną do alergii?

Podziel się
Komentarze0

Skóra wrażliwa i skłonna do alergii wymaga od jej posiadaczki wyjątkowej pielęgnacji. Według nieoficjalnych szacunków zmagać się z nią musi około połowa populacji całego świata. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, dzięki którym dbanie o ten jakże kapryśny rodzaj cery stanie się nieco łatwiejszym zadaniem.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą i skłonną do alergii?

Wrażliwa cera uwarunkowana genetycznie?

Zazwyczaj  nadmierna wrażliwość i alergiczność uwarunkowane są genetycznie. Niekiedy jednak stają się wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji lub jej braku. Pamiętajmy, że tak naprawdę każdy rodzaj cery może wykazywać cechy skóry wrażliwej. Jednakże najmniej narażone są na to posiadaczki cery tłustej.

Cerę wrażliwą, poza skłonnością do alergii charakteryzują także pękające naczynka powstające pod wpływem niskich temperatur lub ostrego słońca. Powodują one, iż na skórze pojawiają się szpecące zaczerwienienia. Inne dolegliwości towarzyszące cerze wrażliwej, to także nadmierne jej przesuszenie i uczucie ściągnięcia, szorstkość skóry, pieczenie, mrowienie oraz świąd. Wszystkie wymienione reakcje związane są z wyjątkowo wysokim stopniem nietolerancji na większość kosmetyków, co skutecznie utrudnia pielęgnację.

Czynniki sprzyjające podrażenieniom i alergii

Czynniki powodujące wystąpienie opisanych objawów dzielimy na trzy grupy. Pierwsza, to czynniki środowiskowe takie jak ekspozycja na słońce, zmiany temperatury, gorąco, zimno, wiatr i zanieczyszczenia środowiska. W drugiej grupie znajdują się czynniki wewnętrzne, czyli dieta, stres, pot czy miesiączka. Ostatnią grupę stanowią tzw. czynniki kontaktowe, do których zaliczamy kosmetyki, w tym również mydła, chlorowaną, twardą wodę, a także wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia np. otarcia przez ubranie. Poznanie tych czynników stanowi pierwszą wskazówkę mówiącą o tym, czego właścicielki skóry wrażliwej powinny się wystrzegać.


Aby prawidłowo zadbać o ten rodzaj cery należy na samym początku dobrać właściwe kosmetyki. Jest to podstawa, ponieważ bez tego nawet najbardziej skrupulatna pielęgnacja nie przyniesie oczekiwanych efektów. Wybierajmy zatem kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej i alergicznej, koniecznie bezzapachowe i zawierające możliwie jak najmniej składników. Jeśli czytając etykietkę natkniemy się na takie nazwy jak glikol propylenowy, glikol butylenowy, laurylosiarczan sodu czy alkohol etylowy - odłóżmy produkt z powrotem na półkę. Równie szkodliwe okazać się mogą wszelkiego rodzaju barwniki, wyciągi roślinne (zwłaszcza z rumianku czy szałwii) oraz drobinki peelingujące. Dobrze jeśli w składzie wybranego przez nas preparatu znajdzie się m.in. masło shea, alantoina, oleje roślinne (np. z wiesiołka, ogórecznika, migdałów, awokado, kiełków, nasion pszenicy), kwas linolowy, skwalen oraz naturalne woski. Pamiętajmy także, by nie zmieniać zbyt często kosmetyków. Skóra wrażliwa może nam wówczas odpowiedzieć reakcją alergiczną.


Jak dbać o wrażliwą cerę?

Gdy już zaopatrzyłyśmy się w odpowiednie produkty do pielęgnacji możemy przejść do działania. Jak w przypadku każdego innego rodzaju cery najważniejszy jest demakijaż i oczyszczenie skóry. Do usunięcia resztek makijażu należy użyć kosmetyku hipoalergicznego o naturalnym pH. Wykonując demakijaż oczu bądźmy szczególnie delikatne. Wystarczy nasączyć wacik mleczkiem, a następnie przyłożyć go do oka i odczekać chwilę, aż makijaż sam się rozpuści. Pocieranie skóry jest kategorycznie zabronione. 

Oczyszczanie przeprowadzamy za pomocą specjalistycznych żeli lub mydeł dermatologicznych. Najlepiej twarz myć wodą mineralną zamiast zwyczajną „kranówką”, która często bywa chlorowana lub zbyt twarda jak na potrzeby cery wrażliwej. Skórę osuszajmy miękkim ręcznikiem delikatnie przykładając go do skóry.

Aby zabezpieczyć się przed nadmierną utratą wody, a w konsekwencji przesuszeniem zaraz po umyciu twarzy nałóżmy na nią krem nawilżający, najlepiej o dodatkowym działaniu zapobiegającym pękaniu naczynek krwionośnych. Nie zapominajmy także o ochronie przeciwsłonecznej, która w przypadku skóry wrażliwej jest szczególnie ważna. Należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju peelingów mechanicznych na rzecz enzymatycznych, które wystarczy stosować raz w tygodniu.

Jak jeszcze możemy zadbać o poprawę stanu naszej wrażliwej i alergicznej cery? Dermatolodzy namawiają, by ograniczyć spożycie alkoholu, kawy oraz ostrych przypraw, unikać różnic temperatur, a także wystawiania skóry na nadmierne działanie słońca i wiatru. Połączenie tych wszystkich metod jest niemal gwarancją na to, że objawy związane z nadwrażliwością i alergicznością skóry znikną całkowicie.

Komentarze do: Jak pielęgnować skórę wrażliwą i skłonną do alergii?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz